Masters of Sex (TV seriál)

USA, 2013 - 2016, 43 h 54 min (Minutáž: 48x55 min)

Předloha:

Thomas Maier (kniha)

Michael Penn

Michael Sheen, Lizzy Caplan, Caitlin Fitzgerald, Teddy Sears, Nicholas D'Agosto, Heléne Yorke, Beau Bridges, Julianne Nicholson, Rose McIver, Allison Janney, Josh Charles, Ann Dowd, Keke Palmer, Garrett M. Brown, Alan Ruck, James Eckhouse, Rae Foster, Joan Severance, Nicholle Tom, Ellen Wroe, Kandis Fay, Adam Silver, Brian Howe, Michael Cassidy, Margo Martindale, Mae Whitman, Greg Grunberg, Emily Davenport, Bobby Campo, Clark Freeman, Natasha Sims, Clark Moore, Pepper Binkley, Elizabeth Bogush, Shanna Collins, Eileen Grubba, Micah Hauptman, Olivia Alaina May, Doug McKeon, Evie Ryland, Betsy Zajko, Mather Zickel, Molly Hagan, Lauren Weedman, Finn Wittrock, Blake Robbins, Spencer Garrett, Sarah Silverman, Yetide Badaki, Jocko Sims, Karissa Lee Staples, Annaleigh Ashford, Ashley Johnson, Yvans Jourdain, Anne Griffin, Michael Mantell, Cole Sand, Gabe O'Mara, Veronica Mannion, Steve Rosen, Nick Smoke, Claire van der Boom, David Ury, Melanie Paxson, Emily Kinney, Evan Arnold, Brit Shaw, Peter Mackenzie, Kerry O'Malley, Mike Peebler, Jeff Doucette, Maury Sterling, Linara Washington, Braden Moran, Gil McKinney, Dean Chekvala, Larry Joshua, Maggie Grace, Alexa Alemanni, Scott Michael Campbell, Grant Harvey, Kevin Shinick, Rebecca Staab, Isabelle Fuhrman, Rya Kihlstedt, Danny Huston, Jed Rees, Eric Lange, Jaeden Lieberher, Alyvia Alyn Lind, Peter Douglas, Hanna Hall, Liesel Kopp, Kayla Madison, Barry Bostwick, Ann Cusack, Caroline Lagerfelt, Mary Passeri, Leah Costello, Rachel Kimsey, Flex Alexander, Rob Kerkovich, Bug Hall, Anne Dudek, Rebecca Larsen, Jason Kravits, Robert Joy, Betsy Brandt, Melinda Page Hamilton, Larry Poindexter, Gareth Williams, Ana Walczak, Josh Randall, Barry Watson, Sarah Sido, Rene Auberjonois, Courtney B. Vance, Brianne Davis, Johnny Sneed, Renée Goldsberry, Jeremiah Birkett, Matt Crabtree, Nicole Steinwedell, Kevin Christy, Artemis Pebdani, Marin Ireland, John Billingsley, Peri Gilpin, Christian Borle, David Starzyk, Sterling K. Brown, Erin Cummings, Leonard Earl Howze, Adam Arkin, Andy Milder, Lance Barber, Necar Zadegan, Waleed Zuaiter, JB Blanc, Christopher Grove, Susan May Pratt, Eve Gordon, Eddie Jemison, Reagan Pasternak, Tate Donovan, Christian Clemenson, Julie Ann Emery, Danny Jacobs, Sarah Scott, Benjamin Koldyke, Frances Fisher, Michael O'Keefe, Keir O'Donnell, Kristen Hager, Christopher Wiehl, Alex Borstein, Sam McMurray, Grant Harvey, Whitney Anderson, Judy Greer, Yvonne Zima, Kyle Gibson, Celeste Pechous, Brandon Scott, Niecy Nash, Alysia Reiner, Mary Birdsong, Rich Sommer, Erin Karpluk, Brian Unger, Leslie Murphy, Betty Gilpin, Alex Weed, Jeremy Strong, Kendra Andrews, Nicole Cummins, Bryce Johnson, Gabriel Tigerman, Aaron Abrams, Enuka Okuma, Lily Rains, Lisa Banes, Rondi Reed, Charles Shaughnessy, Laura Harrison, Romy Rosemont, Michael Scott Allen, Colin Woodell, Joel Brooks, Joanna Canton, Julia McIlvaine, Elise Robertson, David Walton, Amanda Quaid, Aloma Wright, Rebecca Kessler, Corey Reynolds, Jonathan T. Floyd, Rebekah Ward, Alex Wyse

