Afrika (TV seriál)

Dokumentární / Dobrodružný

Velká Británie, 2013, 6x58 min

Katrina Bartlam

Robin Lewis

Najlepší dokumentárny seriál, aký som kedy videl! (23.3.2013)

Mys Dobré naděje není nejjižnějším bodem Afriky! Já vím, je to blbost, ale když jsou schopní autoři naseknout do dokumentu s takovým rozpočtem takhle školáckou zeměpisnou chybu, jak jim mám věřit v čemkoliv jiném, čemu třeba tolik nerozumím? Je mi jasné, že Střelkový mys není tak majestátní, a tenhle dokument potřebuje hlavně majestátní záběry, ale uvádět kvůli tomu špatný údaj? Třeba nám taky lhali u nějakého hmyzu nebo u čehokoliv jiného, jen aby docílili většího patosu. David Attenborough sází nikoliv na dokumentárnost, ale především na efekt. Je to dokumentaristický komerčák nejhrubšího zrna. Africa, ač se to může zdát, není komplexním zpracováním kontinentu. Dokument vypráví o tom, co se kameremanům zrovna náhodou povedlo během natáčecích dnů natočit. Pokud se to nepovedlo, v dokumentu to taky samozřejmě nebude. Je to, stejně jako ostatní Davidovy pořady, o těch několika skvělých záběrech, co se natočit podařilo. V paměti uvíznou zejména bojující žirafy, bojující sloni, opět bojující sloni, bojující zebry, bojující žáby, bojující brouci.....eh, kromě bojujícíh samců o samičků třeba šimpanz, co se dobývá k medu, mravenci na Sahaře, umírající sloní mládě, rodící se želvičky (i když to je látka značně omšelá), hroch v moři, ale zejména a to jednoznačně; úžasný lov sardinek plejtvákem, delfíny, žraloky, lachtany a (předpokládám) tereji jihoafrickými. To jsou záběry číslo jedna celého seriálu a konkrétně díl Cape je celý za pět hvězd (pokud by zrovna v něm nebyla ta blbost o Mysu Dobré naděje :-) ).(10.1.2014)

Toto je umění, v HD kvalitě opravdové přírodopisné orgie. Spičkový dokument, jeden z těch, které se prostě musí vidět.(25.3.2013)

Víc než jen úchvatné záběry přírody!(7.11.2015)

Afrika, jako kontinent, který nás už ničím nemůže překvapit, přesně to jsem si myslel, než jsem uviděl tuto zbrusu novou šestidílnou sérii od BBC s komentářem a vystupováním sira Davida Attenborougha. Série má úžasnou kameru i hudbu a prezentuje zde věci a jevy, které se doposud ještě nikomu nepodařilo natočit. Verdikt: neumím si představit jiný než 5* a 95-100 %.(5.10.2013)