Fruitvale

Fruitvale Station

Fruitvale

(festivalový název)

Drama / Životopisný

USA, 2013, 85 min (Director's cut: 90 min)

// Od vítěze Sundance jsem toho čekal maličko víc - film byl pro mě jako každodenní cesta metrem do školy. Ráno nastoupím, jedu několik známých zastávek a nakonec přesně vím, kde vystoupím.(21.3.2014)

Celovečerní debut ze Sundance inspirovaný skutečnou událostí, je taková stará dobrá písnička, která zazněla již tolikrát, že už by mohla působit poněkud ohraně. Není tomu tak. Film poukazuje na přežívající rasismus v americké společnosti a sleduje okolnosti a následky násilné smrti dvaadvacetiletého Oscara Granta. Oceněný debutant zdařile kombinuje zdramatizované scény s reálnými záběry z šokující události, jejíž dopad na americké obyvatele podnítil řadu demonstrací proti policejní brutalitě. Možná by z toho mohl být ještě lepší dokument, ale i jako hraný film Fruitvale funguje perfektně a to především díky důmyslně vybranému hereckému ansámblu a důrazu na všední ,,malé" okamžiky posledního dne Oscara Granta.(3.7.2013)

• Baxt

Film, který má údajně bojovat za rasovou rovnoprávnost, ale příhoda, kolem níž je to celé vystavěné, není důsledkem nějakého rasově motivovaného činu, jen blbé náhody. O utlačování rasových menšin nebo o společenských poměrech v Americe to nepoví vůbec nic. Kdyby Oscar v osudový den spadl pod koleje metra, vyšlo by to nastejno. Spike Lee má radost a duchovního nástupce.(21.12.2013)

Divácká obec v Sundance si poplakala a poslala nám sem, do buranova střední Evropy, film, který nás má dojmout nad tím, že lidská práva jsou za mořem trochu mimo kurz v momentě, kdy se začnou mezi sebou kočkovat různá etnika. Sorry guys, ale já v tom vidím především dokonale vykalkulovanou selanku o polepšeném černochovi, který nastoupil do špatného vlaku. Herci bez diskuze boží, režijně vlastně velmi jisté, ale ten jímavý tah na bránu diváckých slz prostě odmítám akceptovat.(3.7.2013)

• larelay

hodinu film o nicom a poslednych 18 minut ho rozhodne nezachrani. zo skutocneho pribehu sa musi vytazit maximum, vyzdimat maximum emocii, pretoze tato vrazda nebola nic ine, iba nechutna demonstracia policajnej moci. skoda, premarneny potencial.(14.11.2015)

• - Aby producenti filmu neprekročili stanovený rozpočet, tak sa herečka Octavia Spencer vzdala svojho honoráru. (MikaelSVK)

• - Snímek obdržel dotacina ve výší 100 000 amerických dolarů od filmové školy San Francisko Film Society a dalších 100 000 dolarů od Nadace Kennetha Rainina. První částka padla na produkci, druhá na post-produkci. (Dr Lizal)

• - Společnost The Weinstein Company odkoupila snímek za 2 500 000 amerických dolarů dva dny po jeho premiéře na filmovém festivalu Sundance. (Dr Lizal)