Bulb Fiction (TV film)

Christoph Mayr

Christoph Mayr

Andreas Lucas

Daniel Zuta

Jak úsporné žárovky způsobují rakovinu, co se stane když tuhle zářivku rozbijete a po bytě se vám vznáší mikroskopické kapičky jedovaté rtuti, kdo stojí za koncem klasických žárovek v EU, jak zemřel vynálezce věčné žárovky a jiné zajímavosti(5.3.2013)

EÚ zakázala predaj klasických žiaroviek na základe šetrenia životného prostredia. Do obehu na predajné pulty sa tak dostávajú takzvané úsporné žiarovky. Na prvý pohľad pozitívny krok v pred skrýva jedno veľké negatívne tajomstvo. Tento nový druh žiaroviek obsahuje určité množstvo ortute, ktoré môže byť životu nebezpečné. S daným problémom nikto nerátal, pričom politika predajcov opäť preukázala silu dominancie, ktorej sa "musel" prispôsobiť i samotný Brusel. Nie som odborník aby som vedel posúdiť danú problematiku, no informácie, ktoré zazneli v tomto dokumente znejú pomerne dosť vierohodne. Spracovaný je solídne, vzbudzuje v hlave množstvo otázok, svinstvá sa dejú v omnoho závažnejších veciach, tak prečo by zrovna TOTO nemohla byť PRAVDA.(1.12.2015)

zhlédnuta 56minutová verze(5.4.2015)

Európsky parlament o zákaze klasických žiaroviek nikdy nehlasoval. Nenašlo sa dostatok poslancov, aby si vyžiadali hlasovanie o tejto veci a tak o všetkom rozhodol výbor zložený z niekoľko desiatok ľudí, ktorý predložil návrh a tento návrh sa automaticky stal nariadením, ktoré musia rešpektovať všetky krajiny EÚ. Taký je systém, taká je demokratická Európa. To je asi to najprekvapujúcejšie, čo som sa dozvedel vo filme. Vo filme sa okrem európskych byrokratov, ktorí vyhýbavo alebo s krivými úsmevmi odpovedajú na trefné otázky a odborníkov na otravu ortuťou objavujú aj zábery z rozvojových krajín, kde sa rozbité a poškodené žiarivky recyklujú a prerábajú na nové. Tam o akejkoľvek potrebnej ochrane ani netušia a najlepší sú dvaja tmaví týpkovia, ktorí ich pred kamerou rozbíjajú v ruke s hláškou: Pozrite sa, veď to nie je nebezpečné!(5.3.2013)

Je to svojim spôsobom pokračovanie žiarovkovej konšpirácie. Stále častejšie sa presviedčam, že otrokárske spoločenské zriadenie nebolo iba prvým, ale bude aj posledným štádiom. Akurát otrokárov nahradili mamutie nadnárodné spoločnosti. Už dávno majú väčší vplyv, než vlády štátov a tá smiešna Európska únia s tisíckami kráľovsky zaplatených diletantov. Film ukazuje, akí hlupáci rozhodujú, aké nedemokratické mechanizmy sa používajú, ako to môže dopadnúť ak sa niekto postaví proti a aké obrovské prostriedky sa vynakladajú na ohlupovanie verejnosti. Na filmoch tohto typu mi prekáža malá naliehavosť s akou vyjadrujú znepokojenie ľudí, ktorí vedia o čo tu ide a čo nám hrozí. Nezaujatý komentár nie je celkom namieste.(31.3.2015)