Poklad na Stříbrném jezeře

Der Schatz im Silbersee

• Jugoslávie

Blago u srebrnom jezeru

• Francie

Le trésor du lac d'argent

• Československo

Poklad na Striebornom jazere

The Treasure of Silver Lake

Western / Dobrodružný

Západní Německo / Jugoslávie / Francie, 1962, 111 min

No kdysi sem na tenhle film cumel asi kazdej rok a fakt me bavil, ale kdyz sem ho ted zase po par letech videl, tak i presto, ze trochu funguje nostalgie, vidim na nem chyby a ze jich neni malo. Barker (ze zacatku zarostlej jak dobytek) se tu poprve potkal s Bricem a pusobi tak trochu bezradne, neumi se nejak extra plizit, ruzny gesta jim jeste moc nejdou atd. No a herecky nic moc, coz ostatne plati o vetsine obsazeni (nektery herci jak kdyby vypadli z jinyho filmu at uz vzhledove nebo oblecenim), navic to proste mezi nima moc nefunguje, za coz ale taky muze fakt, ze maj spolu jen par scen, navic se tu neresi, kdo je kdo a hned na zacatku jsme postaveny pred hotovou vec, ze to jsou "bratri" a on je slavnej Shatterhand a on slavnej nacelnik. Coz sice nevadi, stejne tyhle postavy kazdej zna, ale stejne se mohli s nejakym vysvetlenim tvurci obtezovat. Dalsi problem je lehce stereotypni a dost jednoduchej dej, cemuz ani nepomaha, ze casto pusobi dost komicky a nektery dialogy jsou mirne receno naivni. No a navic tu jsou bud super kladasove a nebo zly zaporaci, nic mezi tim a vsichni samozrejme mluvi desne spisovne. Na druhou stranu, tohle vsechno k tomu tak nak patri, navic tu je pekna priroda, prijemna hudba, kvalitni zaporak Herberta Loma a cela sestava vtipnejch vedlejsich postav motylkar, basnik a plesoun. Celkove, objektivne vzato, by to dalo mozna tak tri hvezdicky, ale precejen tohle je klasika, tak musim primhourit oko a dat aspon ty 4*(6.4.2009)

Rozpočet DEM 2,9milióna/90%/(7.8.2005)

Tyhle indiánky jsou všechny stejně pitomoučký. Ty filmy mají snad jedinou kvalitu - jsou točený na krásných místech v krásné Jugoslávii. To ostatní je nostalgie..(17.11.2004)

Obliba těchto záležitostí se nedá jen tak lehce vysvětlit, a nemyslím si, že právě já to přesně vyjádřím. Většina těchto pokusů definovat původ obliby mayovek končí špatně - četla jsem, že průměrný divák prý žádá nenáročný příběh s morálním ponaučením. Už tohle je blbost! Průměrný divák je při prvním kontaktu s tímto filmem asi 10ti leté dítě, a má-li mu toto nadšení zůstat tak rozhodně nemůže být průměrným. Průměrný divák totiž zapomíná na pocity, které mu dával film/kniha v dětství, jde spíš s dobou, a jen stěží nachází kvalitu na takovém filmu. Obyčejně ji hledá úplně špatně ...ve schematických postavách, v přímočarém příběhu... a nezamýšlí se nad něčím větším, nad vlastním zážitkem... Proč tedy racionálně zdůvodňovat to, že si občas rádi vychutnáváme chvíle s Pokladem na Stříbrném jezeře? Určitě mi už na něm nevadí (narozdíl od momentu, kdy jsem ho viděla poprvé po tom, co jsem ho přečetla), že vlastní poklad je uložen poněkud jinak atd.(3.11.2003)

“Raz... dva... tri. Prásk, prásk, prásk! Chce ešte niekto niečo povedať?“ Mayova knižná predloha ide rozsahom cez 500 strán a kto ju čítal, bude krútiť nad tým, čo všetko vo filme nie je. V podstate nezostal kameň na kameni; napr. dobývaniu ranča je venovaného takmer viac času, ako samotnému pokladu. V mojich očiach tomuto dobrodružnému westernu výrazne pomáha, okrem krásnych koní, pestrá galéria hrdinov (Sam Hawkens, básnik, lovec motýľov lord Castlepool) a atmosféra Juhoslá-... Divokého Západu.(27.12.2004)

• - Dva dny před uvedením neudělil Filmbewertungsstelle (FBW) - výbor hodnotící kvalitu filmů - snímku žádný predikát (označení kvality). FBW měl námitky zejména proti scénáři, hereckému selhání Marianne Hoppe i ostatních herců; práce kameramanů byla prý pouze průměrná. Diváci však na premiérách byli zcela okouzleni a mnohdy již v polovině filmu nadšeně aplaudovali. Film tak získal predikát po odvolání dodatečně. (hippyman)

• - Roli náčelníka Osagů hraje osobní kaskadér Pierra Brice – Chorvat Šimun Jagarineć. V menších úlohách se objevil třeba i v mayovkách Vinnetou – Poslední výstřel (1965), Old Surehand (1965) a Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti (1968). (Vojcl)

• - Pierre Brice (Vinnetou) o svojej najslávnejšej role povedal: „Vinnetou mi zničil život, je to smutné, no myslím to vážne. Po treťom pokračovaní som to mal nechať.“ (Raccoon.city)