12 opic

Twelve Monkeys

Dvanásť opíc

Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA, 1995, 124 min

"Ja nie som blázon.“ – "My to slovo nepoužívame.“ – "Ale máte ich tu veľa.“ Škoda, že ex-Python Terry Gilliam (BRAZIL) celý život ako režisér bojuje s veternými mlynmi (producentmi, štúdiovým systémom). Síce tým po sebe zanechá kus životnej filozofie, ale iba málo filmov, na ktoré sa dá pozerať. Provokatívny (postapokalyptický?) sci-fi triler DVANÁSŤ OPÍC nám berie dych od prvých sekúnd tajomnými „bielymi retrospektívami“, brutálnym hudobným sprievodom a nepredvídateľným scenárom (od medveďa po kondómové skafandre po šokujúcu záverečnú pointu). Výrazným plusom je v dobrom nepríjemná a vysilujúco na divákovu psychiku pôsobiaca atmosféra. Miestami je to naturalistická sila, z ktorej napína na dávenie. Strhujúce sú i herecké výkony: plešatý akčný Bruce Willis nevie nikoho zmlátiť a z kútika úst mu tečú sliny. Naopak, krásny Brad Pitt sa perfektne prevtelil do pošukovskej úlohy neškodne utáraného magora. Dráždivé a hodné zamyslenia o stave tohto sveta („Ľudstvo si zaslúžilo vyhynút.“) a cestovaní časom a priestorom (1917).(25.4.2009)

Geniální sci-fi flák, jak to mám rád (nevyhnutelnost osudu, cestování v čase). Gilliam vykouzlil nádhernou atmosféru a fascinující dějový propletenec mnoha interpretačních cest i silného příběhu zároveň. Stačí, aby zazněl ústřední hudební motiv, a schíza přelézá z hlavy Jamese Colea do hlav diváků. Precizní práce.(16.6.2002)

Na první shlédnutí asi těžko pochopitelný, ale tím víc přitažlivý Sci-fi. Jeden z nejlepších v daném žánru a pokud budu hodně přísný, tak nejlepší ! Brad Pitt a Bruce Willis opravdu vynikající. Nejlepší je ovšem jedno zdejší hodnocení, pro jehož stvořitele je příběh "předvídatelný" a Brad Pitt "předstírá že hraje". No to je teda pěknej úlet :)(10.3.2003)

Nádherné sci-fi, které má všechno, co má dobré sci-fi mít. Výtečnou zápletku, pěkné triky, přesvědčivé herecké výkony (bože, ten Pitt!!!) a hlavně hloubku, jak už je u Gilliama zvykem. Narozdíl od Brazil hodně přístupné, ale přitom nijak triviální a laciné. Gilliamův rukopis dělá z tohoto apokalyptického příběhu strhující a neskonale sugestivní podívanou. Zase jedno sci-fi, které by se mohlo nesmazatelně zapsat do filmové historie. Má na to snad Gilliam nějaký patent?(26.1.2004)

Nápadité, chytré, poutavé, temné a velmi zábavné- jedno z nejzajímavějších možná i nejlepších sci-fi v cestování v čase , co kdy bylo natočeno. Funguje to jako sci-fi a zároveň i jako skvělý a napínavý Thriller. Willis/Pitt předvádí excelentní herecký výkon. Solidní film.80%(8.2.2014)

• - Spoiler: Když na konci filmu padá postřelený James Cole (Bruce Willis) k zemi, nalepený knírek mu už příliš nedrží. Následně při záběru ležícího na Jamese Colea vidíme, že má knírek opět přilepený. (WolfIssen)

• - Spoiler: Terry Gilliam je prvním režisérem, který se odvážil nechat postavu Bruce Willise zemřít. (Blz2g)

• - James Cole pri počúvaní rádia v aute spomenie, že miluje hudbu 20. storočia. Keby sa film odohrával v Prahe, tak by scéna vyzerala rovnako, pretože na tej istej frekvencii (103,7 FM) by si naladil Oldies rádio. (tiradentes)