Poklad na Stříbrném jezeře

Der Schatz im Silbersee

• Jugoslávie

Blago u srebrnom jezeru

• Francie

Le trésor du lac d'argent

• Československo

Poklad na Striebornom jazere

The Treasure of Silver Lake

Western / Dobrodružný

Západní Německo / Jugoslávie / Francie, 1962, 111 min

Obliba těchto záležitostí se nedá jen tak lehce vysvětlit, a nemyslím si, že právě já to přesně vyjádřím. Většina těchto pokusů definovat původ obliby mayovek končí špatně - četla jsem, že průměrný divák prý žádá nenáročný příběh s morálním ponaučením. Už tohle je blbost! Průměrný divák je při prvním kontaktu s tímto filmem asi 10ti leté dítě, a má-li mu toto nadšení zůstat tak rozhodně nemůže být průměrným. Průměrný divák totiž zapomíná na pocity, které mu dával film/kniha v dětství, jde spíš s dobou, a jen stěží nachází kvalitu na takovém filmu. Obyčejně ji hledá úplně špatně ...ve schematických postavách, v přímočarém příběhu... a nezamýšlí se nad něčím větším, nad vlastním zážitkem... Proč tedy racionálně zdůvodňovat to, že si občas rádi vychutnáváme chvíle s Pokladem na Stříbrném jezeře? Určitě mi už na něm nevadí (narozdíl od momentu, kdy jsem ho viděla poprvé po tom, co jsem ho přečetla), že vlastní poklad je uložen poněkud jinak atd.(3.11.2003)

Vinnetou a jeho příběhy mě provázely mým dětstvím a dodnes se k nim ráda vracím :-)(26.7.2012)

Film, který je sice Mayově předloze hodně vzdálen, ale rozhodně ne více, než je May vzdálen realitě Divokého Západu. Indiánská tematika je tu v roli jakéhosi pohádkového koření a možná by se film obešel i bez ní, ale kam by se potom poděl klukovský sen o dobrodružství v širých prériích, odvaze a pravém přátelství stvrzeném pokrevním bratrstvím.(8.12.2005)

Nejlepsi dil kriminalniho serialu Misto cinu/Schimanski.(21.3.2008)

Můj neoblíbenější díl celé série a nedat 5*?? Nenechte se vysmát ;-)(10.7.2004)