Monty Python a Svatý Grál

Monty Python a Svätý Grál

Dobrodružný / Komedie

Velká Británie, 1975, 91 min

• Renton

Scénář: Graham Chapman, John Cleese, Terry Gilliam, Eric Idle, Terry Jones, Michael Palin .. Absolutně mimo (nebejt v IMdb TOP250 tak o to, po předešlých mizerných zkušenostech s MP, ani nezavadím..).(2.11.2009)

No tak se teda omlouvám všem uživatelům čsfd, ale tohle je prostě lepší než Život Briana. Než jsem viděl toto, myslel jsem si, že už nepoznám lepší humor, než ten, který prezentují herci Divadla Járy Cimrmana. To si myslím samozřejmě i teď, avšak na mém "humorném" nebi je o 1 hvězdu více. "...Čtyři jest mnoho, leč dva jest málo. I pět je též přes..."; "...únik pro Artuše a jeho rytíře se zdál být beznadějný, když náhle...animátora postihl smrtelný srdeční záchvat"; "...kdokoli chce přejít, musí mi odpovědět...tři otázky vědět...Jaká je tvá oblíbená barva? Modrá. V pořádku můžeš jít..." Navíc je tu ještě ten zajíc zabiják, takže musím hodnotit 5*.(15.2.2008)

,,Jsem Artuš, král Britu." ,,Netušila jsem, že máme krále. Jsme autonomní kolektív." Celkom chápem, prečo má tento film tak rozporuplné ohlasy a priznávam, vstupovala som doň s veľkou nechuťou. Nemať očakávania je asi ten najlepší spôsob, ako nebyť sklamaný, ba naopak. Neuveriteľne morbídno-absurdná satira vysmievajúca sa kráľom, rytierom, dobovým spoločenským vrstvám ,,Jsem váš král!" ,,Já tě nevolila." popretkávaná šialenými hláškami a vynikajúcimi hereckými výkonmi. Množstvo groteskných scén ma pobavilo - súboj s čiernym rytierom, vraždiaci králik, slovné ,, klábosenie" o rýchlosti lastovičiek, putovanie rytierov za asistencie kokosov čoby náhrada za kone a najmä neskutočná potupa dejinám - paródia na trójskeho koňa nemá obdoby. V poslednej polhodine filmu síce dochádzajú baterky, ale na tú prvú polovicu tak rýchlo nezabudnem. Nuž, vážení, na toto treba silný žalúdok a najmä schopnosť baviť sa na primitívne intelektuálnom scenári. :-)(2.11.2010)

Od samého začátku je znát, že tvůrcům chyběly peníze. Vyjma absence koní a (dnes již legendární) náhrady za ně je to znát prostě ve všem. Příběh si vzal dovolenou, rytíři putují odnikud nikam a konec je rověž nijaký. Proč tedy takovéhle hodnocení !? Monty Pythoni totiž všechny tyto nedostatky využili zcela ve svůj prospěch a co by jinde zavánělo laciností a amatérismem, zde působí jako chytrý a legrační nápad. Praštěné, ujeté a nebetyčně vtipné - navíc obsahující všechny ingredience, kvůli kterým má tuhle partu srandistů tak rád. 100%.(14.4.2013)

Ne tak vynikajici jako Zivot Briana, ale porad skveli Monty Pythoni ve sve nejlepsi forme.(8.8.2002)

• - Film byl v roce 2006 adaptovaný jako muzikál nazvaný "Spamalot". (Dreadd)

• - Členové kapely Pink Floyd byli velkými fanoušky Monty Pythonů, a proto část výdělku z alba "The Dark Side of the Moon" použili na financování tohoto filmu. (Dreadd)

• - Scéna uváděná ve filmu jako 24 je ve skutečnosti scéna 13. (Kulmon)