Oculus

Scénografie:

Russell Barnes

Kostýmy:

Lynn Falconer

Jejich otec nebyl vrah. Byl, stejně jako ostatní, obětí nadpřirozené síly v historickém zrcadle. Kde jsou ty časy, kdy vraždili pomatení psychopaté. Když se někdo začne chovat podivně, vyjde to k diváckému uspokojení jen málokdy. Skutečně kvalitních duchařin je v posledních letech zoufale málo, tahle je hodně zaměřená na postavy, kterým se zlo ze zrcadla postupně dostává pod kůži, a těžko rozlišují, co je realita a co zmatky v hlavě. V druhé polovině jsem ztrácel pozornost, vstupování retrospektivního děje už to nějak nezachránilo. A herci mě prakticky neoslovili!!(10.6.2014)

Psát komentáře by mělo být povolováno až po lékařském vyšetření a předložení dokladu o tom, že člověk není magor. Nesmrděly by tu pak komentáře takových individuí jako ŽIJÍCÍDEMENT (zdejší uživatelé už jsou určitě zvyklí, nejvíce ostudné je ale to, že tyhle kecy jsou na očích nepřihlášeným). Dokážu pochopit, že to někoho nebavilo a že tomu dá špatný hodnocení, ale ty kecy v některých komentářích to je něco hroznýho... K filmu. Velice dobrá hororová podívaná s opravdu skvělou atmosférou. Nápad s ďábelským zrcadlem sice není nic extra, ale jak zpracováním, tak dějem to film dohnal. Prolínání dvou časových rovin bylo zpočátku zajímavé, nicméně ke konci v tom už byl moc velký guláš. Na plné hodnocení to rozhodně není, film má svoje mouchy, nicméně se jedná o povedenou hororovou podívanou, která je hodna pozornosti. 75%(12.10.2014)

"Zrkadielko, zrkadielko, povedz že mi..." Ak by som mal Oculus charakterizovať jedným slovom, bolo by to: znepokojivý. Mike Flanagan si zahráva s niečím, čo by mal radšej nechať na pokoji. Reklama bola v tomto prípade trochu klamlivá - či už sa jedná o plagáty alebo trailer. Zároveň však nimi Flanagan dokonale mystifikoval a ukryl svoje hororové dielo, ktoré rozhodne nie je ďalším z zástupu pásových duchárskych hrôz, ktoré nám Američania (a nielen oni) tak radi podstrkujú. Nie že by niektoré neboli dobré, ale každý kúsok vybočujúci zo stereotypu je príjemným sviežim vánkom v žánri. Ale ono vlastne ani Oculus ducharina nie je, však? Len zopár strašidelných momentov, ale naopak pôsobivá práca s neistotou diváka, ktorú Flanagan neustálym striedaním časových rovín a manipulácii s predstavami postáv len stupňuje až do bodu, keď už po vzore Lost Highway alebo Cronenbergovho Existenz netuším, čo je pravda a čo len ďalšia z rady ilúzií. Alebo je to len výplod chorého mozgu. Tak si, divák, vyber, pretože ja osobne už pochybujem aj o tom, že to celé bolo skutočné a že sa záver skutočne stal tak, ako som ho videl. Ako môžem veriť vlastným zmyslom, keď mi Flanagan ukazuje, ako ľahko sa dajú oklamať? Ale preč z hypotetickej roviny - je to jednoducho pôsobivý zástupca strašidelného žánru, ktorý sa nesnaží vydesiť, ale zneistiť a prekvapiť. čo skvele funguje, pretože v niektorých okamihoch je ďalší vývoj deja absolútne nepredvídateľný. Postavy a herci mi zo začiatku úplne nesadli, ale s každou ďalšou minútou som k nim cítil stále väčšie sympatie a fandil som im. A hlavne potešila Katee Sackhoff, ktorá upútala moju pozornosť už v minuloročnom Riddickovi. Ešte by sa tu dalo polemizovať na inú tému, a tou je symbol zrkadla, ktorý v kinematografii zohráva podstatnú rolu ako reflexia reality a skutočnosti, zatiaľ čo tu je reprezentáciou manipulácie s ňou (oba tieto motívy film zdieľa s Občanom Kaneom - no poteš, keď človek chce, nájde aj takéto záludné asociácie). Ale to už prenechám iným, na obsiahlejší komentár momentálne nemám čas. Zostanem pri tom, že som príjemne prekvapený. 80%(2.6.2014)

Dejme tomu, že předváděné zlo má příliš "grafickou", rozuměj vizuální podobu. Filmař má samozřejmě trochu omezené možnosti, jak zprostředkovat hrůzu. Těžko ukáže myšlenkové pochody (bez nějakého voiceoveru), musí předvést vzhled a maximálně ještě ambientní zvuky (lekačky naštěstí nejsou, ty mi hrůzu spíš kazí). Premisa filmu je, že zlo zprostředkované či zosobněné zrcadlem (není upřesněno) dovede zúčastněné k šílenství. Šílenství se projevuje kromě paranoiy a schizofrenie ukázkovými halucinacemi. Co zde působí skvěle, samozřejmě kromě tíživého předvedení postupného rozkladu, je racionální přístup k iracionálnu, pokus o nalezení nějaké logiky, pokus eliminovat šílenství prostředky, na které by se halucinace neměly vztahovat -- protože pravidla hry známe dopředu. Tedy, myslíme si to...(17.6.2014)

Tak tak průměrná duchařina o kouzelném zrcadýlku zabijáku, které působí na narcise jako spotřebovaná hrstka řádně výživných lysohlávek. Nemůžu říct, že je ten film špatný, ze začátku dokáže zaujmout, obsahuje pár dobrých scén a taky nepříjemnou, byť stereotypní hudbu, ale postupem času a asi i díky stopáži začne trochu ubíjet uzavíráním kruhu, který díru do světa určitě neudělá. Starší, či novější zrcadla mě bavila mnohem víc. 55%(25.5.2014)

• - Natáčení probíhalo v Mobile v americké Alabamě. (rafix)

• - Film pochválil samotný mistr hororu Stephen King. (Fredy)