Kauza Cervanová

Slovensko / Česko, 2013, 100 min

Robert Kirchhoff

Ján Meliš

Peter Zagar

Nie je to film (len) o jednej justičnej kauze, v ktorej je viac otázok ako odpovedí, ale je to výpoveď o stave našej prehnitej spoločnosti.(16.5.2013)

• NeosinneR

[MFF Cinematik 2013, Piešťany] Po pol hodine som odišiel z kina. Kamera bola hrozná, strih ešte horší ale čo mi naozaj vadilo boli žvásty o živote spojené s náboženstvom hneď v úvode. A fakt, že po polhodine som bol stále stratený o čom vlastne rozprávajú.(8.9.2013)

Tento pôsobivý dokument, teda riadne otrasie súdnosťou našich socializmom podmanivých občanov a ich neotrasiteľnej svätej pravdy. Dokument Kauza Cervanová(2013) nám ponúkne rozsiahlu sondu do daného prípadu, veľa nejasností, veľa krivých obvinení, psychického a fyzického týrania, nakladania s pravdou-neprevdou tak aby sa zakryl závažný zločin za ktorý museli trpieť desiatky nevynních. V rámci našej produkcie ide o ďalší výnimočný snímok, ktorý riadne naloží na skoro dokonalú tvár predošlému systému a ľudom ktorý ťahali vtedy za nitky a ťahajú s nimi dodnes. Človeka po tejto snímke len nepríjemne zamrazí, keď si uvedomí čo sa tu stále deje a ako je nakladané s rádovým občanom. /videl v kine: 80%/ (videl na festivale Cinematik 2013)(9.9.2013)

Užívateľ DomCo96 obviňuje režiséra Kauzy Cervanová z jednostranného pohľadu, pričom jeho komentár nie je ničím iným, len sa na vec prizerá z druhej strany barikády. Príde mi ale tak trochu komické obhajovať justíciu na Slovensku a jej verdikty na čele s p. Harabinom, ktorá má za sebou na rováši toľko bordelu že až. Mňa osobne dokument mimoriadne zaujal, zároveň však ani netvrdím, že stojím na strane obhajoby alebo obžaloby. Každopádne sa v prípade nachádza niekoľko do oči bijúcich dier, nad ktorými by sa mal každý racionálne zmýšľajúci občan SR zamyslieť.(8.9.2013)

Prípad Cervanová sa v našej spoločnosti objavuje so železnou nepravideľnosťou už desaťročia a aj tak dodnes nikto nevie ako to v skutočnosti bolo. Vražda mladej medičky v roku 1976 zásadným spôsobom ovplyvnila životy mnohých ľudí, ktorí boli odsúdení za ohavný čin. Ale boli skutočnými páchateľmi oni..? Doku-dráma Roberta Kirchhoffa sa snaží rozoberať priebeh vyšetrovania a všetky chyby, ktoré v celom procese nastali. Vraj je natočený oveľa väčší materiál, v tom prípade mám problém s vystihnutím podstaty obhajoby, lebo divák neznalý prípadu sa bude ťažko orientovať. Taktiež mali byť podporené titulkami aj niektoré výpovede ľudí, lebo im nie je dobre rozumieť. Film ako taký mohol byť ráznejší a viacej vypilovaný, v každom prípade má dobrú výpovednú hodnotu o našej spoločnosti.(13.6.2013)

• - Režisér sa nepokúšal rekonštruovať kriminálny prípad. Išlo mu o univerzálny obraz 'zločinu a trestu' s politickým podtextom. „Tento film nemá byť pátraním po vrahoch, ani dokazovaním neviny. Jeho poslaním nie je na konci odhaliť vraha, ani objasniť tento prípad. To je záležitosťou súdu. Tento nekonečný a tajomný prípad je v istom zmysle príbehom našej krajiny, mocenských štruktúr a presvedčivo ilustruje obdobie československej normalizácie, ktoré aj keď už dávno skončilo, jeho prominenti odolávajú náporom času a premenám spoločnosti," dodal Kirchhoff. (MFJD)

• - Vo filme boli použité zábery z dielu relácie Pod Lampou, kde autori pozvali odsúdených Nitranov a za ktorú Rada pre vysielanie a retransmisiu udelila RTVS pokutu vo výške 50-tisíc eur za nevyváženosť, napriek tomu že autori relácie niekoľkokrát pozvali aj druhú stranu. Najvyšší súd SR prelomil odvolanie, a tak sa jednalo o jednu z najvyšších pokút v histórii RVR. (JOZZZKO)

• - V súvislosti s týmto prípadom emigrovalo 5 ľudí. Štyria korunní svedkovia boli pri výsluchoch bití a 21 svedkov bolo pod stálym psychickým nátlakom a vydieraním. Dve svedkyne počas výsluchov potratili. [Zdroj: kauzacervanova.com] (Raccoon.city)