Zloději času

Bandité času

Time Bandits

Fantasy / Dobrodružný / Komedie

Velká Británie, 1981, 116 min

Na dobrodružnú fantasy málo dobrodružné a napínavé, na komédiu pramálo vtipné. Gilliam sa asi len hľadal, lebo film pôsobí dosť rozpačitým dojmom. Veľkou slabinou sú aj slabo využití herci (Cleese, Palin, či Connery ... Kriste!). Ak sa polemizuje, že Gilliam má problémy zo zháňaním peňazí na svoje projekty, treba povedať jednu dôležitú vec: ja by som mu prachy na Time Bandits nedal.(2.8.2009)

Rozhodně ne bezchybný film, kterému ve třetí čtvrtině dochází tempo, ale všechno to nakonec vynahrazuje perfektní závěr. Navíc Gilliamova imaginace je fascinující, tolik nápadů v jednom filmu se jen tak nevidí. Když k tomu navíc připočtete i dobré hlavní představitele a čtyři rozsahem malé, ale nezapomenutelné roličky čtyř velikánů Holma, Conneryho, Palina a Cleese (z nichž ten poslední ve mně svým ,,Hello, I'm Hood." vyvolal záchvat smíchu), nakonec není o čem váhat.(11.7.2009)

Z Time Bandits je zřejmé, že je natočil velmi talentovaný, ale ještě ne příliš zkušený režisér. Bohatý obsah převažuje nad poněkud chaotickou a nevyzrálou formou. Film by možná působil jako velice povedená pohádka pro chlapce do 12 let, něco na způsob Nekonečného příběhu, nebýt jedovatých sarkastických šlehů proti společenským nešvarům maloměsta, až příliš sebeshazovačné komiky hlavního Zlouna a dalších čistě "dospěláckých" záležitostí. Terry Gilliam nikdy nebyl a zřejmě ani nikdy nebude skvělý filmařský řemeslník, ale bohatě to nahrazuje fantazií, kreativitou a nadšením.(22.1.2005)

V kontextu celkové dosavadní tvorby Terryho Gilliama jde o slabší film, nedotažený snad po všech možných stránkách. Pochopitelně byl přizpůsoben tak, aby hlavní myšlenku chápaly děti a zároveň se u toho dobrodružství napříč časem pobavily. Vidět film před 20 lety, nejspíš by se mi moc líbil, ovšem jako dospělá jsem čekala více humoru, více myšlenek, více absurdna a méně naivity. Jde více méně o nesouvislý sled střelených scének. Zakomplexovaný Napoleon potěšil, přiteplalý Robin Hood by zasloužil více prostoru i vtipnosti, s Seanem Connerym byla nuda, Zlo bylo krásně zlé a Stvořitel v některých ohledech mile překvapil. Trpaslíci byli střídavě roztomilí a nesnesitelní (jejich neustálé povykování jeden přes druhého lezlo na nervy a zajímalo by mě, zda i v originálním znění měli někteří tak buzerantské hlásky). Chlapec v hlavní roli byl poměrně sympatický typ, ale herec slaboučký. Efekty jsou poplatné době vzniku, nad těmi lze samozřejmě přivřít oči. Jaká hudba film doprovázela si nedokážu vybavit, každopádně tedy nerušila:-). A režie? Poznáme Terryho Gilliama a jeho typicky ulítlý styl, ale není to úplně to pravé ořechové. Malinko zklamání, přesto lehký nadprůměr. 59%(24.7.2009)

Naprosto typickej Terry Gilliam. Nikdo mu do toho nekecá a tak si tuhle moderní fantasy pohádku natáčí tak, jak se mu to zlíbí. Míchá fantasy svět s historií a moderní dobou. Do toho sype ten neuvěřitelně suchej britskej Monty Python humor a tím vším dělá radost jeho absolutním fanouškům. Já se mezi ně neřadím, ale uznávám, že takové filmy mají na světě mezi milovníky filmu svoje místo. Jenom já ty jeho světy málokdy pochopím.(6.9.2014)

• - Natáčelo se ve Velké Británii v lokalitách Essex, Kent, Berkshire a Londýn, ve Španělsku v Andalusii a také se část příběhu natáčela v Maroku. (Terva)

• - Terry Gilliam řekl, že nízký úhel kamerových záběrů zvolil schválně, aby divák děj vnímal jako trpaslík. (Terva)

• - Ve scéně v Sherwoodském lese, kde se bandité propadnou do kočáru, ve kterém jede Michael Palin a Shelley Duvall, nechal Terry Gilliam pro herce postavit lešení, aby z něj do kočáru seskočili. Zároveň jim řekl, že chce, aby přistáli těsně vedle Palina a Duvall a nespadli přímo na ně. Aby jim to lépe vysvětlil, sám vylezl na lešení a skočil do kočáru, kde spadl přesně na Shelley Duvall. (MrCreosote)