Mystérium sexu

• USA Masters of Sex
USA, (2013–2016), 43 h 54 min (Minutáž: 52–60 min)

Tvůrci:

Michelle Ashford

Předloha:

Thomas Maier (kniha)

Hudba:

Michael Penn

Michael Sheen, Lizzy Caplan, Caitlin Fitzgerald, Teddy Sears, Nicholas D'Agosto, Heléne Yorke, Beau Bridges, Julianne Nicholson, Rose McIver, Allison Janney (více)

Série(4) / Epizody(46)

O sexu chtěli vědět všechno. A nebáli se zeptat. Co všechno se vlastně děje s lidským tělem při sexuálním vzrušení? Tuto otázku začal koncem padesátých let dvacátého století systematicky zkoumat americký gynekolog William H. Masters se svou asistentkou a posléze i pracovní a životní partnerkou, sexuoložkou Virginií E. Johnsonovou. Masters a Johnsonová se svým výzkumem podíleli na tzv. sexuální revoluci. Jak však jejich výzkum vlastně probíhal? Jak přesvědčili lidi, aby pod jejich dohledem prováděli ty nejintimnější praktiky? A jak vlastně vypadal soukromý život těchto průkopníků sexuální vědy? Na to se pokouší odpovědět úspěšný americký seriál Mystérium sexu, v němž ústřední dvojici ztvárnil britský herec Michael Sheen a Američanka Lizzy Caplanová. Výsledky výzkumu Masterse a Johnsonové vyšly mj. i česky, a to čtyři roky po americkém vydání, v roce 1970 pod názvem Lidská sexuální aktivita. (Česká televize)

Recenze uživatele ABLABLABLA k tomuto seriálu (1)

Mystérium sexu (2013)

Upozornění na začátek: Následuje hodně dlouhý komentář. ;) Nevím popravdě, kde s mými názory na seriál začít. Hodnocení po první sérii 4-5* (a popravdě doufám, že víc jak tři série nechystají, protože už teď se to občas trochu táhlo, ale zase nás to více ponořilo do myšlení a psychiky postav). V každém díle ve mně nějaká zjištění, názory či spekulace vyvolaly určité myšlenkové pochody a proto bych celý seriál hodnotila jako přínosný, zábavný a někdy samozřejmě i ponurý, ale především - a to je důležité - baví a nenudí. Co se týče otevřenosti - na tu dobu (moc jsem nezkoumala jak hodně je to podle pravdivých událostí) to bylo pro lidi nepředstavitelné. Dnes? No řekněme, že seriál láká na nahá těla, orgasmy a sex.. popravdě tam těchto věcí ale není tolik, jako keců kolem toho, takže až tak něco neobvyklého to zase není. "Every museum in the world is filled with art created for this basic impuls. The greatest literature, the most beautiful music. The study of sex is the study of the beginning of all life. And science holds the key. Yet we sit huddled in the dark like prudish cave man filled with shame and guilt. And the truth is nobody understand sex." 1x03 - když se mu dva homosexuálové nabídli, že mu předvedou, jak probíhá sex mezi nimi, jelikož si to nedovedl představit, tak jeho obličej byl k popukání aneb jak se od sledování masturbace přes sex mezi heterosexály dostal až tady. 1x04 - vtipné, jak když zjistil, že její exmanžel se účastnil studie, hned začal hledat ve složkách, co o ní aka bývalé partnerce říkal, zvědavec jeden :) 1x05 - když tam přišel mladý pobožný pár, že mají problém s početím dítěte a Masters se jich zeptal, jaké polohy zkoušeli a oni že vedle sebe lehávají každý večer, tak jsem dostala záchvat smíchu. 1x05 - "Don't guys like be the girls first? - Are you crazy? It's too much responsibility. They're basically glue to you for the rest of your natural life. Its like those signs you see in thrift shops: You break it, you buy it. - And they say chivalry is dead." Jinak mi přišlo docela úchylné, že mu Libby pořád říkala daddy ačkoliv ještě žádné dítě nečekali, a ne perverzní jako ve stylu Barneyho, ale prostě normálně úchylné. 1x06 - Zajímavé, co tam říkali, že tvrdil Freud, dodnes jsem se s tím ještě nesetkala (je pravda, že mě nikdy nenapadlo číst Freuda), ale je fakt že byl opravdu omezený, když tvrdil, že klitorální orgasmus je pubertální fenomén a při konci puberty se mají pocity přesunout do vagíny, pokud se tak nestane, tak žena trpí sexuální frigiditou. Tak jo dobře Freude:) "My clitoris beat my vagina? That's crazy!" "It means woman doesn't need a man to provide pleasure at all. In fact we're maybe better off without you." 1x09 - "The man you are going to marry is nothing" - vyznělo to vtipně, když to řekl Ethan sám o sobě a to i když člověk znal kontext. 1x10 - menší postřeh: v televizi hrál snímek Duck and cover. No a samozřejmě perlou na závěr z 1x12 zůstává krásné vyznání lásky "I think your vaginal walls are beautiful." Seriál mi prostě sedl, ať už svým stylem humoru, svými retro barvami, hereckým obsazením - Lizzie Caplan je úžasná- tak myšlenkami a samozřejmě doprovodnou hudbou. A jsem zvědavá s čím přijde druhá série. 2. série: No stále to baví, ale už to trochu upouští na tempu a začíná se to táhnout. Takže snižuju na 4*. 2x06 mi Masters dokázal, že je to fakt pořádný hajzlík, ještě větší než předtím. No prostě hrozný vyčuránek. A Libby do něj nemá daleko... tež se z ní vyklubala - z té naivní paničky - řádná kravka. () (méně) (více)

Zemřel režisér Michael Apted

Zemřel režisér Michael Apted