Monty Python a Svatý Grál

• slovenský

Monty Python a Svätý Grál

Dobrodružný / Komedie

Velká Británie, 1975, 91 min

Osobně mám Svatý Grál o ždibec radši než Briana, i když uznávám, že Brian je komplexnější a jaksi vyzrálejší - už jenom tím, že se jedná o satyru... Svatý Grál bych za satyrický neoznačil, prostě jenom "pythonovsky" převypravuje artušovskou legendu. Ovšem jak!!! Kdybych sem přepsal celý scénář filmu, nebylo by to ani zdaleka dost... brilantním fórkům totiž dávají Pythoni svým podáním ještě nezapomenutelnější "balení"...povinnost pro všechny milovníky Pythonů, suchého britského humoru i komedie obecně. "Ni! Ni! NI!" 100%(18.6.2006)

• Renton

Scénář: Graham Chapman, John Cleese, Terry Gilliam, Eric Idle, Terry Jones, Michael Palin .. Absolutně mimo (nebejt v IMdb TOP250 tak o to, po předešlých mizerných zkušenostech s MP, ani nezavadím..).(2.11.2009)

Po včerejším skvělém kousku Život Briana jsem dostal chuť na další porci humoru od těchto… ne tak úplně normálních pánů. A dostalo se mi filmu, který sice měl dobré vtípky, ale nějak zůstaly jen dobré. Nic, co by mě položilo do kolen, nic, co bych musel druhý den citovat a smát se… prostě a jednoduše je to "jen" cáklá zábava, která mi připadala strašně dlouhá. Proto dávám tři hvězdy.(14.8.2010)

Pythonovský humor mi naprosto vyhovuje svou střeštěností a nepředvídatelností. Ti chlapi prostě na plátno plácli jakoukoliv pitominu co je napadla a výsledek budí respekt. Rytíři, kteří říkají "Ni" jsou opravdu hrůzostrašní :) Stejně jako se v tomto filmu člověk dozví že existují dva druhy vlaštovek.(28.8.2006)

V předalekých krajích, daleko za pohořím konvenčních komedií, existují země zvané Satiria, Sarkasmia a Absurdia, a těmhle zemím vládne rukou neochvějnou skupina králů - Monty Python. Fascinuje mě především, s jakou lehkostí pánové ten svůj drasticky přímočarý a luxusně neuctivý humor prezentují. Scény s černým rytířem, čarodějnicí, zvířecí palbou, masakrováním svatebních hostů, králíčkem zabijákem nebo strážcem mostu by se měly promítat na univerzitách komiky.(19.1.2008)

• - Bee Duffell zemřel dříve, než šel film do kin. (Kulmon)

• - V roce 2006 se film v anketě anglické stanice Channel 4, ve které přes 22 000 diváků zvolilo 50 nejlepších komedií, umístil na 6. místě. (Vrata88)

• - Vzdušná rychlost vlaštovky je 11 metrů za sekundu. Vlaštovka mává křídly 7 - 9krát za minutu, ne 43krát. (Kulmon)