Kauza Cervanová

Robert Kirchhoff

Ján Meliš

Peter Zagar
  • nascendi

Možno sa niekomu bude zdať, že moje nízke hodnotenie sa zakladá na takých biednych dôkazoch, ako boli dôkazy na základe ktorých bola odsúdená nitrianska skupina, ale pravdou je, že som tým chcel vyjadriť niečo úplne iné. O kauze Cervanová som čítal množstvo článkov a nadobudol som presvedčenie, že celá kauza je viac prejavom konfliktu záujmov, než spravodlivosti. A spravodlivosť je dosiahnutá vtedy, keď je "nado všetku pochybnosť" dokázaná vina páchateľov. A tých pochybností, nátlaku pri vyšetrovaní a manipulácie s dôkazmi bolo viac než dosť. O kauze Cervanová už bol nakrútený film Bolero. Hraný film však má možnosť upravovať skutočný príbeh podľa autorskej licencie tvorcov. Dokument sa musí striktne držať faktov. Bohužiaľ Kirchhoffov film neinformovaných divákov iba zmätie a informovaným nepovie nič nové. Ale nielen výber, radenie a relevantnosť jednotlivých príspevkov sú problémami tohto filmu, ale dokonca aj taká banalita ako zrozumiteľnosť rozhovorov. Preto si myslím, že tento film nemusel a nemal byť nakrútený, preto tie dve hviezdičky.(26.11.2015)

To, co dokument chtěl ukázat a sdělit, se mu bez větších výhrad podařilo. Že občas sklouzával k čistě jednostranné angažovanosti a určité manipulativnosti a že chtěl (česko)slovenské soudnictví prezentovat jako zkorumpovaný, nefungující a od komunistických praktik se neodchylující systém, je věc druhá. Jistou dávku mysteriozity a působivosti mu to stejně neubírá, spíše naopak.(6.11.2014)

Tohle byla tedy síla. Tolik logických děr a nesrovnalostí, a potom verdikt nejvyššího soudu obviněným ještě navýší původní tresty a pár z nich tedy vrátí zpět do kriminálu? To mi hlava pomalu nebrala, a to jsem z našich médií zvyklý na ledacos. Zaujatost režiséra bych v tomto případě viděl jako ten menší problém. Dokument, který stojí za to vidět.(27.11.2015)

Kirchhoff vstoupil na tenký led. Vyjadřovat svůj vlastní názor a obhajovat v počátcích něco tak explicitně, že to můžu většinu diváků urazit. Chybí tam velmi podstatná věc: MOTIV. Motiv filmu, motiv vraždy. Motiv všeho, i samotného režiséra. A věřte, to přestane velmi brzy bavit a začne to vadit. // 17. MFDF Ji.hlava(1.11.2013)

Z vraždy Ľudmily Cervanovej ja odsúdených sedem mužov. Je ale všetko tak, ako bolo pred vyše 30 rokmi prezentované? Z pohľadu práce režiséra, ktorý si dal za úlohu vytvoriť dokument, ktorým chcel zaujať širokú verejnosť, niet čo vytknúť. Preto aj moje vysoké hodnotenie. A čo sa týka obsahu a myšlienky? Dalo by sa polemizovať či je objektívny, no ľudia milujú senzácie, konšpiračné teórie, ale aj krivdu a spravedlnosť zároveň. Ruku na srdce - KTO Z VÁS PO VZHLIADNUTÍ TOHTO SNÍMKU NEZAPOCHYBOVAL?(27.1.2014)