12 opic

Twelve Monkeys

Dvanásť opíc

Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA, 1995, 124 min

Jedna z nejlepsich sci-fi. ktera ani po nekolikanasobnem shlednuti neodhali vsechna sva tajemstvi.(30.7.2002)

"Ja nie som blázon.“ – "My to slovo nepoužívame.“ – "Ale máte ich tu veľa.“ Škoda, že ex-Python Terry Gilliam (BRAZIL) celý život ako režisér bojuje s veternými mlynmi (producentmi, štúdiovým systémom). Síce tým po sebe zanechá kus životnej filozofie, ale iba málo filmov, na ktoré sa dá pozerať. Provokatívny (postapokalyptický?) sci-fi triler DVANÁSŤ OPÍC nám berie dych od prvých sekúnd tajomnými „bielymi retrospektívami“, brutálnym hudobným sprievodom a nepredvídateľným scenárom (od medveďa po kondómové skafandre po šokujúcu záverečnú pointu). Výrazným plusom je v dobrom nepríjemná a vysilujúco na divákovu psychiku pôsobiaca atmosféra. Miestami je to naturalistická sila, z ktorej napína na dávenie. Strhujúce sú i herecké výkony: plešatý akčný Bruce Willis nevie nikoho zmlátiť a z kútika úst mu tečú sliny. Naopak, krásny Brad Pitt sa perfektne prevtelil do pošukovskej úlohy neškodne utáraného magora. Dráždivé a hodné zamyslenia o stave tohto sveta („Ľudstvo si zaslúžilo vyhynút.“) a cestovaní časom a priestorom (1917).(25.4.2009)

Scénář: David Webb Peoples, Janet Peoples .. Budoucnost je jasná, budoucnost je ..~.. aneb další reálná „studie" toho, jak naše lidstvo skončí. Napoprvé je to na mozek opravdu náročné, ale to je jen dobře a tak to mám rád. Scénář není zmatený a celá skládačka různých časových rovin má své opodstatnění a drží pevně pohromadě. Nechybí několik zvratů a závěrečná pointa na kterou se nezapomíná. I po několika zhlédnutích je pořád co sledovat - prostě další skvělý, svého žánru dokonalý snímek z dosti úrodné první poloviny devadesátých let. Skvěle jsou zahrané všechny tři hlavní postavy, i když Bruce Willis a Brad Pitt opravdu dominují a oba odvádí výbornou práci. To všechno umocňuje perfektní hudba a geniální Terry Gilliam režie. Opravdu výjimečně napsaná a natočená sci-fi a jeden z nemnoha filmů , který mohu vidět znovu a znovu.. Bravo a jednoznačných plus 100%!(17.3.2005)

rozpocet-? trzby-$168,839,459(28.9.2006)

Nejúžasnější Brad Pitt, kterého jsem kdy viděla... Ale to na 5* nestačí, kdyby ten příběh byl... :-)(9.3.2008)

• - Režisér Gilliam měl jinou představu o konci filmu, než producent Charles Roven. Ten trval na závěrečné scéně na letišti, takže si Terry Gilliam navymýšlel velmi specifický interiér letiště a nákladné kulisy. Doufal, že Roven vycouve kvůli velkým nákladům, ale bylo tomu naopak. Nakonec závěr filmu nadchnul i režiséra a byl do filmu umístěn. (don corleone)

• - Obsazení hlavních mužských rolí mělo být původně obrácené, tedy Bruce Willis měl hrát postavu Brada Pitta a Brad Pitt měl hrát postavu Bruce Willise (Kamkon)

• - Scéna, ve které si Cole omývá krev, by se normálně točila 5 minut, ale zabrala celý den. A to kvůli stínu křečka, který měl běhat v kole, ale usmyslel si, že nechce. I když by mohl být tento detail vypuštěn, perfekcionista Gilliam trval na původním provedení. Od té doby se na place říkalo jeho smyslu pro detail "křečkův efekt". (don corleone)