Tenhle finsko-estonský film je vlastně Finsko osobně v estonském kabátě. Finští herci v estonském prostředí. No a klobouk dolů za takovou spolupráci. Kluci severští tu parádně zkombinovali příběh z druhé světové války s příběhem z dnešní někdy dost kruté reality. Na film se nekouká hezky, je dost depresivní a dokáže dost slušně rozhodit sandál. Možná ale jenom díky tomu dokáže tenhle film tak výrazně zaujmout. Atmosféra je skvělá, prostředí je naprosto parádní a jediná chyba je asi jenom ve vyprávění těch dvou příběhů. Občas mi to přišlo zbytečně složitý, ale to takový příběhy občas bývají. Jinak super film.(15.8.2013)

Žít v určitých dobách na určitých místech nebyla zrovna výhra. Film, kterej vám náladu rozhodně nezvedne, protože je v každé své části totálně tragickej.(11.1.2014)

Chtěla jsem se odreagovat,váhali jsme mezi tímto a novým Shahrukhem Khanem... To tedy byla volba. Až z ní mrazí. Film byl skvělý, jen snad jsem ho nesledovala v tu pravou chvíli.(4.1.2013)

Opět po delší době pálím plný zásobník bez mrknutí oka. To byl tak neskutečný zážitek, až mě mrazí ještě teď, kam se na to hrabou horory! Šílený scénář, dokonalé herectví, perfektní režie, prostě špičková práce, bez výjimky. Ryzí jako zlato, syrové jako maso, surové jak železo, ostré jako břitva, to snad ani nebyl film, ale dokument. Realistický každým detailem, pohybem, myšlenkou. Skutečná Očista bez možnosti očisty, naopak se silným pocitem špíny za nehty, v duši, ve vesmíru. Stydím se, že jsem člověkem.(11.8.2013)

Dej je rozdelený do dvoch období. Film začína príchodom zúboženej Zary na dvor Aliidy Truudovej. Dievčina je na úteku pred pasákom a Aliida ju aj napriek počiatočnej nevôli uchýli na noc do domu. Zvedavé dievča vyvolá v Aliide spomienky, ktoré siahajú do jej mladosti, do doby Estónska v 40. rokoch, kedy krajinu okupoval Sovietský zväz. Sú to spomienky na jej lásku, rodinu, znásilnenie, spomienky, ku ktorým sa nechcela vracať. Ženy navzájom o svojich útrapach nevedia, nehovoria o nich. Pravdu pozná len divák. Tempo je pomalé, ale to vyplýva zo samotného pomerne tragického príbehu s nádejným koncom. Kvôli niektorým scénem neodporúčam pozerať slabším povahám a mladším ročníkom. Dramatický príbeh je natočený podľa románu Očista od estónsko-fínskej spisovateľky Sofi Oksanen. Knihu som čítala už dosť dávno, ale prišlo mi, že spracovanie je celkom verné. Niektoré detaily si pamätám relatívne presne, niektoré tam chýbali, napríklad ako sa Zara vôbec dostala do svojej nelichotivej situácie. Ale celkový dojem je viac než kladný a myslím, že kniha sa dočkala kvalitného filmového spracovania. Snímok Puhdistus sa uchádzal aj o nomináciu na Oscara v kategórii cudzojazyčný film.(10.1.2013)