Afrika

• Česko David Attenborough: Afrika (více)
TV spot

Epizody(6)

BBC nám ve svém mimořádně úspěšném seriálu předvádí Afriku tak, jak jsme ji ještě nikdy neviděli. Vydáme se na nádhernou cestu, poznáme pět překrásných afrických regionů a v nich nové příběhy, zvířecí druhy a místa, která pro nás dosud byla naprosto neznámá. Zúčastníme se unikátní expedice, která nás zavede do nejextrémnějších částí tohoto obrovského kontinentu, uvidíme úchvatnou divočinu a její neuvěřitelnou faunu a flóru. Procestujeme Afriku od krásného a poklidného pohoří Altas až po Mys Dobré naděje, od konžských džunglí až po rozbouřený Atlantický oceán. Uvidíme záběry horských hřebenů a zasněžených pustin, jaké nikdo nikdy dříve nenatočil. Celý ten nádherný svět nám seriál předvede zcela novým způsobem, budeme mít pocit, že se s živočišnou a rostlinnou říší Afriky setkáváme tváří v tvář. Neznámá místa a chování jejich zvířecích obyvatel budeme moci sledovat z dosud naprosto nevídaného úhlu pohledu. (TV Spektrum)

TV spot

Autogram

Množstvo unikátnych záberov hneď v prvej časti, keď sa môže zdať, že práve púšte skrývajú najviac krásnych tajomstiev ako napríklad vodnú jaskyňu s doposiaľ nezistenou hĺbkou. Spôsoby prežitia zvierat, ich lovu a získavania vody z ničoho nezachytí takto do filmu asi nikto iný ako BBC. Ďalšie časti famóznosťou nezaostávajú, či už pôjde o dažďové pralesy, savany alebo morské hlbiny. (2.5.2014) –– Posledná časť sa v tomto seriáli nevenuje filmu o filme, teda metódam natáčania prírody, ale sám majster Attenborough osobne apeluje na ochranu alebo miestami až záchranu živej prírody Afriky. Predstaví projekty a ľudí, ktorí svojim vkladom prispievajú nielen k záchrane veľkých zvierat, ktoré sú najviac viditeľné a chýbali by na prvý pohľad, ale aj úplného základu ako stromov, hmyzu a celkovo divokého charakteru krajiny. (1.6.2014) ()

JohnCZ

Další pecka z dílny BBC a na rozdíl od trochu stereotypního Frozen Planet má Africa jednu nespornou výhodu. Je to prostě Afrika. Kontinent co do bioverzity a klimatu tak rozmanitý, že za těch 5 epizod nestihne ani na minutu nudit. Potěšilo mě, že to není jen tradiční přehlídka slonů, lvů a žiraf, ale že se tvůrci zaměřují i na druhy méně známé. A vlastně nejen na zvířata, ale i na samotná prostředí. Třeba časosběrné záběry na pohyby písečných dun byly neskutečná pecka. Přelety nad konžským pralesem zrovna tak. Stejně tak jsem nikde neviděl tak detailní a kvalitní noční záběry, pro které si zejména kameraman, který točil divoké slony, prošel doslova očistcem. Závěrečný díl tradičně bez obalu řekne, v jakém průseru se africká divočina nachází, ale zároveň s sebou přináší řadu příběhů obyčejných lidí, kteří dennodenně bojují za její zachování. Koho nedojal příběh poloochrnuté želvy nebo šedým zákalem trpícího nosorožce, tak kecá. Škoda jen těch několika faktických chybek, které věrohodnost dokumentu úplně zbytečně sráží. ()

Sennhie

Jedna z nejlepších dokumentárních sérií, co jsem měl tu možnost vidět, a to jsou odvysílány teprve tři díly. Pokud se domníváte, že přírodovědné dokumenty Vás nemohou už ničím překvapit, pak budete hodně mile překvapeni, pokud dáte tomuto šanci. Hlavně každý záběr by se dal zarámovat a vystavět v galerii, a to klidně i ten holý zadek opice. Prostě úžasný, BBC kraluje. ()

vander19

V ďalšom dokumentárnom skvoste z dielne BBC sa zastavíme v Afrike. Je jasne vidieť pečať Davida Attenbrougha na tomto projekte. Dosť mi to pripomínalo Planet Earth. Seriál je rozložený na 6 častí a čo ma prekvapilo, okrem jednej má každá takmer dve hodiny. Fanúšik prírody si tak príde na svoje. Dokonalá kamera, príjemná hudba. To všetko je skĺbené s dokonalou harmóniu kontinentu, ktorý ako posledný odoláva ľudskej činnosti. Možno jediné ma prekvapilo, že ani v jednej časti nejde o takzvaný prírodný krvák. Viac menej sa seriál zaoberá skutočnosťou ako sa zvieratá v danej oblasti dokonale prispôsobili svojmu drsnému životnému priestoru. Myslím, že ani v jednej časti som nevidel lov. Len nádherné zábery, boje žiráf medzi sebou, úškatce žijúce kúsok od horúcej Kalahariy a podobne. Krása, každý dokument by si zaslúžil podobnú sériu. Posledná časť som myslel, že bude ladená v duchu tvorcov na emočný a citový receptor diváka. No, nie je tomu tak. Len nám vysvetlí Mr. David, že pre niektoré miesta sa našla možnosť ako dokážu zvieratá a ľudia spolu vychádzať. A dokonca sa zvýšil počet zvierat v danej oblasti - Nádej.... ()

Adm.Nelson

Zdalo sa mi, že dokument predkladá iba zaujímavosti, až drobnosti, ktoré sa nevošli do predchádzajúcich Planet Earth a Life a viac by mu svedčal komplexnejší prístup v predstavovaní tohto krásneho kontinentu. Na to ale serie pes, keďže každý jeden záber je až gýčovo dokonalý, a človek sa tu jednoducho musí opájať obrazmi. Technicky (a esteticky) ide o najdokonalejší dokument, aký som kedy videl, kde spomeniem svoje tri osobné momenty. Tým prvým je súboj žiráf v 1.dieli, ktorý je natočený s westernovým nádychom (vynikajúci nápad), ďalším je závod o život strieborných saharských mravcov, kde ide o každú sekundu a celá scéna je podfarbená fantastickou hudbou (5.diel), a nakoniec - vidieť v 4.dieli hodovacie orgie, kde sa na jednom mieste kŕmia húfom rýb delfíny, žraloky, uškatce, suly, a vráskavec, bol jeden z mojich najväčších filmových vizuálnych zážitkov. Attenborough a BBC sa opäť raz prekonali. 10/10 ()

• V epizodě můžeme během sekvence s mravenci slyšet soundtrack, který je stylem dost podobný stylu britské kapely The Prodigy, která má mravence ve svém logu. (vyfuk)