Afrika (TV seriál)

David Attenborough: Afrika

Africa

Africa - the Future

Dokumentární / Dobrodružný

Velká Británie, 2013, 5 h 7 min (Minutáž: 6x58 min)

Nezapomenutelné záběry Afriky vhodné pro tapety na obrazovku... a za doprovodu nezapomenutelného Attenborougha.(24.7.2013)

Afrika, jako kontinent, který nás už ničím nemůže překvapit, přesně to jsem si myslel, než jsem uviděl tuto zbrusu novou šestidílnou sérii od BBC s komentářem a vystupováním sira Davida Attenborougha. Série má úžasnou kameru i hudbu a prezentuje zde věci a jevy, které se doposud ještě nikomu nepodařilo natočit. Verdikt: neumím si představit jiný než 5* a 95-100 %.(5.10.2013)

Zatím jsou tady samé nekritické pětihvězdičkové komentáře, takže určitě neuškodí podívat se tuhle dokumentární novinku trochu kriticky, nebo alespoň objektivně. U přírodopisného komentáře snad neuškodí ani nějaký ten spoiler. Úvodní díl nabídl úžasné záběry z pouště Kalahari. Vytkl bych snad jen závěr, kdy s těmi nosorožci to bylo přehnaně dramatizované. Vidět v noci partu družících se nosorožců u napajedla je zážitek určitě nezapomenutelný, ale zázrak přírody bych z toho nedělal. Další díl mě už mírně zklamal, neobsahoval tolik zajímavých záběrů africké fauny (snad vyjma odvážných „ještěrek“ a milionového hejna plameňáků), spíše se soustředil na překrásné záběry krajiny, zejména Měsíčních hor, nekonečných vysušených savan, či aktivních sopek. V závěru podobně jako v úvodním dílu jakoby docházel dech, jenom nosorožce vystřídali sloni. Ti nechybí ani v třetím pokračování o deštném pralesu v Kongu. I z něj se toho dalo dostat víc, obzvlášť když v pralesu žije tolik rozličných živočišných druhů. Třeba krajta toho kromě ohřívání na sluníčku moc nepředvedla, z temného pralesa tak zaujal nejvíce snad žabí souboj o nejlepší flek k vábení. Nejhezčí záběry paradoxně přišly až z pláže u moře, hroch ve vlnách vede na plné čáře. Opět si neodpustím kritickou poznámku k závěrečným minutám věnovaným natáčení. Ty jsou jistě smysluplné ve snaze ukázat divákům, jak se točí přírodopisný dokument, nechat je nahlédnout do zákulisí, ale nemusely by sklouzávat k nemístné heroizaci vlastních výkonů či vyzdvihování jedinečnosti a exkluzivity pořízených záběrů. Čtvrté pokračování věnované proudům ovlivňujícím život v Jižní Africe bylo zatím suverénně nejlepší a zasloužilo by si plné hodnocení. Dokonce i závěrečné Eye To Eye o místních ochráncích želv dávalo smysl, mělo co říct a bylo tím vhodným doplněním na závěr. Sahara navázala na nastolený trend, africká apokalypsa nebo rypoš si snadno získali pozornost, bohužel s nedostatkem vody jako by uvadal i tento díl. Závěr byl bohužel opět více nevkusnou reklamní upoutávkou na vlastní exkluzivitu než čímkoli jiným. Hlavní sdělení Eye To Eye = tohle ještě nikdo nenatočil, my jsme ti první. Závěrečný díl je spíše než pohledem na budoucnost Afriky apelem na diváka, aby myslel na ochranu přírody. Použito je spoustu záběrů z předchozích dílů, závěr je obludně patetický, David Attenborough na kolenou dojal i členy filmového štábu. Jednoznačně nejslabší díl. Zaujaly černobílé obrázky Masajů nahánějících lva, gorily horské bojující s rozšiřujícím se zemědělstvím, důmyslný podchod pro slony a ambiciózní plán vybudovat pás lesů, který má zastavit Saharu. Tady držím palce, ale optimista nejsem. Africa je určitě pozoruhodná dokumentární série, která si najde řadu nadšených diváků. Vyniká fascinujícími záběry z vrtulníků i detailními záběry zblízka. Z hlediska obsahové stránky je opravdu na co koukat, ale neztotožňuji se zcela s formou, kterou nám tvůrci dokument prezentují. Na můj vkus je to zbytečně a uměle dramatizující, přehnaně sebestředné a příliš apelační ve smyslu ochrany přírody.(13.8.2013)

Nejlepší spořič monitoru ever!(31.7.2014)

BBC se neustále opakuje - daří se mu tvořit neskutečně záživné přírodopisné dokumenty uchvacující krásou přírody, hudbou a hlasovým doprovodem Davida Attenborougha. V tomhle případě z prostředí kontinentu Afriky a jeho rozmanitého podnebí a živočišné říše.(3.5.2014)