Peaky Blinders – Gangy z Birminghamu (TV seriál)

• Česko

Gangy z Birminghamu

Peaky Blinders

Velká Británie, 2013 - 2016, 17 h 43 min (Minutáž: 18x60 min)

Season 1: 80% Výpravně skvělé, ale více akčnější by nezaškodilo. Season 2: 85% O fous lepší, než první sezóna. Tom Hardy, i když se tu objeví jen v několika scénách si to vždy krade pro sebe.(5.8.2014)

7/10(24.10.2013)

Objektivně je ten seriál fakt dobrej - herci, výprava, atmosféra, hudba, příběh - to všechno je fakt na nejvyšší úrovni. Ale i přesto, že se mi to líbí, mě to nebaví. Divný....(26.4.2015)

Vrátili se ze zákopů Velké války, ale ti, za které bojovali, se k nim nechtějí znát a tak jim nezbývá, než ovládnout ulice Birminghamu a živit se po svém. Gangsterský seriál z poválečného roku 1919, kdy Anglii sužují komunističtí agitátoři, teroristé z IRA a pouliční gangy plné bývalých vojáků. Výborné obsazení, výborný příběh. Jediný větší problém jsem měl s hudbou. Čekal bych spíš ostrovnní folk, než ostré rify elektrických kytar. Ale to zase nebyl takový problém. 85%(17.2.2014)

Industriální gangsterka o birminghamských chuligánech s ambicemi, která se nebojí dát si načas s výstavbou děje, motivacemi postav i prostředním, aby to nekompromisně, stylově a mnohdy i sympaticky bez žánrových klišé zúčtovala. Jakkoli na první dobrou zaujme filmovost a postmoderní stylizace (a nářeční hrátky s angličtinou) či zasazení, tak to staví především na živoucích postavách a jejich bez výjimky skvostném obsazení. O Peaky Blinders se dá napsat mnoho, probírat je zleva i zprava, od dozvuků Velké války až po jejich práci s dobovými politickými hnutími, ale přes veškerá případná negativa ("netempo" úvodních epizod, nadužívání zpomalovaček některými z režisérů; jmenovitě Otto Bathurst to v tomto ohledu neukočíroval a pohříchu právě on má na svědomí úvodní trio epizod čili dělá seriálu spíše medvědí službu) jim nelze upřít, že mají svůj vlastní svébytný pouliční ksicht umouněný od sazí, který však ke vlastní škodě smyjí ve třetí sérii v neprospěch přesunu mezi "lepší lidi". Sice se nabízí v mnoha ohledech srovnání s Boardwalk Empire, ale až na dobu a žánr toho mnoho společného nemají. Rozhodně si nikterak vzájemně nelezou do zelí, každý si jde svou cestou a svým tempem. | S1: 4/5 |(9.7.2016)

• - Pomenovanie Peaky Blinders je odvodené od toho, že členovia gangu mali na prednej strane baretiek veľmi precízne všité britvy, ktorými ľahko oslepili protivníka. (Wooke)

• - Hlavný inšpektor Campbell (Sam Neill) bol poslaný z Belfástu, no Belfást bol v tom čase pod záštitou Kráľovskej írskej polície (po anglicky RIC), ktorá však nemala takú hodnosť. (Wooke)

• - Cillian Murphy sa netají tým, že Thomas Shelby bola pre neho najťažšia rola v kariére, hlavne kvôli telesnej stavbe a počtu bitiek, ktorých sa zúčastnil. (Wooke)