Kauza Cervanová

Slovensko / Česko, 2013, 100 min

Robert Kirchhoff

Ján Meliš

Peter Zagar

Desive, nejenom kvuli spachanemu zlocinu...(24.5.2014)

Slovy básníka a faráře v úvodu: Člověk se musí rozhodout mezi tajemstvím a absurdností. Paradoxně ale Krichhoffův dokument na provázanosti těchto dvou elementů stojí. Tajemství vede k absurdním situacím, které kolem sebe zpětně vytváří auru tajemství. Chování a motiv jednání některých postav mi ve výsledku přišlo dokonale tajemně absurdní, bohužel včetně osoby režiséra. Útočit a využívat moment překvapení prostě není dobrý způsob jak vést dialog.(18.6.2014)

Z vraždy Ľudmily Cervanovej ja odsúdených sedem mužov. Je ale všetko tak, ako bolo pred vyše 30 rokmi prezentované? Z pohľadu práce režiséra, ktorý si dal za úlohu vytvoriť dokument, ktorým chcel zaujať širokú verejnosť, niet čo vytknúť. Preto aj moje vysoké hodnotenie. A čo sa týka obsahu a myšlienky? Dalo by sa polemizovať či je objektívny, no ľudia milujú senzácie, konšpiračné teórie, ale aj krivdu a spravedlnosť zároveň. Ruku na srdce - KTO Z VÁS PO VZHLIADNUTÍ TOHTO SNÍMKU NEZAPOCHYBOVAL?(27.1.2014)

Veľmi zaujímavý dokument, na základe ktorého sa môžeme dozvedieť aká je naša milovaná republika skorumpovaná a aké špinavosti sa v nej robili nie len za čias socializmu ale už v novodobej "demokracií". Dokument je dosť špecifický a každý si na kauzou musí urobiť svoj vlastný názor. Myslím, že každému kto si dokument pozrie je hneď jasné, že režisér sympatizuje s obžalovanými ale po takýchto dôkazoch tvrdeniach a zamlčovaní, no povedzme si na rovinu, kto by s nimi nesúhlasil. Jednoducho dokument o tom ako štátny režim môže zničiť život mnohým ľuďom a to sú iba ľudia ktorých sa táto kauza týkala. Mňa osobne dokument zasiahol a donútil ma viac krát sa zamyslieť a aj pre to mu dávam maximálne možné hodnotenie a to 95%.(31.1.2014)

• nascendi

Možno sa niekomu bude zdať, že moje nízke hodnotenie sa zakladá na takých biednych dôkazoch, ako boli dôkazy na základe ktorých bola odsúdená nitrianska skupina, ale pravdou je, že som tým chcel vyjadriť niečo úplne iné. O kauze Cervanová som čítal množstvo článkov a nadobudol som presvedčenie, že celá kauza je viac prejavom konfliktu záujmov, než spravodlivosti. A spravodlivosť je dosiahnutá vtedy, keď je "nado všetku pochybnosť" dokázaná vina páchateľov. A tých pochybností, nátlaku pri vyšetrovaní a manipulácie s dôkazmi bolo viac než dosť. O kauze Cervanová už bol nakrútený film Bolero. Hraný film však má možnosť upravovať skutočný príbeh podľa autorskej licencie tvorcov. Dokument sa musí striktne držať faktov. Bohužiaľ Kirchhoffov film neinformovaných divákov iba zmätie a informovaným nepovie nič nové. Ale nielen výber, radenie a relevantnosť jednotlivých príspevkov sú problémami tohto filmu, ale dokonca aj taká banalita ako zrozumiteľnosť rozhovorov. Preto si myslím, že tento film nemusel a nemal byť nakrútený, preto tie dve hviezdičky.(26.11.2015)

• - Film sa pripravoval a priebežne nakrúcal od roku 2004 do roku 2012. [Zdroj: kauzacervanova.com] (Raccoon.city)

• - V súvislosti s týmto prípadom emigrovalo 5 ľudí. Štyria korunní svedkovia boli pri výsluchoch bití a 21 svedkov bolo pod stálym psychickým nátlakom a vydieraním. Dve svedkyne počas výsluchov potratili. [Zdroj: kauzacervanova.com] (Raccoon.city)

• - Vo filme boli použité zábery z dielu relácie Pod Lampou, kde autori pozvali odsúdených Nitranov a za ktorú Rada pre vysielanie a retransmisiu udelila RTVS pokutu vo výške 50-tisíc eur za nevyváženosť, napriek tomu že autori relácie niekoľkokrát pozvali aj druhú stranu. Najvyšší súd SR prelomil odvolanie, a tak sa jednalo o jednu z najvyšších pokút v histórii RVR. (JOZZZKO)