Batesův motel (TV seriál)

Bates Motel

Drama / Mysteriózní / Horor / Thriller

USA, 2013 - 2016, 28 h 27 min (Minutáž: 40x50 min)

Chris Bacon

Freddie Highmore, Vera Farmiga, Max Thieriot, Olivia Cooke, Nestor Carbonell, Nicola Peltz, Mike Vogel, Kenny Johnson, Keegan Connor Tracy, Ian Tracey, Kevin Rahm, Jere Burns, Kathleen Robertson, Conchita Campbell, W. Earl Brown, David Cubitt, Aliyah O´Brien, Terry Chen, Ian Hart, Hiro Kanagawa, Diana Bang, Keenan Tracey, Paloma Kwiatkowski, Brittney Wilson, Michael O'Neill, Michael Eklund, Rebecca Creskoff, Diana Pavlovská, Richard Harmon, Peter Bryant, Sarah Grey, Chad Rook, Francis X. McCarthy, Michael Vartan, Tracy Spiridakos, Catherine Lough Haggquist, Matthew MacCaull, Vincent Gale, Ryan Hurst, Joshua Leonard, Kim Kondrashoff, Geoff Gustafson, Jenna Romanin, Peter Stebbings, Tomiwa Edun, Emmalyn Estrada, Agam Darshi, Matthew Mandzij, Andrew Howard, Farrah Aviva, Lini Evans, Martin Cummins, Paul Jarrett, Michael Rogers, Anika Noni Rose, Nick Hunnings, Aaron Pearl, Darren Moore, Uma Jama, Madyson Parsons, Christian Bower, Martin Novotny, Dan Zukovic, Travis Breure, Stephen Boersma, Barry Nerling, Don MacKay, Lara Gilchrist, Ben Cotton, Alexander Calvert, Robert Moloney, Brendan Fletcher, Veena Sood, Sunita Prasad, Andrew Airlie, John Cassini, Garfield Wilson, Robert Mann, Tom McBeath, Wilson Bethel, Valerie Tian, Fiona Vroom, Carolyn Adair, Francisco Cano, José Vargas, Scott Patey, Angela Moore, Lindsay Collins, Yoshie Bancroft, Tiffany Sheppard, Matt Ellis, Mercedes de la Zerda, Dustin Schwartz, Jillian Fargey, D. Harlan Cutshall, Gillian Barber, Loretta Walsh, Broadus Mattison, Larry Hoe, Harrison MacDonald, Evans Johnson, Ted Cole, Jenn Bird, Cameron McDonald, Carter Kinsella, Allyson Grant, Christopher Pearce, Jackie Blackmore, Lee Tomaschefski, Sarah Hayward, Beckham Skodje, Dolores Drake, Peter New, Patti Allan, Joel Montgrand, Natalie von Rotsburg, Bonnie Hay, Primo Allon, Byron Noble, Christian Michael Cooper, Natalie Moon, Christa Andersen, Todd Thomson, Eva Day, Courtney Richter, Aaron Hutchinson, Manny Jacinto, Ally Warren, Trish Allen, Monice Peter, Aubrey Arnason, Johanna Marlowe, Jesse Reid, Shaun Omaid, Jason Edward Coleman, Steve Makaj, Colleen Winton, Damon Gupton, Karin Konoval, Jaime Ray Newman, Jim Shield, Elizabeth Weinstein, Sachin Sahel, Gerardo Barcala, Louis Ferreira, Karina Logue, Elizabeth Greer, Kwesi Ameyaw, Marshall Allman, Kelly-Ruth Mercier, Marc-Anthony Massiah, Jason Asuncion, Daniel Jacobsen, Terence Kelly, Alexia Fast, Keegan Connor Tracy (a.z.), Lindsey Ginter, Alessandro Juliani, Carmen Moore, Jay Brazeau, Molly Price, Sarwan Badesha, Lisa MacFadden, Rihanna, Devielle Johnson, Paola Botero, Isabelle McNally, Brooke Smith

Po 6. episode: sice jsem si televizní Psycho prequel predstavoval uplně jinak, ale zejména po posledním vynikajícím díle musím autorům poděkovat, že zvolili tenhle přístup. Oproti očekávání se nesoustředí na nějaká předpokládaná klišé jako šikana ve škole nebo bláznivá matka, ale rozvíjí příběh podivných obyvatel městečka, kde se skryté šílenství mladého Normana Batese v klidu ztratí. Výborný cast, skvělý scénář, a rád se budu dívat dál, přestože vím, jak to skončí...(28.4.2013)

