12 opic

Twelve Monkeys

Dvanásť opíc

Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA, 1995, 124 min

"Ja nie som blázon.“ – "My to slovo nepoužívame.“ – "Ale máte ich tu veľa.“ Škoda, že ex-Python Terry Gilliam (BRAZIL) celý život ako režisér bojuje s veternými mlynmi (producentmi, štúdiovým systémom). Síce tým po sebe zanechá kus životnej filozofie, ale iba málo filmov, na ktoré sa dá pozerať. Provokatívny (postapokalyptický?) sci-fi triler DVANÁSŤ OPÍC nám berie dych od prvých sekúnd tajomnými „bielymi retrospektívami“, brutálnym hudobným sprievodom a nepredvídateľným scenárom (od medveďa po kondómové skafandre po šokujúcu záverečnú pointu). Výrazným plusom je v dobrom nepríjemná a vysilujúco na divákovu psychiku pôsobiaca atmosféra. Miestami je to naturalistická sila, z ktorej napína na dávenie. Strhujúce sú i herecké výkony: plešatý akčný Bruce Willis nevie nikoho zmlátiť a z kútika úst mu tečú sliny. Naopak, krásny Brad Pitt sa perfektne prevtelil do pošukovskej úlohy neškodne utáraného magora. Dráždivé a hodné zamyslenia o stave tohto sveta („Ľudstvo si zaslúžilo vyhynút.“) a cestovaní časom a priestorom (1917).(25.4.2009)

V letech 1996-1997 zemře na nákazu 5 miliard lidí. Asociál James Cole má za úkol vystopovat tento virus........ . Tenhle film můžete vidět několikrát a pokaždé vás bude fascinovat nádherná spletitost děje. Super herecké výkony a režie – neskutečná.(5.1.2007)

nejenže to má výborný herecký obsazení, ale ty herci i úžasně hrajou, i když tam Brad Pitt nehraje hlavní roli, tak hodně vyniká a předvádí jeden ze svých nejlepších výkonů, možná vůbec nejlepší, to samý se dá říct i o Bruce Willisovi, kterej je ale hlavní postava, takže je daleko víc vidět a může se i projevit víc. Terry Gilliam natočil inteligentnií thriller s perfektním zápletkou a výborným koncem, tim nechci říct že to má jenom dobrej konec, protože celej film je dokonalej(20.3.2005)

Geniální představeni Brada Pitta v roli blázna a Bruce Willis opět vynikající, proto oba patří mezi mé oblíbené herce. Sci-fi Terryho Giliama je (na rozdíl od mnoha jiných Sci-fi) použitý model cestování v čase, podle kterého není možné změnit cestou zpět v čase budoucnost (vše už se jednou stalo a změna není možná) – ti, kdo se o to pokusí se jen složitě zapletou do okolností příběhu a nakonec zpravidla zjistí, že tím chtěli budoucnost změnit vlastně mají podíl na jejím vzniku. Vše se nakonec stane právě takovým způsobem, jakým se to stalo, neboť s každým dalším zhlédnutím zjistím, že tomu rozumím čím dál méně a to je na tom filmu tak neuvěřitelné. Originálně silná atmosféra, silný scénář a zasloužená nominace na zlatou sošku pro Brada Pitta. Gilliam má své řemeslo velmi sofistikované.(20.11.2011)

Willis ve své nejlepší roli kariéry zapomněl na své herecké manýry a odhodil svůj úsměv č. 1. Mimořádný film s geniálně vymyšlenou zápletkou a dechberoucím koncem. Ani na chvíli se divák nenudí a jeho mozkové závity pracují na plný pohon. A tak jedinou slabinou zůstává brutální přehrávání Brada Pitta, které mi kazí dojem z filmu. Děkuji ti filmový bože za Terryho Gilliama.(20.4.2003)