Zloději času

Time Bandits

Fantasy / Dobrodružný / Komedie

Velká Británie, 1981, 116 min

• RHK

Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Ač dílo slavného Terry Gilliama, tak bylo bohužel určeno buď asi hlavně pro děti, nebo jsem ho nepochopil. Vstup dobrodružství na scénu byl sice dramatický a svérázný, výprava dobrá, ale jinak mne infantilní výprava malého kluka a šesti trpajzlíků do historie tedy nechala hodně chladným. A po pár desitkách minut přehrávání zchladlo i vypnuté DVD-čko... Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=E4vQ6y5gyoM(16.12.2009)

Na dobrodružnú fantasy málo dobrodružné a napínavé, na komédiu pramálo vtipné. Gilliam sa asi len hľadal, lebo film pôsobí dosť rozpačitým dojmom. Veľkou slabinou sú aj slabo využití herci (Cleese, Palin, či Connery ... Kriste!). Ak sa polemizuje, že Gilliam má problémy zo zháňaním peňazí na svoje projekty, treba povedať jednu dôležitú vec: ja by som mu prachy na Time Bandits nedal.(2.8.2009)

• MartinezZ

23.5.2010 ~ Surrealistická bláznivá podívaná, v té době zřejmě oprávněně, ne zcela svéprávného Gilliama. Tohle vyžaduje takovou dávku představivosti, že bych jí nebyl kdy schopen ani pod vlivem psychotropních látek. ~ Terry je zvláštní režisér. Ať natočí co natočí, nikdy to není úplně normální a koukatelné pro všechny. A je jedno, jestli jde o 12 opic nebo Imaginárium Dr. Parnasse. Ovšem ačkoliv mi tyhle dva filmy nijak zvláštní problém nedělají, 'Zloději času' jsou už i na mě trochu moc. ~ Ve filmu sledujeme malého Kevina, hltajícího historickou knížku, a jeho rodiče, hltající přiblblé pořady v televizi. Když jde malý Kevin spát (Kevin spát, Kevin spát... lalala), probouzí se chlapcova představivost, která dovolí vstoupit do pokoje skrze skříň tlupě trpajzlíků (liliputi, v americké filmové kultuře mají nějaké záhadné postavení, které jim dovoluje se vyskytovat v mnoha filmech, což osobně nechápu). Trpajzlíci ale nejsou ledajací trpajzlíci, ale pomocníci Nejvyšší Bytosti, která stvořila svět a vůbec to všechno okolo. A to včetně Dobra a Zla. Trpajzlíci ovšem Nejvyšší Bytosti ukradli mapu, pomocí níž dokáží cestovat časem. A Kevin jde s nimi. ~ Ocitají se tak díky tomu v několika různých časových období, která jsou rádoby komediálně šmrncnutá, ale působí to spíše trapně (zakomplexovaný idiot Napoleon, imbecilní Robin Hood apod. - ovšem třeba takoví byli, neznal jsem je, mě do postele skřeti skříní nelezou). Do cesty se jim ale staví Zlo, které si dělá zálusk na mapu s cílem přetvořit tak svět k obrazu svému. A na naší prťavé partě je mu v tom zabránit. ~ Terry by se ale měl asi léčit. Pohybuje se na velmi tenké hranici mezi geniálním vizionářstvím a bláznovstvím. Zloději času jsou natolik přetažení za vlasy a z dnešního pohledu i tak "nehezky" a nezajímavě vytvoření a zpracovaní, že jsem to nemohl přejít bez občasného přetočení vpřed. Terry, to, že se ti jako malému klukovi něco zdálo zajímavé, ještě neznamená, že to musíš v dospělosti (fyzické) zfilmovávat. Chápu, že to v deseti letech tak pitomě nevyznívalo, ale teď...?(21.3.2013)

• Chrustyn

To, že má Terry Gilliam bujnou fantazii ví snad každý. V jeho filmech mu to většinou pomáhá a převážně jeho sci-fi filmy jako "12 opic" nebo "Brazil" jsou minimálně po vizuální stránce nezapomenutelné. Tentokrát přináší fantasy dobrodružnou podívanou s velmi zajímaovu myšlenkou cestování v čase. Opět vytvořil fantastkní svět, který prokazuje, že jeho fantazie opravdu nezná mezí, avšak pro mě to v tomto případě byla chyba. Takhle přeplácanou, nudnou, zdlouhavou a špatně zahranou slátaninu jsem už neviděl hodně dlouho a musel jsem se neuvěřitelně překonávat abych to vůbec dokoukal. Takhle ne Terry, takhle ne.(23.7.2009)

Dvě hodiny klukovské fantazie velkého kluka Terryho Gilliama. Terry hýří nápady, jako to dovede málokdo a přitom do toho přidává i svůj nezaměnitelný humor.(30.7.2002)