Afrika (TV seriál)

David Attenborough: Afrika

Africa

Africa - the Future

Dokumentární / Dobrodružný

Velká Británie, 2013, 5 h 7 min (Minutáž: 6x58 min)

Afrika, jako kontinent, který nás už ničím nemůže překvapit, přesně to jsem si myslel, než jsem uviděl tuto zbrusu novou šestidílnou sérii od BBC s komentářem a vystupováním sira Davida Attenborougha. Série má úžasnou kameru i hudbu a prezentuje zde věci a jevy, které se doposud ještě nikomu nepodařilo natočit. Verdikt: neumím si představit jiný než 5* a 95-100 %.(5.10.2013)

Dokumenty z rodiny BBC jsou svou kvalitou a dechberoucími záběry úplně někde jinde než většina dokumentů. Často nepochopitelné, co všechno lze v přírodě zastihnout. Afrika spolu s komentářem "Dejvem" je jedinečná cesta na tento lidem nepříliš známý a tolik rozdílný kontinent. Žádná Shakira ;) This is Africa!! (4.4.2013)

Mys Dobré naděje není nejjižnějším bodem Afriky! Já vím, je to blbost, ale když jsou schopní autoři naseknout do dokumentu s takovým rozpočtem takhle školáckou zeměpisnou chybu, jak jim mám věřit v čemkoliv jiném, čemu třeba tolik nerozumím? Je mi jasné, že Střelkový mys není tak majestátní, a tenhle dokument potřebuje hlavně majestátní záběry, ale uvádět kvůli tomu špatný údaj? Třeba nám taky lhali u nějakého hmyzu nebo u čehokoliv jiného, jen aby docílili většího patosu. David Attenborough sází nikoliv na dokumentárnost, ale především na efekt. Je to dokumentaristický komerčák nejhrubšího zrna. Africa, ač se to může zdát, není komplexním zpracováním kontinentu. Dokument vypráví o tom, co se kameremanům zrovna náhodou povedlo během natáčecích dnů natočit. Pokud se to nepovedlo, v dokumentu to taky samozřejmě nebude. Je to, stejně jako ostatní Davidovy pořady, o těch několika skvělých záběrech, co se natočit podařilo. V paměti uvíznou zejména bojující žirafy, bojující sloni, opět bojující sloni, bojující zebry, bojující žáby, bojující brouci.....eh, kromě bojujícíh samců o samičků třeba šimpanz, co se dobývá k medu, mravenci na Sahaře, umírající sloní mládě, rodící se želvičky (i když to je látka značně omšelá), hroch v moři, ale zejména a to jednoznačně; úžasný lov sardinek plejtvákem, delfíny, žraloky, lachtany a (předpokládám) tereji jihoafrickými. To jsou záběry číslo jedna celého seriálu a konkrétně díl Cape je celý za pět hvězd (pokud by zrovna v něm nebyla ta blbost o Mysu Dobré naděje :-) ).(10.1.2014)

Byť je to těžce představitelné, tento dokumentární cyklus jde dokonalostí toho co ukazuje snad ještě dál než série Planet Earth a Life. Od té doby technologie pokročily a v jednotlivých scénách je to vidět. Když už kvůli ničemu jinému, tak kvůli tomuhle má smysl mít Full HD televizi. Nenapadá mě co víc napsat, než patetické: „děkuji BBC Earth".(13.5.2013)

BBC se neustále opakuje - daří se mu tvořit neskutečně záživné přírodopisné dokumenty uchvacující krásou přírody, hudbou a hlasovým doprovodem Davida Attenborougha. V tomhle případě z prostředí kontinentu Afriky a jeho rozmanitého podnebí a živočišné říše.(3.5.2014)