Jo, tak tomuhle já říkám kvalitní evropská filmařina. Neřekl bych sice, že dokonalá, z mého pohledu má několik nedostatků (nesedící rodinné vztahy, ne tak poutavá dějová linie se Zarou, resp. současností), ale ve chvílích, kdy se děj věnuje příběhu mladší verze Aliide v podání výborné Laury Birn, divák sedí jako zařezaný, je maximálně napnutý a zcela fandí hlavní hrdince. Řemeslnou stránku lze snad jen chválit, potřeba je také ocenit míru užité syrovosti, ať už té ukázané, nebo divákem domyšlené. Silné 4*, spokojenost.(2.2.2014)

Dej je rozdelený do dvoch období. Film začína príchodom zúboženej Zary na dvor Aliidy Truudovej. Dievčina je na úteku pred pasákom a Aliida ju aj napriek počiatočnej nevôli uchýli na noc do domu. Zvedavé dievča vyvolá v Aliide spomienky, ktoré siahajú do jej mladosti, do doby Estónska v 40. rokoch, kedy krajinu okupoval Sovietský zväz. Sú to spomienky na jej lásku, rodinu, znásilnenie, spomienky, ku ktorým sa nechcela vracať. Ženy navzájom o svojich útrapach nevedia, nehovoria o nich. Pravdu pozná len divák. Tempo je pomalé, ale to vyplýva zo samotného pomerne tragického príbehu s nádejným koncom. Kvôli niektorým scénem neodporúčam pozerať slabším povahám a mladším ročníkom. Dramatický príbeh je natočený podľa románu Očista od estónsko-fínskej spisovateľky Sofi Oksanen. Knihu som čítala už dosť dávno, ale prišlo mi, že spracovanie je celkom verné. Niektoré detaily si pamätám relatívne presne, niektoré tam chýbali, napríklad ako sa Zara vôbec dostala do svojej nelichotivej situácie. Ale celkový dojem je viac než kladný a myslím, že kniha sa dočkala kvalitného filmového spracovania. Snímok Puhdistus sa uchádzal aj o nomináciu na Oscara v kategórii cudzojazyčný film.(10.1.2013)

UTRPENÍ! Film je rozdělěný na dvě dějové linie vzájemně prolínající z toho jedna je absolutně nezáživná a nudná a v té druhé jsem se aspoň našel, jelikož se zde objevilo pár exploitačních prvků jako je Znásilnění.. Bohužél nudné momenty převálcovaly ty kvalitní a vychází mi to na čistý průměr.. 55%(15.5.2013)

Film, který mimo jiné ukazuje, že svině i oběti jsou vždycky na všech stranách.. Mrazivá syrová záležitost, jakou jsem od seveřanů očekávala. Co jsem ale nečekala byly emoce, kterými Puhdistus přetéká. Dívka obětí obchodu s bílým masem versus žena, která zažila stalinský teror - téma mluví za sebe. Mimo mi však připadá komentář o tom, že "hlavní hrdince musíme fandit", protože to v podstatě byla jen žena posedlá manželem své sestry. A od toho se všechno dění - jakkoli hrdinsky mohlo vypadat - odvíjelo. Nešlo o nic než touhu po zakázaném ovoci, nezdravou obsesi a skrytý hněv deroucí se na povrch. Příliš obdivuhodného na tom nevidím, respektive ne na skrytém úmyslu za tím vším a konečném důsledku. Naopak, nesympatie k hlavní představitelce jsou v podstatě mým jediným problémem s filmem. Také se příběh mohl více věnovat Zaře, když už měl dvě hodiny. Puhdistus je i tak nezapomenutelným silným zážitkem, který jen tak nevymažu..(3.5.2014)

Projekcia ponurých a temných filmov severskej produkcie je priam ako stvorená v čase sychravých zimných večerov. Pripravte sa však, tento film ide oveľa hlbšie, až do špiku kostí. Je teda ešte viac ponurejší a temnejší, než by ste čakali. Životný príbeh dvoch zblúdilých duší, s ktorými sa osud zahral a mučil ich až príliš nespravodlivo a kruto. Miestami máte priam nutkanie kričať spolu s hlavnými postavami. Réžia veľmi vyvážená, prelínanie viacerých časových pásiem je zvládnuté učebnicovo a ukázalo ako kľúčové pri rozprávaní tohto bezútešného príbehu. Veľmi odporúčam tento film každému, kto ocení kvalitné herecké výkony (Laura Birn v úlohe, za ktorú by v prípade americkej produkcie mala na konte niekoľko ocenení) a znepokojujúce fakty nevyslovenej a zamlčovanej histórie. 85%.(16.1.2014)