Po první sérii: Michael Sheen mě v roli doktora Masterse neuvěřitelně bavil. Kdyby se měly herecké výkony v tomto seriálu hodnotit jako vytrvalostní běh, Lizzy Caplan by za Sheenem zaostávala přibližně o jeden atletický ovál a zbytek by se za nimi plahočil s obrovskou ztrátou, z nichž někteří by ani nedokázali vybrat první zatáčku... Téma atraktivní, celé ztvárnění doby snad ještě víc. Kostýmy, automobily, hudba - prostě perfektní... Jen kdyby to občas nepůsobilo tak strašně telenoveloidně - hlavně zápletka s Mrs. Scully mě moc neoslovila, scény s kameramanem zase většinou působily jako z nějakého sitcomu, co se vysílá před pátou hodinou ranní... Ale jak už jsem psal - Michael Sheen je tady prostě král, takže zatím slabší 4 hvězdy...(15.8.2014)

„My clitoris beats my vagina? That's crazy!" Poučnější souboj pohlaví, než jaký nabízí většina screwball a re-marriage komedií, na které jsem si vícekrát vzpomněl, ale v nichž jsou muži méně frustrovaní a ženy méně umlčované. Pnutí mezi lidmi různého pohlaví (v druhé sérii také různé rasy) je hnacím motorem převážně konverzačně seriálu, který svou dynamiku těží primárně ze vztahové hierarchie doma a na pracovišti (resp. mezi těmito dvěma subsvěty), potažmo ze snahy postav vzepřít se společenským normám a pravidlům (jak by se měla chovat manželka, matka, manžel, milenec). Ženy se musí ponižovat před muži, muži před mocnějšími muži a lékaři jsou zároveň pacienty a svou léčbou druhých pomáhají také sobě. Podstatné přitom je, že pravidla pro muže se s ohledem na dobové zasazení radikálně liší od pravidel pro ženy. Nerovnosti obecnějšího rázu jsou demonstrovány na disharmonickém vztahu Masterse a Johnsonové, kteří spolu nikdy nemohou úplně zadobře, neboť jejich různě vyostřené handrkování činí seriál poutavým a udržuje vyprávění v chodu. Kdyby se shodli na pracovních postupech i sexuální technice, kterou si chtějí zpříjemnit večer, seriál by nás neměl čím držet v očekávání. Takto připomíná oddalovanou soulož – je to příjemné, ale pořád tomu něco chybí. ___ Vyjma několika neotřelých epizod (jedna se téměř celá odehrává během jedné noci v hotelovém pokoji) se seriál drží velmi klasické dramaturgické výstavby se sexualitou jako vše-sjednocujícím tématem (Freud by měl radost). Epizody jsou stavěny z větší dějových bloků a mezi různými akcemi zpravidla není pro oživení tempa paralelně prostříháváno. Až po odehrání a alespoň částečném uzavření jedné situace se přesunujeme k další. Vyjma občasné práce s hloubkou prostoru a rozmístěním postav v něm je základním stylistickým prostředkem figura záběr/protizáběr. Vinou této stavby, kladoucí důraz na srozumitelnost a přehlednost sdělení, působí Masters of Sex v konkurenci dravějších, narativně a stylisticky více ozvláštněných seriálů poněkud usedle, ale díky výborným hercům a dialogům si podobnou klasičnost může dovolit. Více zde. 80% Zajímavé komentáře: DaViD´82, novoten(24.6.2015)

