poster

12 opic

 • Česko

  Dvanáct opic

 • USA

  Twelve Monkeys

 • Slovensko

  Dvanásť opíc

Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA, 1995, 124 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • gouryella
  *****

  Jedna z nejlepsich sci-fi. ktera ani po nekolikanasobnem shlednuti neodhali vsechna sva tajemstvi.(30.7.2002)

 • tron
  *****

  "Ja nie som blázon.“ – "My to slovo nepoužívame.“ – "Ale máte ich tu veľa.“ Škoda, že ex-Python Terry Gilliam (BRAZIL) celý život ako režisér bojuje s veternými mlynmi (producentmi, štúdiovým systémom). Síce tým po sebe zanechá kus životnej filozofie, ale iba málo filmov, na ktoré sa dá pozerať. Provokatívny (postapokalyptický?) sci-fi triler DVANÁSŤ OPÍC nám berie dych od prvých sekúnd tajomnými „bielymi retrospektívami“, brutálnym hudobným sprievodom a nepredvídateľným scenárom (od medveďa po kondómové skafandre po šokujúcu záverečnú pointu). Výrazným plusom je v dobrom nepríjemná a vysilujúco na divákovu psychiku pôsobiaca atmosféra. Miestami je to naturalistická sila, z ktorej napína na dávenie. Strhujúce sú i herecké výkony: plešatý akčný Bruce Willis nevie nikoho zmlátiť a z kútika úst mu tečú sliny. Naopak, krásny Brad Pitt sa perfektne prevtelil do pošukovskej úlohy neškodne utáraného magora. Dráždivé a hodné zamyslenia o stave tohto sveta („Ľudstvo si zaslúžilo vyhynút.“) a cestovaní časom a priestorom (1917).(25.4.2009)

 • Renton
  *****

  Scénář: David Webb Peoples, Janet Peoples .. Budoucnost je jasná, budoucnost je ..~.. aneb další reálná „studie" toho, jak naše lidstvo skončí. Napoprvé je to na mozek opravdu náročné, ale to je jen dobře a tak to mám rád. Scénář není zmatený a celá skládačka různých časových rovin má své opodstatnění a drží pevně pohromadě. Nechybí několik zvratů a závěrečná pointa na kterou se nezapomíná. I po několika zhlédnutích je pořád co sledovat - prostě další skvělý, svého žánru dokonalý snímek z dosti úrodné první poloviny devadesátých let. Skvěle jsou zahrané všechny tři hlavní postavy, i když Bruce Willis a Brad Pitt opravdu dominují a oba odvádí výbornou práci. To všechno umocňuje perfektní hudba a geniální Terry Gilliam režie. Opravdu výjimečně napsaná a natočená sci-fi a jeden z nemnoha filmů , který mohu vidět znovu a znovu.. Bravo a jednoznačných plus 100%!(17.3.2005)

 • mandes
  ****

  rozpocet-? trzby-$168,839,459(28.9.2006)

 • Zíza
  ****

  Nejúžasnější Brad Pitt, kterého jsem kdy viděla... Ale to na 5* nestačí, kdyby ten příběh byl... :-)(9.3.2008)

 • - Režisér Gilliam měl jinou představu o konci filmu, než producent Charles Roven. Ten trval na závěrečné scéně na letišti, takže si Terry Gilliam navymýšlel velmi specifický interiér letiště a nákladné kulisy. Doufal, že Roven vycouve kvůli velkým nákladům, ale bylo tomu naopak. Nakonec závěr filmu nadchnul i režiséra a byl do filmu umístěn. (don corleone)

 • - Obsazení hlavních mužských rolí mělo být původně obrácené, tedy Bruce Willis měl hrát postavu Brada Pitta a Brad Pitt měl hrát postavu Bruce Willise (Kamkon)

 • - Scéna, ve které si Cole omývá krev, by se normálně točila 5 minut, ale zabrala celý den. A to kvůli stínu křečka, který měl běhat v kole, ale usmyslel si, že nechce. I když by mohl být tento detail vypuštěn, perfekcionista Gilliam trval na původním provedení. Od té doby se na place říkalo jeho smyslu pro detail "křečkův efekt". (don corleone)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace