12 opic

Twelve Monkeys

Dvanásť opíc

Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA, 1995, 124 min

V letech 1996-1997 zemře na nákazu 5 miliard lidí. Asociál James Cole má za úkol vystopovat tento virus........ . Tenhle film můžete vidět několikrát a pokaždé vás bude fascinovat nádherná spletitost děje. Super herecké výkony a režie – neskutečná.(5.1.2007)

Jedna z nejlepších věcí za posledních pár let, co jsem viděl... Tenhle film já prostě můžu a tomu, kdo ho viděl, nemusím říkat proč... A pro změnu tomu, kdo ho neviděl.. ať se mrkne, stojí to fakt za to. Jedna z nejlepších Bruceovo rolí a Madaleine je tam velmi interesantní.. :-) A abych byl byl spravidlivý, dle mého názoru Brad Pitt tady vystřihl svůj nejlepší výkon(19.4.2004)

12 opic je film, u kterého superlativ "geniální" není jen frází, nýbrž skutečným přívlastkem. Jak jinak totiž popsat příběh tak chytrý, sofistikovaný, smysluplný a ucelený zároveň? Vyprávění je natolik hutné, že k jeho plnému vstřebání je třeba víc, než jen jedno zhlédnutí. Jeho podařeným aspektem je také moment, kdy hl. postava začne zcela obracet názor na své vlastní myšlení, čímž vzbuzuje pochyby i v divákovi a vybízí ho aktivnímu domýšlení alternativ příběhu. Další pevnou oporou jsou excelentní herecké výkony (bože můj, Pitt!) a třešnička na dortu v podobě ústřední melodie, která se automaticky asociuje ke skvělé dramatické a lehce šílené atmosféře... 10/10(6.12.2008)

Skvělej skvělej skvělej film. Něco tak napínavýho a promyšlenýho jsem snad neviděl. Vemte si že v tomhle filmu nenajdete zádrhel!!!!!!!!!!!!! K tomu přičtěte skvělé výkony všech a superskvělého Brada Pitta a máte film na který se jen tak nezapomíná. Z celého filmu naprosto čiší režijní styl a ujetost Terryho Gilliama (zvlášť v budoucnosti tam se Terry vyblbnul) no a ten konec!!! Někoho zklame někoho ne (patřím k té NE skupině) ale vlastně to mohlo skončit jedině tak. Prostě celý tenhle film obrovsky zapůsobí, jen by mě zajímalo jak by to dopadlo kdyby použili Terminátora. :-)(17.3.2005)

Fascinující filozofické sci-fi s neuvěřitelně propracovaným scénářem. Studijní materiál na téma "příčina a následek". Willis a Pitt zde podávají nejlepší výkony své kariéry, přitom jde o (pro ně) velmi netypické role. A taky nejlepší film Terryho Gilliama.(4.6.2002)

• - Režisér Gilliam měl jinou představu o konci filmu, než producent Charles Roven. Ten trval na závěrečné scéně na letišti, takže si Terry Gilliam navymýšlel velmi specifický interiér letiště a nákladné kulisy. Doufal, že Roven vycouve kvůli velkým nákladům, ale bylo tomu naopak. Nakonec závěr filmu nadchnul i režiséra a byl do filmu umístěn. (don corleone)

• - Dva čeští rapeři si přisvojili jména dvou hlavních protagonistů Jamese Cola (Bruce Willis) a Tylera Durdena (Brad Pitt) a na rapové scéně vystupují právě pod těmito alter egy. (wafc)

• - Terry Gilliam obsadil Bruce Willise mj. i proto, že byl uchvácen scénou ze Smrtonosné pasti, kdy Willis mluví o své ženě a přitom si vytahuje střepy z chodidel. (Ai.ma)