Nastala chyba při přehrávání videa.
 • mat.ilda
  ***

  Historie plná bolesti, hnusu a ponížení se opakuje s pravidelností vojenských přehlídek - jednou pro moc a nadvládu, podruhé pro peníze a příště pro obojí, střídá se jen naléhavost potřeb... když už se zdá, že morálně nelze klesnout hlouběji, přichází další metla lidstva, která si kolikrát nezadá s válkou, totalitou nebo mafií - nenaplněná touha po tom, co nemůžeme mít a ve zvráceném zbožňování nechá projít okruh blízkých dalším utrpením, byť pro jeden jediný den v talinském parku... I přes nespornou působivost se v tomto double dramatu zdají osudy hrdinek podivně cizí a vzdálené, nedokážou proniknout blíž přesto, že vás nutí spoluprožívat hrůzy jak na chatě v horách, ale očistné plameny přichází jen pro ně, až na diváka nedosáhnou... Jinak - zlatá doba facebooková.(23.1.2014)

 • Orvokki
  ****

  Dej je rozdelený do dvoch období. Film začína príchodom zúboženej Zary na dvor Aliidy Truudovej. Dievčina je na úteku pred pasákom a Aliida ju aj napriek počiatočnej nevôli uchýli na noc do domu. Zvedavé dievča vyvolá v Aliide spomienky, ktoré siahajú do jej mladosti, do doby Estónska v 40. rokoch, kedy krajinu okupoval Sovietský zväz. Sú to spomienky na jej lásku, rodinu, znásilnenie, spomienky, ku ktorým sa nechcela vracať. Ženy navzájom o svojich útrapach nevedia, nehovoria o nich. Pravdu pozná len divák. Tempo je pomalé, ale to vyplýva zo samotného pomerne tragického príbehu s nádejným koncom. Kvôli niektorým scénem neodporúčam pozerať slabším povahám a mladším ročníkom. Dramatický príbeh je natočený podľa románu Očista od estónsko-fínskej spisovateľky Sofi Oksanen. Knihu som čítala už dosť dávno, ale prišlo mi, že spracovanie je celkom verné. Niektoré detaily si pamätám relatívne presne, niektoré tam chýbali, napríklad ako sa Zara vôbec dostala do svojej nelichotivej situácie. Ale celkový dojem je viac než kladný a myslím, že kniha sa dočkala kvalitného filmového spracovania. Snímok Puhdistus sa uchádzal aj o nomináciu na Oscara v kategórii cudzojazyčný film.(10.1.2013)

 • genetique
  ****

  Projekcia ponurých a temných filmov severskej produkcie je priam ako stvorená v čase sychravých zimných večerov. Pripravte sa však, tento film ide oveľa hlbšie, až do špiku kostí. Je teda ešte viac ponurejší a temnejší, než by ste čakali. Životný príbeh dvoch zblúdilých duší, s ktorými sa osud zahral a mučil ich až príliš nespravodlivo a kruto. Miestami máte priam nutkanie kričať spolu s hlavnými postavami. Réžia veľmi vyvážená, prelínanie viacerých časových pásiem je zvládnuté učebnicovo a ukázalo ako kľúčové pri rozprávaní tohto bezútešného príbehu. Veľmi odporúčam tento film každému, kto ocení kvalitné herecké výkony (Laura Birn v úlohe, za ktorú by v prípade americkej produkcie mala na konte niekoľko ocenení) a znepokojujúce fakty nevyslovenej a zamlčovanej histórie. 85%.(16.1.2014)

 • dopitak
  ****

  Patrně nejbrutálnější snímek letošního ročníku festivalu není ani přes početné, občas na hraně samoúčelnosti balancující obrazy násilí nesnesitelně náročným kusem. Dvě časové roviny vyprávění vzdálené od sebe více než půl století se nerušivě snoubí a vytvářejí opravdu silný zážitek. Tam, kde by se leckdo spokojil s pouhým náznakem, Antti Jokinen otevřeně šokuje. Na tenhle krvák každý nebude mít žaludek. kult pro Cinema Mundi, 2013. Trochu klaustrofobie a voyerismu, hodně řezničina, která někdy zastiňuje nebo přetváří i tak silný dojem. Velká porce erotiky, která se ale topí v modřinách, moči a krvi. Silný a pro mnoho diváků jistě otřesný zážitek.(5.3.2013)

 • Malarkey
  ****

  Tenhle finsko-estonský film je vlastně Finsko osobně v estonském kabátě. Finští herci v estonském prostředí. No a klobouk dolů za takovou spolupráci. Kluci severští tu parádně zkombinovali příběh z druhé světové války s příběhem z dnešní někdy dost kruté reality. Na film se nekouká hezky, je dost depresivní a dokáže dost slušně rozhodit sandál. Možná ale jenom díky tomu dokáže tenhle film tak výrazně zaujmout. Atmosféra je skvělá, prostředí je naprosto parádní a jediná chyba je asi jenom ve vyprávění těch dvou příběhů. Občas mi to přišlo zbytečně složitý, ale to takový příběhy občas bývají. Jinak super film.(15.8.2013)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace