Jedno se Bibli upřít nemůže. Je to kniha, která položila základy etiky a morálky tak, jak je známe. Nemusíme být křesťany a přesto se pravidly Bible z velké části řídíme. Ale i přes to všechno v Bibli nevidím nic jiného, než jen sbírku více či méně reálných příběhů. První pětice dílů se zaměřuje na Starý zákon, který divák vidí jakoby z rychlíku. Je to akční, je to epické (špičková hudba), ale v malém čase dostane prostor až moc velká hromada postav. Rozhodně bych si dokázal představit pro Starý zákon alespoň dvojnásobný počet epizod. Těšil jsem se stvoření světa, na Adama a Evu, na příběh Noeho, na Kaina a Ábela - tyto příběhy byly jen letmo zmíněny a to je škoda. Když už zpracovávám takovou látku, jako je Bible, tak už bych to udělal pořádně. Druhá polovina zaměřující se především na příběh Ježíše Krista je možná méně akční a tím pádem i utahanější, ale především (narozdíl od první půlky seriálu) působí kompaktně a neskáče v čase o desítky let každou druhou scénu. Seriál jako celek je hodně na úrovni, působí svěže a moderně, občas bych ubral těch náboženských žvástů, kterých bylo zejména v poslední epizodě až moc, ale neměl jsem pocit, že by mi tvůrci vyloženě něco vnucovali. Každopádně Diogo Morgado ve mě vzbuzoval obrovský respekt, jen těžko bych si dokázal představit pro roli Ježíše Krista lepší casting.(28.6.2014)

Milovník biblických príbehov si tento seriál vychutná.Občas tu je pridaný nejaký ten digitálny efektík, celkom slušné spracovanie o Abrahamových deťúrencoch.Celkom ma prekvapilp to Samsonové spracovanie- čistokrvný černoch s dlhými dredami.. a vraj betlehemský :))..no, má to pár škuliniek, ale je to predsa biblia, tak viete, čo môžete očakávať.(11.4.2013)

• yeniczek

Je mi moc moc líto, že nikdo nemá koule natočit seriál, který by se na Bibli podíval jinak než tímto fantasy náboženským pohledem. Podle čeho vznikly biblické příběhy a jakými skutečnými událostmi se mohli autoři inspirovat. Pak by možná bylo vhodné mít nahoře to zařazení "historický". takto jde sice o skvěle natočenou minisérii, ale hodně těch zázraků mě vytrhává právě proto, že jsou myšleny naprosto vážně, že se tak stalo. Uvidí se dál.(28.3.2013)

Přiznám se, že jsem čekal, jak se mnozí místní erudovaní kritici opřou do významu Bible a hodnocení seriálu jako takového půjde do Kanaánu a ono kupodivu ne. A zároveň jedním dechem dodávám, že je to snad poprvé, kdy se jako televizní divák biblických příběhů nenudím, nezívám a pod stůl nenalepuji ty kouzelný skřítky z nosu. Pryč s patosem, barvičkami a přísnou katechistickou mravoukou. Nechť teče krev, znásilňují děvky, a lůza camrá ve sračkách. Chápej, tvůrci se prostě vycajchnovali. Na History Channel, což je takový levnější brácha HBO, zajímající se především o dokumentaristickou tvorbu, převedli biblické motivy do koukatelné podoby pro ortodoxní kudlanky i pro ty racionálně smýšlející a věřím, že by to rozchodil i nějaký přísný heretik. Seriál se docela přesně drží předlohy, dá se jen v uvozovkách vytknout, že ji chvílemi dost racionalizují. Postavy prostě polidšťují. Mojžíš je sice takový vyzubený bambula, tedy dost k smíchu, ale mnohé další persóny mají takříkajíc grády. Takový Samson vypadá uvěřitelněji, než Aštar Šeran za úplňku. Někdy jsem měl pocit, jako bych mezi řádky mohl číst, že Bůh a jeho tzv. andělé (zde černoch a asiat) jsou nějací záhadní návštěvníci z kosmu starající se o lidi jako o nějaké své experimenty, ale možná jsem příliš ovlivněn pořadem Vetřelci dávnověku z produkce stejné televizní stanice nebo krutou fantasií, která by jednoho přivedla na Rujánský útes.(11.5.2013)

• SeanLSD

Starý zákon spracovaný strašne kuso a útržkovito, s otravným komentátorom, ktorý okrem toho, že je to najhoršie filmové riešenie preklenutia času a priestoru, nielenže serie, ale ešte k tomu zjednodušuje a preskakuje, namiesto toho, aby pomáhal v orientácií, ešte viac mätie. Sú tu iba výberové najznámejšie príbehy, spracované stovky krát, a tie skutočne zaujímavé (pretože menej známe) a potenciálne originálne, ako aj celkové pozadie a súvislosti sú odbyté iba zbežnou poznámkou. Kto Bibliu nemá naštudovanú, nepochopí, kto ju pozná dobre, bude zarazený priamočiarou, primitívne materialistickou úrovňou spracovania (dôraz na vraždenie a nudné detaily tvárí) a úletmi typu Božieho kung-fu cherubína. Nevadí mi, že je Aziat, ani čierni Izraeliti, ktorí tiež neviem ako zapadajú do biblickej tradície, ktorej sa chcú filmári silou-mocou držať... to sú však detaily, podstatné je, že je to brutálne obraté o akúkoľvek duchovnú, historickú či filmovú nadhodnotu – čo rozhodne nie je to, čo sľubovalo nádherné intro - a v podstate teda strašne odfláknuté. O drvivú väčšinu atmosféry sa stará mocná hudba, inak to až na pár efektovov pôsobí dokonca prekvapivo lacne. ___ Novozákonná časť má potom aspoň tú výhodu, že je kompaktná a podrobná, ale opäť bez minimálnej umeleckej invencie.(25.12.2015)