UTRPENÍ! Film je rozdělěný na dvě dějové linie vzájemně prolínající z toho jedna je absolutně nezáživná a nudná a v té druhé jsem se aspoň našel, jelikož se zde objevilo pár exploitačních prvků jako je Znásilnění.. Bohužél nudné momenty převálcovaly ty kvalitní a vychází mi to na čistý průměr.. 55%(15.5.2013)

Dej je rozdelený do dvoch období. Film začína príchodom zúboženej Zary na dvor Aliidy Truudovej. Dievčina je na úteku pred pasákom a Aliida ju aj napriek počiatočnej nevôli uchýli na noc do domu. Zvedavé dievča vyvolá v Aliide spomienky, ktoré siahajú do jej mladosti, do doby Estónska v 40. rokoch, kedy krajinu okupoval Sovietský zväz. Sú to spomienky na jej lásku, rodinu, znásilnenie, spomienky, ku ktorým sa nechcela vracať. Ženy navzájom o svojich útrapach nevedia, nehovoria o nich. Pravdu pozná len divák. Tempo je pomalé, ale to vyplýva zo samotného pomerne tragického príbehu s nádejným koncom. Kvôli niektorým scénem neodporúčam pozerať slabším povahám a mladším ročníkom. Dramatický príbeh je natočený podľa románu Očista od estónsko-fínskej spisovateľky Sofi Oksanen. Knihu som čítala už dosť dávno, ale prišlo mi, že spracovanie je celkom verné. Niektoré detaily si pamätám relatívne presne, niektoré tam chýbali, napríklad ako sa Zara vôbec dostala do svojej nelichotivej situácie. Ale celkový dojem je viac než kladný a myslím, že kniha sa dočkala kvalitného filmového spracovania. Snímok Puhdistus sa uchádzal aj o nomináciu na Oscara v kategórii cudzojazyčný film.(10.1.2013)

Solidně depresivní drama, u kterého jsem váhala mezi 4 a 5. Druhá polovina už je přeci jen dost utahaná a divák tou tíhou hodně zdeptaný. Někoho to možná může nudit. Plný počet si u mě ale přeci jen zaslouží, protože fandím neokoukaným hercům a uvěřitelnému herectví (zde komplet za jedna) a baví mě téma o schopnosti ženy unést neskutečné množství bolesti. Nápad prolnout osudy dvou trpících žen z úplně jiného prostředí a přesto vzájemně propojených je poutavý, ale všemu podle mě dominuje motiv celého Aliidina bolestného až temného života, tedy neopětovaná láska, která má mnohem blíž k posedlosti.Ta má na jednu stranu neuvěřitelnou sílu být motorem v situacích, ve kterých by většina z nás nevydržela, na druhou stranu nabízí jen utrpení, zoufalství, předstírání a falešnou naději. Lze se vůbec takovému osudu, nebo spíše prokletí ubránit? Těžký film, který je ovšem nahony vzdálen romantickému kýči a plytkému Hollywoodu.(27.4.2013)

Žít v určitých dobách na určitých místech nebyla zrovna výhra. Film, kterej vám náladu rozhodně nezvedne, protože je v každé své části totálně tragickej.(11.1.2014)

Film, který mimo jiné ukazuje, že svině i oběti jsou vždycky na všech stranách.. Mrazivá syrová záležitost, jakou jsem od seveřanů očekávala. Co jsem ale nečekala byly emoce, kterými Puhdistus přetéká. Dívka obětí obchodu s bílým masem versus žena, která zažila stalinský teror - téma mluví za sebe. Mimo mi však připadá komentář o tom, že "hlavní hrdince musíme fandit", protože to v podstatě byla jen žena posedlá manželem své sestry. A od toho se všechno dění - jakkoli hrdinsky mohlo vypadat - odvíjelo. Nešlo o nic než touhu po zakázaném ovoci, nezdravou obsesi a skrytý hněv deroucí se na povrch. Příliš obdivuhodného na tom nevidím, respektive ne na skrytém úmyslu za tím vším a konečném důsledku. Naopak, nesympatie k hlavní představitelce jsou v podstatě mým jediným problémem s filmem. Také se příběh mohl více věnovat Zaře, když už měl dvě hodiny. Puhdistus je i tak nezapomenutelným silným zážitkem, který jen tak nevymažu..(3.5.2014)

• - Napriek tomu, že sa jedná o fínsko-estónsku koprodukciu, tak celé filmovanie prebiehalo len v Estónsku. (MikaelSVK)