• kingik

A nebylo by rozumnější nechat Normana Batese strašit v jeho motelu a dát prostor někomu/něčemu hororově zajímavějšímu?! Seriálový prequel se jednoznačně přiživuje na hororové klasice Alfréda Hitchcocka a v podstatě ji příliš o něco navíc neobohacuje. Za nejzajímavější považuji nápad přenést klasické postavy do současnosti, ale co s nimi, že ano. Freddie Highmore má být jakože mladý Anthony Perkins?! Ha, ha, ha...Obdivuji tvůrce, že dokáží udělat ostudu tím, že obsadí nepodobného herce bez výrazu a teď s ním, milý diváku, prožij několik mrazivých večerů. Jo, mrazivo bylo, ale z nočního chladu, ne ze seriálu, kdy je nutno si hororové scény domyslet, protože ukecané je to až hrůza. Stačí se podívat na tvůrce tohoto paskvilu a hned víte, do čeho jdete. Seriálová dikce přítomna v každém políčku, režie zaměnitelná, a to se těch režijních kokotů na tom vystřídalo nepočítaně a absolutně ani jeden nezaznamenal žádný pokrok a k tomu všemu je to dějově i obrazově nuda. Vždyť ti režiséři měli problém i se statickou scénou, natož odhodlat se k něčemu, co by tu krávovinu o hovně rozpohybovalo. Představte si, že to táhne herecky Vera Farmiga, která má sexappeal asi jako vyfluslá pecka z třešně. Jednoduše stará, opotřebovaná piksle táhne tu vrzající káru v noci na ČT2. Nicola Peltz a Olivia Cook, na které jsem by zvědavý, tak celkem v ničem neoslnily. První ještě předtím, než ji objevil Bay a nakázal, aby z ní udělali mrdnu k ojetí, druhá má u nosu asexuální hadičku s dusíkem, kyslíkem, nebo nevím, co jí to za hajzl proudí do šňupáku, ale nevyhoníte si, jak vám to zmrazí krevní kanálky v péru. No, asi takhle, nevydržel bych na to vzhůru do nočních pozdních hodin, ani kdyby mě Dvořák, nebo která píča tam řediteluje, hrozil, že mě vymrdá se Saskií Burešovou do ucha. Poroučím se, pane nudný ANTIBatesi. Mám rád hardcore horory, ne užvaněné a bezprizorní sračky. 0%(15.3.2015)

Snad žádný jiný seriál v sobě nesoustředil všechny silné a slabé stránky americké produkce jako právě Bates Motel. Z každého záběru je cítit vysoká profesionalita a snaha udělat trhák, výběr herců je pečlivý a zdařilý, námět atraktivní, navíc představuje díky popularitě Hitchcockova Psycha sázku na jistotu. Přesto to ve výsledku nepříjemně drhne. Nedaleko domova máme rybník, který majitel využívá ke komerčnímu rybolovu. Zákazníkům všechno naservíruje až pod nos a v hustě zarybněném rybníku si každý bez námahy svou rybu nakonec najde. Bates Motel funguje podobně. V touze po komerčním úspěchu se seriál široce rozkročil, rozvíjí hned tři linie, které by si zasloužily vlastní šou. Jedna z nich se věnuje mladému Normanovi a jeho rozvíjející se duševní chorobě, druhá se soustřeďuje na život místních teenagerů a třetí, pro mě nejatraktivnější, sleduje soupeření dvou místních gangů o nadvládu nad pěstováním konopí, což je odvětví, které drží místní ekonomiku nad vodou. Mezi tím vším kličkuje Normanova rodina. Zmíněné linie se proplétají někdy zdařile, mnohem častěji se ale vzájemně tlučou. Po herecké stránce výborná Vera Farmiga neodolala pokušení a coby koproducentka seriálu kormidlovala svou postavu od nesympatické dominantní a manipulativní mrchy směrem k nešťastné obětavé milující matce a jaksi pominula, že první poloha je divácky vděčnější. Seriál sice umí přijít se spoustou atraktivních postav a motivů, neumí s nimi ale pracovat. V 1. sérii se sice objevují vymazlené scény - epizoda Muž z čísla 9 je hitchcockovější než cokoli z mistrovy dílny, s přibývajícím počtem epizod je ale čím dál zřejmější scénáristická bezradnost. V provinčním americkém městečku je počet vražd větší než ve zkrachovalém Detroitu. Dílko je podivně rozhozené do časoprostoru, mísí se tam anachronicky móda i předměty různých časových období a obstarožní Bates Motel z Hitchcockova filmu vypadá v éře digitálních technologií a rozjuchaných amerických teeenagerů současnosti tak nějak nepatřičně. První sérii jsem slupl jako malinu, druhá se mi začala zajídat a poslední tři části jsem dokoukal se skřípěním zubů. Ke sledování třetí série jsem se vůbec neodhodlal. S odstupem konstatuji, že Bates Motel na odkazu Hitchcocka spíš paratizuje, než aby ho rozvíjel. Celkový dojem za obě série: 55 %.(9.10.2015)

Prequel k Psychu a hneď prvá časť je výborná. Atmosféra dobrá, réžia tiež, herci zatiaľ sympatický a herecky to rovnako vyzerá byť zvládnuté. Podľa očakávania exceluje Vera Farmiga. Najväčšia haluz na tom je, že sa to odohráva v súčasnosti... Totiž vhĺbite sa do seriálu kde oblečenie, účesy, interiéry a exteriéry zodpovedajú dobe v akej by sa to asi približne malo odohrávať, no zrazu zastane kočka na najnovšom bavoráku, chalan vytiahne dotykový mobil ... proste no je to zaujímavá kombinácia.(21.3.2013)

Původní Psycho, mistra všech mistrů, Alfreda Hitchcocka řadím mezi hrstku dokonalostí a rovněž svých úplně nejoblíbenějších filmů, a tak jsem byl na tenhle seriál obzvlášť zvědavý.. Tím moderním lookem jsem byl zprvu dost šokovaný a přiznám, že mě ty hodně zásadní změny s tím dobovým přesazením na čele dost odrazovaly, ale stačila jedna, dvě epizodky, a Bates Motel, především skvostně odehraný, se mi dostal hluboko pod kůži.. Stoupající kvalita i počet nápadů.. Tohle je parádní jízda, která by se často sebeparafrázujícímu Hitchovi určitě moc líbila..;)(30.4.2013)