Zloději času

Time Bandits

Fantasy / Dobrodružný / Komedie

Velká Británie, 1981, 116 min

• mandes

rozpočet : ? tržby americke : $42,365,581(3.6.2007)

Fascinující fantazie. Absurdnost Banditů nemusí vyhovovat úplně každému, ale v případě naladění na gilliamovskou vlnu by podle mého měla být zábava zaručena.(14.1.2010)

• MartinezZ

23.5.2010 ~ Surrealistická bláznivá podívaná, v té době zřejmě oprávněně, ne zcela svéprávného Gilliama. Tohle vyžaduje takovou dávku představivosti, že bych jí nebyl kdy schopen ani pod vlivem psychotropních látek. ~ Terry je zvláštní režisér. Ať natočí co natočí, nikdy to není úplně normální a koukatelné pro všechny. A je jedno, jestli jde o 12 opic nebo Imaginárium Dr. Parnasse. Ovšem ačkoliv mi tyhle dva filmy nijak zvláštní problém nedělají, 'Zloději času' jsou už i na mě trochu moc. ~ Ve filmu sledujeme malého Kevina, hltajícího historickou knížku, a jeho rodiče, hltající přiblblé pořady v televizi. Když jde malý Kevin spát (Kevin spát, Kevin spát... lalala), probouzí se chlapcova představivost, která dovolí vstoupit do pokoje skrze skříň tlupě trpajzlíků (liliputi, v americké filmové kultuře mají nějaké záhadné postavení, které jim dovoluje se vyskytovat v mnoha filmech, což osobně nechápu). Trpajzlíci ale nejsou ledajací trpajzlíci, ale pomocníci Nejvyšší Bytosti, která stvořila svět a vůbec to všechno okolo. A to včetně Dobra a Zla. Trpajzlíci ovšem Nejvyšší Bytosti ukradli mapu, pomocí níž dokáží cestovat časem. A Kevin jde s nimi. ~ Ocitají se tak díky tomu v několika různých časových období, která jsou rádoby komediálně šmrncnutá, ale působí to spíše trapně (zakomplexovaný idiot Napoleon, imbecilní Robin Hood apod. - ovšem třeba takoví byli, neznal jsem je, mě do postele skřeti skříní nelezou). Do cesty se jim ale staví Zlo, které si dělá zálusk na mapu s cílem přetvořit tak svět k obrazu svému. A na naší prťavé partě je mu v tom zabránit. ~ Terry by se ale měl asi léčit. Pohybuje se na velmi tenké hranici mezi geniálním vizionářstvím a bláznovstvím. Zloději času jsou natolik přetažení za vlasy a z dnešního pohledu i tak "nehezky" a nezajímavě vytvoření a zpracovaní, že jsem to nemohl přejít bez občasného přetočení vpřed. Terry, to, že se ti jako malému klukovi něco zdálo zajímavé, ještě neznamená, že to musíš v dospělosti (fyzické) zfilmovávat. Chápu, že to v deseti letech tak pitomě nevyznívalo, ale teď...?(21.3.2013)

CITÁT - Mapu jsme si jen půjčili a pak jsme utekli.......... Chvilkami dobrý chvilkami nudný, jako na mořských vlnách, jednou dole, jednou nahoře. Hudební doprovod je na svou dobu průměrný a kamera normální. Celkem povedený scénář, kterému by možná svědčilo nějaké remake ze současnosti. Triková stránka slabá. Na to jak je film starý je to však celkem slušně natočený. CITÁT - Rychleji to opravdu nešlo...........(17.3.2015)

Good! Jolly good! Michael Palin jako ctitel-smolař, John Cleese jako vychcaný Robin Hood. Ian Holm jako loutky milující Napoleon. A hlavně pohádkoví pidimužíci (Wally!!!). Dětský sen převedený na filmové plátno. Přál bych si mít alespoň na chvíli takovou mapu a zažít na vlastní kůži Gilliamův groteskní svět. Fantazie.(30.5.2009)

• - Roli paní Ogre (manželka Ogra plujícího na lodi) měla původně hrát Ruth Gordon, ale nakonec byla přeobsazena kvůli zlomené ruce. (MrCreosote)

• - David Warner musel mít dabléra při scéně na schodech. Trpí totiž závratí. (Terva)

• - Scéna potopení Titanicu pochází z filmu A Night To Remember. Je pouze zpomalena a přidaly se barvy. (MrCreosote)