Afrika (TV seriál)

Dokumentární / Dobrodružný

Velká Británie, 2013, 6x58 min

Katrina Bartlam

Robin Lewis

BBC se neustále opakuje - daří se mu tvořit neskutečně záživné přírodopisné dokumenty uchvacující krásou přírody, hudbou a hlasovým doprovodem Davida Attenborougha. V tomhle případě z prostředí kontinentu Afriky a jeho rozmanitého podnebí a živočišné říše.(3.5.2014)

Po Planet Earth jsem netušil, že může být nějaký dokument ještě lépe natočený a mít tak strhující záběry, ale Africa ho ještě o kus překonává. Dokumentární filmy od BBC s přehledem trumfnou veškerou komerční produkci v kvalitě obrazů, neuvěřitelné preciznosti až neskutečnosti záběrů. Práce s digitálními filtry a kompozicí má za následek naprosto odzbrojující scény, na které se ani Peter Jackson nebo James Cameron prostě nechytá. V kombinaci se skvělou hudbou se dokreslují mini příběhy, koloběhy života v tak vycíděném podání, jaké jsem nikdy neviděl. Nejpřirozenější věci v podání kameramanů z BBC jsou tak ohromující, že strkají do kapsy veškeré scifi nebo fantasy. Ne, neviděl jsem nic lépe natočeného, nikdy. Jestli jsem kdy snil o nějakém povolání, tak je to být vědcem-kameramanem u BBC.(26.1.2013)

Toto je umění, v HD kvalitě opravdové přírodopisné orgie. Spičkový dokument, jeden z těch, které se prostě musí vidět.(25.3.2013)

Mys Dobré naděje není nejjižnějším bodem Afriky! Já vím, je to blbost, ale když jsou schopní autoři naseknout do dokumentu s takovým rozpočtem takhle školáckou zeměpisnou chybu, jak jim mám věřit v čemkoliv jiném, čemu třeba tolik nerozumím? Je mi jasné, že Střelkový mys není tak majestátní, a tenhle dokument potřebuje hlavně majestátní záběry, ale uvádět kvůli tomu špatný údaj? Třeba nám taky lhali u nějakého hmyzu nebo u čehokoliv jiného, jen aby docílili většího patosu. David Attenborough sází nikoliv na dokumentárnost, ale především na efekt. Je to dokumentaristický komerčák nejhrubšího zrna. Africa, ač se to může zdát, není komplexním zpracováním kontinentu. Dokument vypráví o tom, co se kameremanům zrovna náhodou povedlo během natáčecích dnů natočit. Pokud se to nepovedlo, v dokumentu to taky samozřejmě nebude. Je to, stejně jako ostatní Davidovy pořady, o těch několika skvělých záběrech, co se natočit podařilo. V paměti uvíznou zejména bojující žirafy, bojující sloni, opět bojující sloni, bojující zebry, bojující žáby, bojující brouci.....eh, kromě bojujícíh samců o samičků třeba šimpanz, co se dobývá k medu, mravenci na Sahaře, umírající sloní mládě, rodící se želvičky (i když to je látka značně omšelá), hroch v moři, ale zejména a to jednoznačně; úžasný lov sardinek plejtvákem, delfíny, žraloky, lachtany a (předpokládám) tereji jihoafrickými. To jsou záběry číslo jedna celého seriálu a konkrétně díl Cape je celý za pět hvězd (pokud by zrovna v něm nebyla ta blbost o Mysu Dobré naděje :-) ).(10.1.2014)

Obrazově krásný dokumentární seriál. Přes dešťový prales, savanu, poušť, zasněžené hory i moře, v suchu, v dešti v bouři se sirem Davidem Attenboroughem. Filmaři ztrávili hodně času na různých místech a měli štěstí na zajímavé příběhy. Jediné, co mi vadilo, bylo, že Afrika je zobrazována idylicky. Jakoby všechno záviselo jenom na matce přírodě. Nikde žádní lidé, domorodci.(5.5.2014)