Brutální konec 2 série. 9/10(31.10.2015)

Dva roky jsem se zoufale snažil tenhle seriál uzřít, nikdy se mi to ale moc nedařilo. Až teď, po příchodu Netflixu do Český republiky, jsem konečně poznal hnus, špínu a brutalitu Birminghamu. Oproti třeba takovýmu Boardwalk Empire je tu v prvních dílech cítit sem tam zaváhání, tady ale není Martin Scorsese. Kamera a střih ne vždycky kráčí roku v ruce, každým dalším dílem ale zraje tahle palba jak víno - doprovázená fenomenálnim soundtrackem, úžasnou výpravou, parádními hereckými výkony a ve finále i tou skvělou kamerou. Sledovat, jak si rodina Shelbyových přes mrtvoly buduje svoje legitimní impérium, je i přes pomalejší tempo a hodně dialogů parádní zážitek.(9.1.2016)

Mafie v A.C. po ostrovsku. Sice pořád netuším, proč nám Britové představují každého Roma jako modrookého blonďáka, nejspíše půjde o ten pověstný anglický humor, ale to mi nebrání v doporučení. Kus za Boardwalkingem, přesto špičkové.(6.11.2015)

Prozatím špičková záležitost. Zajímavé prostředí i doba a herecké obsazení je prvotřídní. Cillian Murphy směle kráčí po lajně antihrdinství a Sam Neill budí respekt. Popravdě se nemůžu dočkat jejich konfrontace... S přehledem letos nejlepší nová série. Cillian Murphy je bezchybná (kladná) svině a postava Tommyho Shelbyho dostává ty správné ikonické kontury. Dějově není co vytknout, všechno jede jako na drátkách, místy po známých místy po příjemně pozměněných kolejích. Vyhrocený konec může být skvělým závěrem i cliffhangerem. Uvidíme jaká mince producentům padne. DRUHÁ ŘADA: Scény s Tomem Hardym můžete protáčet pořád dokola. Jeho Alfie dodává Blinderům punc jedinečnosti. Skvělé pokračování už tak vynikající první série, které jde znovu o kousek dál. Celá show má neuvěřitelný styl, kterému nahrává i špičkový soundtrack. Troufám si říct, že lepší britský seriál teď bedně nenajdete. TŘETÍ ŘADA: Neskutečně našlapaná jízda okořeněná rusáky, svůdnou avšak zvrácenou kněžnou (téměř Jokerovského kalibru) a znovu dokonalou hudební složkou. Precizní herecké obsazení znovu jede na sto procent. Úžasné psaní. Tommyho dekonstrukce. Překvapivý konec.(7.12.2013)

Často se při hodnocení i v komentářích nechávám unést utkvělou představou a demagogií tvůrců daného díla. Demagogií nad uhozeným patriotismem a vyhrocené historické fabulaci. A většinou se to týká Amíků. Britské ostrovy můžou čerpat z poměrně hlubší a komplikovanější historické linky. Peaky Blinders se toho chytli a předvádějí, kam jsou schopni zajít. Vyhrocená pseudohistorická fraška, která se valí ve špíně povadlé britské galerky, na dně periférií Birminghamu, často evokuje Ripper Streats. Neschopnost jít svou vlastní cestou a seriálová rozplizlost a víc keců, než skutků, mě ze začátku trošku odradila. Na druhou stranu, má to skvělé obsazení, kostýmy i výpravu, nemluvě o střihu a kameře. Místy se zapomínám soustředit na to co vlastně sleduju, protože spousta věcí mi přijde jakoby navíc. Škoda být to třídílné na každou sérii, má mě to hned. A za možná i za plnou.(25.2.2015)