Jak dostat tatínka do polepšovny (TV film)

• slovenský

Ako dostať otecka do polepšovne

Komedie / Rodinný

Československo, 1978, 85 min

Teprve až po letech jsem schopný docenit kvality téhle komedie. Narozdíl od prvního trochu komorního dílu má ten druhý větší spád, zajímavější prostředí. Film je jasně postavený na potenciálu dětského herce, který Tomáš Holý využil naplno. Ať je v jakémkoliv záběru, v jakékoliv situaci, vždycky je naprosto přesvědčivý, legrační a spontánní. Příběh je jednoduchý, snadno srozumitelný a podobně jako Na samotě u lesa hodně těží z prostředí, kde se odehrává. Dobře napsaná postava Vaškova dědy, který sype hlášky a nápady. František Němec zdatně Tomáši Holému sekunduje a jako nenapravitelný tatík předvádí jednu ze svých nej rolí. V porovnání s komediemi dneška je tatínek v polepšovně milým a rozhodně ne sentimentálním kořením. Pro mě jasnej kandidát na pět hvězdiček, který veze k cíli Máňa a ta potvora nebrzdí :o)(18.9.2004)

Oproti prvnímu docela smutnému a vážnému dílu je tohle vlastně kompletní obrat ke komedii. Kvalitní, ale první díl začínám mít nějak radši (zatímco v dětství to bylo spíš obráceně).(1.5.2013)

Druhý díl je určitě lepší, přibylo humoru a hlavně přibyla postava dědečka, kterého nezapomenutelně ztvárnil pan Karlík. Vedlejší role jsou obsazeny rovněž luxusně (Sobota, Nárožný, Poloczek, Peterka). Zkrátka spolu s prvním díle jsou tohle rodinné komedie, na které se rád podívám kdykoliv.(28.9.2010)

Jednoznačně plný počet hvězdiček. Tento film je pro mě jedním z klenotů československé filmové tvorby, hlášky z filmu jsou kultovní, prostředí, ve kterém se film natáčel znám velice dobře, herecké obsazení je úžasné ... nádherná pocitovka, na kterou se vždycky moc ráda podívám :-)(16.5.2012)

• WANDRWALL

Druhý díl neztrácí na síle dílu prvního, navíc zde bravurně doplňuje trojlístek hlavních postav i děda, kterého přesvědčivě hraje nedávno zesnulý Josef Karlík.***(2.10.2010)(2.10.2010)

• - Snímek získal v roce 1979 ocenění „Cino del Duca“ - nejlepší režie a „Golden Nymph“ – nejlepší scénář na MTF Monte Carlo. Také v témže roce získal „Řád dětského úsměvu“, což je cena dětského publika za nejlepší film. (Olík)

• - Snímek se umístnil na devátém místě v anketě "Nejúspěšnější česká komedie století" vyhlašovanou při příležitosti stého výročí České kinematografie. (Olík)

• - Během natáčení byla herečka Jana Preissová těhotná. (Anka1597)