poster

Fruitvale

 • anglický

  Fruitvale Station

 • USA

  Fruitvale

  (festivalový název)

Drama / Životopisný

USA, 2013, 85 min (Director's cut: 90 min)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Baxt
  **

  Film, který má údajně bojovat za rasovou rovnoprávnost, ale příhoda, kolem níž je to celé vystavěné, není důsledkem nějakého rasově motivovaného činu, jen blbé náhody. O utlačování rasových menšin nebo o společenských poměrech v Americe to nepoví vůbec nic. Kdyby Oscar v osudový den spadl pod koleje metra, vyšlo by to nastejno. Spike Lee má radost a duchovního nástupce.(21.12.2013)

 • Caym
  ****

  Když se v Americe řekne nahlas "nigger", tabu je prolomeno a začne téct krev. Třenice mezi bělochy a Afroameričany je v USA stále ještě žhavým tématem; rasismus pobublává těsně pod povrchem a čeká na jakoukoliv prasklinu, aby mohl rozpoutat peklo. S magickými slovy "stalo se" mohl Coogler zajít mnohem dál - mohl ždímat city ve velkém stylu, mohl ze snímku udělat hollywoodskou bitvu mezi "hodným bělochem" a "zlým černochem", ale ovládl se. Tíživé ticho, krvavé sáčky od transfuze, prokreslené postavy, náhlý přechod od každodenního protloukání k nezvladatelnému peklu. Bylo to tíživé, reálné a dle mého soudu tisíckrát uvěřitelnější než kupříkladu doják o tsunami Nic nás nerozdělí. Za Cooglerovou prací totiž cítím víc než jen touhu vymačkat slzy a dojetí - cítím snahu sdělit světu, že rasismus je stále ještě hluboká vráska na americkém čele. A že i v té sladké a svobodné Americe se stále ještě zametají věci pod kobereček.(3.7.2013)

 • J.Connor
  ****

  Zručně natočené, velmi emotivní, dosti jednostranné.(4.7.2013)

 • StarsFan
  ***

  Od filmu, který vyhrál cenu poroty a diváků na Sundance, jsem přece jen očekávala mnohem více. Snad je to tím, že jsem v USA nežila a nedokážu se vcítit do tamní mentality, ale příběh o napraveném tátovi od rodiny, který to schytal od zlé policie, mě téměř nijak nedojal. Vlastně mě pouze donutil učinit dva závěry: 1) Pokud pod stresem můžete jednat ve zkratu, nedávejte ke na dráhu policisty; 2) Pokud vás policisté odchytí jako podezřelé, chovejte se klidně, a nedávejte jí důvody k tomu, aby proti vám musela zasahovat.(3.7.2013)

 • Radek99
  *****

  Černošský nezávislý film. Z tohoto pohledu zajímavá zpráva o stavu emancipované americké kinematografie. Ale co víc, zkoumáme-li stav emancipace americké společnosti, náhle tu máme Hořící Mississippi 21. století.(16.2.2014)

 • - Film sa natáčal na autentických miestach v kalifornskom Oaklande, San Franciscu a tiež v štátnej väznici San Quentin. Finálna scéna na vlakovej stanici Fruitvale sa natáčala takisto na totožnom mieste, kde sa stal aj skutočný incident a kde je dodnes v podlahe stanice diera od guľky. (MikaelSVK)

 • - Společnost The Weinstein Company odkoupila snímek za 2 500 000 amerických dolarů dva dny po jeho premiéře na filmovém festivalu Sundance. (Dr Lizal)

 • - Snímek obdržel dotacina ve výší 100 000 amerických dolarů od filmové školy San Francisko Film Society a dalších 100 000 dolarů od Nadace Kennetha Rainina. První částka padla na produkci, druhá na post-produkci. (Dr Lizal)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace