Monty Python a Svatý Grál

• slovenský

Monty Python a Svätý Grál

Dobrodružný / Komedie

Velká Británie, 1975, 91 min

Na skapanie vtipné (hlavne Lancelotov útok na svadobnú hostinu a súboj s Čiernym rytierom - "To je len škrabnutie! Vráť sa, ty zbabelec!"), ale v pythonovskej filmografii až trojka po Zmysle a Brianovi. Najzábavnejšie na tom je, že niektoré scény (úvodné vynáranie sa "jazdy" z hmly) vyzerajú ako paródia na Excalibur, ktorý však vznikol až o niekoľko rokov neskôr.(31.3.2007)

V předalekých krajích, daleko za pohořím konvenčních komedií, existují země zvané Satiria, Sarkasmia a Absurdia, a těmhle zemím vládne rukou neochvějnou skupina králů - Monty Python. Fascinuje mě především, s jakou lehkostí pánové ten svůj drasticky přímočarý a luxusně neuctivý humor prezentují. Scény s černým rytířem, čarodějnicí, zvířecí palbou, masakrováním svatebních hostů, králíčkem zabijákem nebo strážcem mostu by se měly promítat na univerzitách komiky.(19.1.2008)

Tohle se mi zdálo mnohem slabší. Brian a Smysl života jsou nabité skeči, kterých je tu, i když některé vskutku výborné, příliš málo a tento snímek, více než ostatní produkty od MP, ještě více sází na pouhou absurditu, než na skutečné vtipy a skvělé úvodní i závěrečné titulky to u mě nezachrání.(21.1.2006)

• Rogue

This is not my cup of tea.(12.7.2003)

• J*A*S*M

Opět. Opět jsem se snažil najít si cestu k Montypythonskému humoru a opět to nevyšlo. Já ty vtipy sice chápu, vím na co naráží, vím proč mají být vtipné, ale prostě mi v drtivé většině případů vtipné nepřijdou. Jasně, párkrát jsem se zasmál, ale v takhle bezdějovém filmu, který je vlastně jenom sledem "vtipných" scének, bych se pro vyšší hodnocení musel smát pořád. Další šanci už Pythonům asi nedám.(9.12.2010)