Přes padesát let poté a detail pohlavního styku je stále tabu. To je ale pokrok. Z filozofického hlediska je velmi pikantním faktem, že zakazujeme dětem i náctiletým pohled na způsob, jakým jsme vznikli. Seriál není špatný, ale nezanechává ve mně žádnou motivaci pro zhlédnutí dalších dílů.(28.10.2013)

První díly jsou excelentní, ke konci už je to trochu zdlouhavé. Ustřední dvojice je vynikající. Možná to chtělo dotáhnout sérii do pořádného konce a už nepokračovat. Popravdě si nedovedu představit, že by seriál ještě mohl něčím překvapit. Ale nechám se překvapit.(23.7.2014)

První díl nadchne povedeným zpracováním ducha doby a lechtivým příslibem sexuální revoluce, ale už na jeho konci je jasné, že téma nemá dost síly na udýchání všech dvanácti dílů první série, natož do dalších řad. Všechny vedlejší zápletky (a že jich je) jsou sice vždy více nebo méně k tématu, jenže se samotnou ústřední dvojicí (popř. trojicí, když započítám i trochu opodál stojící Libby Masters) nemají společného prakticky nic, a to včetně dobrého herectví. Tři čtvrtiny každého dílu tak nejsou nic jiného, než nijak zvlášť vydařená vata. Špičkové díly, jmenovitě první, pátý a poslední, už proto nic nezachrání a zmatená návaznost dílů a plynutí času jasně svědčí o tom, že si téma mohlo mnohem lépe vystačit s televizní minisérií. Jednoznačně nejpřehypovanější záležitost letošního roku. Druhá série pokračuje naprosto stejně, navíc s tím, že opadnutím jakéhokoli povrchního nadšení z prostředí a pojetí seriálu vychází najevo i obsahové chyby. Na to, že až na pár výjimek jsou vedlejší postavy v celém seriálu naprosto zbytečné už jsem si zvykl loni, ale že udělají autoři zaseklou nahrávku i z hlavních postav, je z mé strany neodpustitelné selhání. Každý díl tak ústřední trojice znovu začíná se stejnými problémy a znovu jej stejně řeší aby se na jeho konci znovu stejně hořkosladce usmířily. Možná je to takhle reálné a v seriálech obvyklé, jenže dramaticky je to tak odfláklé, že to nakonec pohřbí i slibnější momenty. I tu reálnost ale podkopávají vyumělkované dialogy, ve kterých každá postava působí jako fundovaný básník s vždy připravenou metaforou. Na celé druhé řadě tak za řeč stojí už jen posuny v příběhu Mastersovy studie a právě v těch jeho vztazích, kterých jsem všeho všudy napočítal po třech od obojího. Ty však bohužel, kromě těch, které se odehrávají in flagranti, ani nebyly kdovíjak působivé. Jméno Masters of Sex je tedy přesné - sex je zde naprostá lahůdka - jenže nic jiného seriál nezvládá. P.S. Dextera vykrádající úvodní znělka je vyloženě k vzteku.(19.12.2013)

• - Herci Michael Sheen a Sarah Silverman, který se seznámili při natáčení seriálu, od února 2014 tvoří pár. (Sadi)

• - Dr. Ethan Haas (Nicholas D'Agosto) je na rozdíl od hlavních představitelů smyšlená postava. Haas vznikl spojením staršího muže, který s pravou Virginií Johnson udržoval vážný vztah a u něhož se schylovalo k její třetí svatbě, a mladého doktora, který s Mastersem a Johnsonem pracoval na jejich programu na Washingtonské univerzitě. (Sadi)

• - V 6. minúte 5. epizódy 1. série pri rozhovore Dr. Mastersa (Michael Sheen) a jeho manželky jasne vidno, že na imitáciu tehotenstva je použitý tehotenský vankúš. (zuzka236)