Jak vytrhnout velrybě stoličku (TV film)

• SK název

Ako vytrhnúť veľrybe stoličku

Komedie / Rodinný

Československo, 1977, 80 min

TOHLE je klasika romantické komedie po česku. Včetně pokračování je to jedna z nejpříjemnějších filmových sérií kterou znám. A to jsem na tenhle žánr specialista :)(29.6.2003)

Poněkud vážnější rozjezd před skvělým druhým dílem.(16.12.2005)

Rodinná zábava jako vyšitá.(12.8.2002)

Možná trochu dětinštější než Jako dostat tatínka do polepšovny, přesto je tam stále ta pohodová nálada, kterou vytváří zejména hláškující Tomáš Holý. Spolehlivě mě dostává mužně nadabovaný Vlastík Harapes. Vtip pravda nezáměrný, ale stále dobrý. V žánru rodinných komedií klasika a poprávu.(11.12.2005)

Prvá polovička filmu, chatrná, nevýrazná, prevžne nuda, občas to tam zachráni od úplného uspania malý Tomáš Holý, v tej druhej sa to vďaka predhodenému dramatu mierne priostrý, za čo môže hlavne Tomáš Holý, ten absolútne ťahá film, ostatné postavy su pri ňom len komparz. /45%/(11.11.2009)

Průměrná rodinná klasika...(9.6.2008)

Televizní útěky z šedavého bezčasí normalizace podvědomě směřovaly tam, kam komunistický režim mohl dosáhnout jen částečně, takovým ,,ostrůvkem svobody" byly pak logicky třeba hory a prostředí horské záchranné služby, kam jistě ne náhodou částečně lokalizovala svůj první film z volného cyklu snímků s Tomášem Holým režisérka a scénáristka Marie Poledňáková. Její televizní film oplývá takovou tou normalizačně optimistickou náladou, která byla pro daný segment dobové filmové tvorby povinná, pod ní se ale ukrývají i hlubší věci a mollovější tóny - motiv osamění navázaný na širší fenomén ženské emancipace a feministických proudů, v nichž se (socialistická) žena vědomě (s vědomím své ekonomické nezávislosti) rozhodne vychovávat dítě bez muže. I když film je především vnímán jako nenáročná rodinná zábava a jako takový si získal nehynoucí popularitu, Poledňáková v něm naznačila cosi zásadnějšího - totiž fatální konec patriarchálně usazené společnosti a její přerod v cosi ještě nedefinovaného. Jistě, modernost umělého světa filmu trochu předběhla dobu, neboť dobově byla platná jen pro jistě omezené (spíše umělecké) společenské kruhy v Praze, ze zpětného pohledu ale oceňme režisérčinu intuici. Svět matek samoživitelek se pomalu stal normou. Příznačné je, že malý Vašík si s odzbrojující přirozeností a autentičností Tomáše Holého v takovém světě intuitivně (až posedle) hledá tátu...(27.11.2011)

Halo, pane, jste ženatej? Hledá se otec. Naposledy spatřen: pod lavinou na Annapurně. Vašek byl první kluk z masa a celuloidu, kterého jsem si zamilovala. Jak vytrhnout velrybě stoličku byl první film, který jsem viděla víc než pětkrát. A dodnes se dušička toužebně chvěje, když tuhle mistrovskou komedii fenomenální trojky Holý-Preissová-Němec s mnoha screwballovými momenty, verbálními přestřelkami a klukovskými lumpárnami vidím v televizním programu. Stará láska nerezaví a tahle osmitisícovka mezi rodinnou zábavou/romantikou/analýzou problému neúplné rodiny doby reálného socialismu:) let sedmdesátých bude stát za zdolání. Stolička času ji vůbec nenahlodala. A o tom, že Vašek je největší filmový borec v kategorii do 12 let, tak o tom žádná. Harrymu by zlomil hůlku, Kevinovi ruku a Rákosníčka by naučil na vodních lyžích. :-)(24.4.2007)

Výborný, vtipný, jednoduchý (nie však hlúpy) rodinný film s kvalitnou hovorenou rečou a perfektným hereckým triom Preissová-Němec-Hollý. Akonáhle sa dostaneme preč z hôr, stráca mierne snímka tempo, ale i tak sa jedná o podarený československý kúsok.(4.12.2005)

• obitus

Kombinace Tomáše Holého a Vlastimila Harapese je vpravdě smrtící.(4.9.2008)

Tomáš Holý byl, je a bude ten největší dětský talent jaký kdy česká kinematografie měla. Naprostá klasika rodinných komedií, která i po třiceti neztratila nic ze svého kouzla. Pět hvězdiček.(28.9.2007)

co dodat víc než pět hvězd? kdyby byl holý naživu a ještě točil, měli bysme tu dalšího PANA HERCE, takhle máme jen lišku a podobný hňupy. škoda ho, kluka ušatýho. a proto nemám rád motorky. mimochodem, to jste věděli, že chodil s lucií bílou? asi rok před smrtí.(9.12.2005)

Podle mě je tohle nejlepší český rodinný film , kdepak S tebou mě baví svět.(12.11.2004)

Ach jo... Jednozubý mezi bezzubýma. Čtyři hvězdičky s vytrženejma zubama... :-)(6.1.2006)

Jednoduchá, príjemná klasika, ktorá svojim pointou v scenári pripomína amatérsky film, no svojim otvoreným a príjemným obsahom a najmä hercami si získala celý národ. Celé to malo hlavne rýchly spád a nenudilo. Čoho som však čakal viac, bolo humoru. Pár chlapčenských somariniek a niečo navyše mi jednoducho nestačilo. 70%.(3.2.2007)

Čím dál víc si uvědomuju, že tenhle film je vlastně docela smutnej, i když s dobrým koncem.(1.5.2013)

• StarsFan

Kouzlo tohoto snímku (a ještě jeho druhého pokračování) je mi mírně záhadou. Já vím, je to příjemné, romantické, miloučké, měkoučné, roztomiloučké... Jenže já na tyhle ťuťuňuňu filmy moc nejsem.(17.6.2006)

Výborný rodinný film, napětí, legrace... všechno, co by měl mít. Téma otec je vždy nejistý je tu rozvedeno v příběhu, kdy si Vašek na horách najde tatínka, a protože ve filmu je možné všechno, tak je současně jeho biologickým otcem. Nejkrásnější je dvakrát tentýž pohled na vlak, kterým jednou Anna s Vaškem, podruhé jen Anna přijíždí do Krkonoš. Nevím proč, ale ten zasněžený most je kouzelný! Maximální výhodou a zárukou kvalitního filmu byl předpoklad, že si autorka své dílo napíše i režíruje. K rozdílnému pojetí a následnému zklamání buď z knihy nebo z filmu pak nemůže dojít.(21.10.2003)

Neznám lepší film, který by vás dokázal přesvědčit o tom, že rodina je to nejkrásnější, co vás může v životě potkat. Až na stejně skvělé pokračování.(15.10.2005)

Hrdě se hlásím ke všem svým dětem a jelikož před zdoláním Annapurny obvykle nesouložím, tak na světě patrně neběhá žádný můj potomek snaživě hledající tatínka. Kdyby ho však nehledal Vašek, tak by mi na vánoce asi něco chybělo.(1.1.2013)

<< předchozí 1 2 3 4 5 8 12 15