Zloději času

Bandité času

Time Bandits

Fantasy / Dobrodružný / Komedie

Velká Británie, 1981, 116 min

No co si budem povidat, Terry ma daleko lepsi filmy, uz kdyz jsem tohle videl poprve, tak me to buhvijak neoslnilo, ted po druhym skouknuti jsem se sice bavil vic, ale zadna super jizda se nekona. Cely to vlastne stoji na Gilliamovi, jednak jeho atmosfericky rezii, kdy dokaze i z mala udelat atmosferickou, napinavou, pripadne docela temnou scenu a i kdyz je film komedie, pusobi to taky jako vcelku temny fantasy. A taky na Gilliamovo fantazii, takze tu je spousta paradnich forku, napadu a scenek. Nektery historicky obdobi jsou vyuzity vic, nektery min, takze se najdou i hluchy mista, ale obsadit do hlavnich roli particku trpasliku byl paradni napad, kdyby tam takle pobihala banda vysokejch frajirku, tak by to rozhodne takle nefungovalo. Triky uz jsou dneska sice zastaraly, ale diky perfektni praci s kamerou nepusobi nijak rusive. Z vedlejsich postav me mile prekvapil spickovej Ian Holm v roli Napoleona, Connery jako kral Agamemnon, uchylackej Cleese jako Robin Hood davajici vzpomenou na Monty Pythony a Palin jako ani nevim co, ale snazici se vzdy sbalit nejakou vyjukanou pipinu, kera se ho dotazuje, jestli uz nema v gatich ten problem. Takze rozhodne povedeny fantasy s paradnim obsazenim a skvele natoceny, ale jak rikam, ja z toho nijak zvlast hotovej nejsem a Gilliam ma lepsi kousky.(1.8.2009)

Fascinující fantazie. Absurdnost Banditů nemusí vyhovovat úplně každému, ale v případě naladění na gilliamovskou vlnu by podle mého měla být zábava zaručena.(14.1.2010)

Jako už je u Gilliama standartem i tentokrát jeho film híří nápady a je zajímavě zpracovaný po výtvárné stránce. Co ale kulhá je samotný příběh. Námět je zajímavý a skýtá celkem dost možností k fajn taškařicím. Jenže bandě trpaslíků je věnováno až moc času. Respektivě jejich žvatlání a nevtipnému popichování. A co se týče návštěv do jednotlivých historických období jsou dost nevyrovnané. Třeba exkurze k Robinu Hoodovi v podání skvělého Johna Cleeseho je k popukání. Horší je to už třeba s Agamemnonem a Napoleon byl vyloženě trapný. Vůbec některé části Zlodějů času jsou jakoby točeny jen pro děti a jiné pasáže mi zase naopak přijdou až moc na dětský film temné. Vyvrcholení v pevnosti zla mi přišlo docela utahané. Vůbec film trpí nevyrovnaností tempa a odfláknutím některých částí. Škoda i malého rozpočtu. 70%.(15.9.2007)

Z Time Bandits je zřejmé, že je natočil velmi talentovaný, ale ještě ne příliš zkušený režisér. Bohatý obsah převažuje nad poněkud chaotickou a nevyzrálou formou. Film by možná působil jako velice povedená pohádka pro chlapce do 12 let, něco na způsob Nekonečného příběhu, nebýt jedovatých sarkastických šlehů proti společenským nešvarům maloměsta, až příliš sebeshazovačné komiky hlavního Zlouna a dalších čistě "dospěláckých" záležitostí. Terry Gilliam nikdy nebyl a zřejmě ani nikdy nebude skvělý filmařský řemeslník, ale bohatě to nahrazuje fantazií, kreativitou a nadšením.(22.1.2005)

• Jara.Cimrman.jr

Obvykle nemám nic proti tomu zahrát si s králem Agamemnonem skořápky, podělit se o lup s úslužným Robinem Hoodem a ani účast při přeměně Titanicu v ponorku mi nečiní větších potíží, ale já jsem se u toho zoufale nudil a to se neodpouští. Prostě se těmi očekávanými montypythonovskými šprýmy příliš šetřilo a já na oplátku poněkud pošetřím s hvězdami pro snímky, které přímočařeji zaútočí na mou bránici.(3.3.2014)