Králova zahradnice

• slovenský

V kráľových záhradách

Drama / Komedie / Romantický

Velká Británie, 2014, 116 min

Na začátku se musím přiznat, že tento film jsem vyhledal zejména kvůli Kate Winslet, ale byl jsem též zvědavý, jak se Alan "Snape" Rickman popere s režií. Bohužel musím konstatovat, že jsem byl do jisté míry zklamán. Z technického hlediska, tj. co se výpravy, kamery, kostýmů a celkově historické autenticity týká, tak jsem byl vcelku spokojen, avšak "kamenem úrazu" byl scénář a občas i chování postav, které ve mně nezanechaly zrovna pozitivní dojmy. Zkrátka ve výsledku průměrný film, který je sice obrazově poutavý, ale děj mu podráží nohy.(28.8.2015)

Nebudu lhát, že se cítím docela zklamaně. Ten film není špatný, ale naprosto postrádá jakoukoliv dějovou dynamičnost a vše se pomalu a líně vleče ke konci, kdy část zahrady prostě jen dostaví. Možná by nebylo špatná se trochu více zaobírat osobním dramatem Sabine, do téhle sféry filmu se totiž nakouklo jen povrchově a to je škoda. První hodina i konec mě bavily, jenže ten střed byla nezáživná nuda, což je vážně škoda, ale vinil bych hlavně scenáristy. Každopádně krásná výprava, na ten strom ověšený korálky asi nikdy nezapomenu, to byla vážně krása. Kamera taky pracovala krásně a dávno osvědčení herci nemohli zklamat, bohužel nuda je tu opravdu neodpustitelná.(29.7.2015)

Takové pozitivní nic. Nejkrásnější asi scéna v parku s Alanem..(14.1.2016)

• Gurtha

Král Slunce, budování Versailles, zlato a lilie – tolik příležitostí a divák dostává jen blátivou jámu odrážející duševní rozpoložení hrdinky a romanci tak mučivě dlouhou, že časem přestane zajímat, zda se zazelená. Prostě drama ve kterém se nejí a hlavní roli hraje kolo od vozu.(25.3.2015)

Rickmanův druhý režijní počin, A Little Chaos (Králova zahradnice), není zdaleka tak pozoruhodný jako jeho debut, vynikající The Winter Guest (Zimní host). Vlastně je to průměr, nepřináší nic nového, co by člověk neviděl už v řadě jiných filmů (tragédie, která poznamenala hrdinku apod,). Někdy toho chce film říct asi víc (linie manželského páru ztvárněného McCrory a Schoenaertsem), ale ve zkratce tak úplně nefunguje. Herecky to klape dostatečně, obsazení je silné, některé scény a sofistikované dialogy rozhodně stojí za vidění. Naproti tomu jsou tu i rušivé momenty, které snímek spíš devalvují (předvídatelné zvraty). Dojde i na trochu duchařiny, na druhou stranu příliš zahradničení nečekejte.(20.3.2015)

• - Kráľ (Alan Rickman) hovorí madam De Barra (Kate Winslet), že žena, ktorú si chce vziať, je veľmi zbožná, ale nie je aristokratka. To opisuje madam De Maintenon, kráľovu druhú ženu, s ktorou kráľ tajne uzavrel manželstvo (ako mu radila madam De Barra). (Laslo)

• - André Le Notre projektoval aj najdlhšiu Avenue na svete, a to parížsku Champs-Elysées s dominujúcim víťazným oblúkom. (MikaelSVK)

• - Kate Winslet (Sabine De Barra) byla v době natáčení těhotná. (M.B)