Peaky Blinders – Gangy z Birminghamu (TV seriál)

• Česko

Gangy z Birminghamu

Peaky Blinders

Velká Británie, 2013 - 2016, 17 h 43 min (Minutáž: 18x60 min)

Britská gangsterka z prostředí, které je rozhodně neokoukané - cikánské gangy, IRA ani komunisti se totiž amerických show ze stejné doby moc nevyskytují... Rozhodně působivé, ale na můj vkus trošku sterilní, a možná poslední díl byl úplně zbytečný.(20.10.2013)

Objektivně je ten seriál fakt dobrej - herci, výprava, atmosféra, hudba, příběh - to všechno je fakt na nejvyšší úrovni. Ale i přesto, že se mi to líbí, mě to nebaví. Divný....(26.4.2015)

Season 1: 80% Výpravně skvělé, ale více akčnější by nezaškodilo. Season 2: 85% O fous lepší, než první sezóna. Tom Hardy, i když se tu objeví jen v několika scénách si to vždy krade pro sebe.(5.8.2014)

Sakryš... Kouknul jsem před pár měsíci na první díl a potom mi odvedlo pozornost něco jiného a já úplně zapomněl dívat se na další...To budu muset napravit... :-)(10.1.2016)

Britští Sons of Anarchy: Thomas Shelby a jeho rodina jsou stejně jako američtí motorkáři Kurta Suttera styloví, neberou si servítky, přitom jsou sympatičtí, jejich příběhy dokážou dojmout a v neposlední řadě jsou i stejně rockandrolloví. Rodina pro ně znamená první a poslední, kořeny mají také v Irsku a v jádru jsou to taky féroví chlapi. Snad by jen neškodilo trochu jasněji ukázat, že kolem toho dobráckého jádra je pořád skořápka nekompromisních gangsterů, kteří nikdy žádnými andílky nebudou. Na druhou stranu mají ale tito Birminghamští floutci navíc společnou historii z Velké války a současnost plnou vzletných ideálů a velkých osob. Díky střízlivější délce taky působí mnohem lépe, než na první pohled podobný Boardwalk Empire. Především závěr první série mě trefil přesně tam, kam chtěl. Její pokračování naopak naprosto válí celých osm dílů, kterým není co vytknout, jen ten závěr naopak ani přes už stabilně perfektní práci s kamerou, mizanscénou, hudbou ani dokonalému Cillianu Murphy želbohu nezapůsobil tolik, jako se to o rok dříve podařilo odjíždějící Grace. Ten posun v čase pak sice kvůli odsunu některých postav zamrzí, co se samotného děje týče je to však parádní krok otevírající dveře dalšímu skvělému ději (ve kterém je sporadická ůčast Toma Hardyho nečekaně příjemná třešnička). Stejně jako oba zmíněné seriály jsou také zaštítěni velkou autorskou personou, takže jsou Peaky Blinders vlastně sázka na jistotu - nedělají nic, co by tu už dříve nebylo, ale své starší bratříčky napodobují prvotřídně a po jejich letošním uzavření je stejně tak dobře i nahrazují. A minimálně díky hudbě se jim v mých očích nejednou podařilo je i překonat. On the gathering storm comes a tall handsome man in a dusty black coat and a red right hand.(8.9.2014)

• - Prostředí Camden Town ve druhé sérii a scény s Alfie Solomonsem (Tom Hardy) se točily v Liverpoolu. (Zdroj: dailymail.uk) (Petrasuvicka)

• - Hlavný inšpektor Campbell (Sam Neill) bol poslaný z Belfástu, no Belfást bol v tom čase pod záštitou Kráľovskej írskej polície (po anglicky RIC), ktorá však nemala takú hodnosť. (Wooke)

• - Joe Cole (John Shelby) a Finn Cole (bratranec Michael) jsou v reálném životě bratři. (Maulincio)