Velký bazar

• slovenský

Veľký bazár

Komedie

Francie, 1973, 84 min

Neodolatelná parta dobrosrdečných lemplů majících slabost pro něžné pohlaví, kteří nepřenesou přes srdce, že jejich kamarád a drobný živnostník Emile, má brzy zavřít krám, když se nedaleko od něj má otvírat moderní supermarket nabízející zákazníkům veškerý komfort, jež si v jeho skromném obchůdku nemůže dovolit. Čtyři výtečníci za pomocí neotřelých fint a nápadů chtějí za každou cenu provoz supermarketu sabotovat. Při tom všem jejich vymýšlení kulišáren a sympatických zlotřilostí si divák užije kaskádu gagů, které jsou kolikrát mile naivní, avšak v provedení legendárních Les Charlots velmi neodolatelné a skutečně vtipné. Dobrým tahem bylo také rozšířit jejich řady zkušeným Michelem Galabru, kterému všichni drží pěsti, aby boj s obří konkurencí nakonec vyhrál. Hudebníci, kteří se v našich končinách rozhodně vžili spíše jako oblíbení komici, byli výborně hrající, jen když spolupracovali s nějakým vynikajícím režisérem. A to v tomto případě Claude Zidi byl jedním z nich. Následně tím došlo k perfektnímu tvůrčímu sloučení s velmi dobrým načasováním originálních gagů, o které šlo v první řadě. Nechyběla celá řada originálně vystavěných, někdy až prekérních situací, ze kterých parta vykuků nějakým, zpravidla originálním způsobem "vyplula", a divák se dobře bavil. Nelze opomenout vynikající český dabing, kterým je film už dlouhá léta opatřen, tehdejší režisér dabingu si dal práci s odpovídajícím výběrem hlasů k jednotlivým hercům padnoucím jako ulité. Ke konci filmu už trochu docházel gejzír gagů. Nebylo od věci film o něco nápaditěji zakončit. Les Charlots se u nás v minulých letech zapsali starým dobrým francouzským humorem, který baví i po letech. A rozhodně to není humor z bazaru. 90%(22.6.2014)

Mohu všechny ujistit, že tohle bylo zábavné jak v době vzniku, kdy tu žádné supermarkety nebyly, tak i dnes, kdy se tomu s chutí chechtají moje děti. Kus nostalgie.(1.1.2015)

Túto les-charlotskú bláznivú komédiu som prvýkrát videl ako decko a ak ma niečo po toľkých rokoch, deliacich ma od premiéry, niečo prekvapilo, tak fakt, že som sa bavil rovnako dobre. Už úvodné zobúdzanie je niečo, čo sa nevidí často. A to ešte len máme pred sebou následnú výpoveď; konkurovať jej môže snáď len tá z Americkej krásy a Klubu bitkárov. Fyzické gagy (iné tu v podstate ani nie sú) fungujú na jedničku. Hrdinovia tu bojujú v prospech malého obchodíku so zmiešaným tovarom, proti novo otvorenému hypermarektu.(6.11.2005)

Výborná zábava a pro mě nejlepší "bažantovský" film.(25.8.2007)

Bažanti tentokráte v boji proti nenasytným supermarketům bojují s pomocí sekaček, ze kterých rádi vytvářejí nabušené motorky. Další příjemná várka vtipných momentů, třeba začátek se vstáváním byl dobrej, pak to bylo zase na jedno brdo, ale smát se dá skoro pořád, i když né tak moc.(5.7.2014)