• Západní Německo

Shatterhand!

Apaches Last Battle

Western / Dobrodružný

Západní Německo / Francie / Itálie / Jugoslávie, 1964, 116 min

Karl May nikdy nenapísal predlohu k tomuto filmu, možno preto je tento film "najwesternovejši". Poetika a svetlosť záberov ide stranou, všetko je točené proti svetlu ( mám pocit, že na jeseň ), Winnetou je pomaľovaný bojovými farbami, Old Shatterhand urobí veľkú chybu, je tu zabité dieťa a Biela Holubica skáče nahá z vodopádu...(1.10.2007)

Nejvelkolepější mayovka. Tento díl má sice velmi pomalý rozjezd,ale postupem času se s něj vyklube jedna z nejakčnějších mayovek.(29.8.2006)

Určite lepšie diel, ktorý mal čo ponúknuť a nemusel sa vôbec hanbiť. Ja som nad mieru spokojný. 60%(15.7.2014)

70%(21.5.2007)

ČT1 HD - Po mnoha letech jsem měl opět možnost vidět tento díl, který jsem jako jediný z Mayovek měl na VHS :) Už tenkrát jsem věděl, že tento díl je slabší než 4 předchozí. Dnes jsem se o tom opět přesvědčil. Už jenom ta hudba. 70%(4.8.2016)

• - Jde o jedinou Mayovku natočenou na 70 mm široký film formátu Superpanorama. (hippyman)

• - Filmová pevnost není tak monumentální stavbou, jak se na stříbrném plátnu zdá. Na délku měřila 140 metrů, na šířku pak 40 metrů. (hippyman)

• - Představitel Tujungy, Francouz Alain Tissier, byl objeven jen několik dní před začátkem natáčení. (hippyman)