• Západní Německo

Shatterhand!

Apaches Last Battle

Western / Dobrodružný

Západní Německo / Francie / Itálie / Jugoslávie, 1964, 116 min

Ze všech "mezipokračování" zřejmě to nejslušnější. (135.)(24.2.2007)

Tenhle příběh Karel May neodvyprávěl, proto mě překvapuje, že stále funguje. V lecčems jde sice proti zavedeným mírumilovným pravidlům, ale Vinnetouova zášť vedoucí až na válečnou stezku je hodně dlouho gradovaná a pochopitelná. Je ale vidět, že nová produkční společnost (která získala Briceho k Barkerovi jen s velkým štěstím) se chtěla přiblížit klasickým americkým westernům. Chladný záporák Bradley, emancipovaná Bílá holubice nebo horlivý Tujunga jsou zkrátka postavy, které by do knižních Mayovek nepasovaly, tím spíš děj, který příliš na optimismu nepřidá. Díky charismatu hlavní dvojice je ale Old Shatterhand na lepších 70% a s menším přimhouřením oka ho lze zařadit ke zlaté kolekci.(11.11.2011)

Karl May nikdy nenapísal predlohu k tomuto filmu, možno preto je tento film "najwesternovejši". Poetika a svetlosť záberov ide stranou, všetko je točené proti svetlu ( mám pocit, že na jeseň ), Winnetou je pomaľovaný bojovými farbami, Old Shatterhand urobí veľkú chybu, je tu zabité dieťa a Biela Holubica skáče nahá z vodopádu...(1.10.2007)

Už jen pro ten Vinnetouův warpaint nemůžu jinak, než dát pět hvězd. Dodnes mi to připomíná, že byl strašně nasraný. A nasraný Vinnetou je pořád lepší, než hláškující Old Shurehand, který brzy vystřídá Lex Barkera. A tím pro mne končí éra vinnetouovek. Těch dobrých, sytě barevných, s uchvatným hudebním doprovodem a s Lexem Barkrem a Pierrem Bricem v hlavní roli. Co na tom, že kavaleristy a bandity hráli pořád dokola ti stejní herci německého či italského původu? Co na tom, že všichni indiáni byli nějací osmahlí Jugoslávci, kteří do jednoho měli sériově vyráběnou paruku s čelenkou a všichni tak působili jako partička přihřátých Eskymáků na maškarním plese u Plickvických jezer. Na tom prostě nesejde. Tu krásnou vzpomínku na ta nejdrsnější dobrodružství od Llana Estacada po Yellowstone mi nikdo prostě nevezme.(6.12.2011)

Nejvelkolepější mayovka. Tento díl má sice velmi pomalý rozjezd,ale postupem času se s něj vyklube jedna z nejakčnějších mayovek.(29.8.2006)

• - Natáčení bylo občas opravdu nebezpečné, o čemž svědčí řada úrazů: jeden z jezdců, který spadl z koně, byl jiným koněm pošlapán a těžce zraněn na hrudníku. Těžce se zranili i další dva jezdci: jeden utrpěl zlomeninu paže, druhý poranění hlavy. Jeden kůň zemřel. Mnoho jezdců bylo po několika dnech téměř neschopno pohybu, kvůli otevřeným ranám na vnitřní straně stehen, způsobeným jízdou na neosedlaných koních. (hippyman)

• - Šest týdnů před začátkem natáčení stále visel otazník nad režisérem. Henry Koster a George Sherman odmítli kvůli příliš nízkému honoráři, Donald Siegel se obával, že film nestihne do konce roku dotočit, talentovaného Leopolda Laholu vedoucí produkce odmítl. Nakonec, pět dní před začátkem natáčení, obdržel smlouvu Hugo Fregonese. (hippyman)

• - V okamžiku, kdy v Jugoslávii zazněla první klapka, ještě vůbec nebyl dokončen scénář, existoval pouze koncept a jednotlivé scény. (hippyman)