Vinnetou

Winnetou I

• Jugoslávie

Vinetu I

• Itálie

La valle dei lunghi coltelli

• Československo

Winnetou I

Apache Gold

Winnetou

Western / Dobrodružný

Západní Německo / Jugoslávie / Itálie, 1963, 97 min

Rozpočet DEM 4milióny/90%/(30.6.2005)

Indiánky mě nikdy moc nebraly, či spíše sem se jim obloukem vyhýbal.. Teď když jsem zhlédnul toto, tak si myslím, že to je solidní, ale v dnešní době některé scény soubojů působí směšně..(5.7.2008)

Karel May se díky Vinnetouovi stal věčným spisovatem (alespoň v Německu a u nás), přestože jeho všechny slavné romány včetně Vinnetoua jsou psány takřka jako podle kopíráku. Vlastně jde vždy o jedno: Old Shatterhand (ve skutečnosti ne příliš skromná pseudo-autobiografie samotného Karla Maye) se seznamuje s nějakým slavným bílým zálesákem (Sam Hawkins, Old Death, Old Firehand, Sans-Ear, Old Surehand, apod.) a řeší problémy s vůči Apačům nepřátelským kmenem (Kiowové, Komanči, Siouxové) samozřejmě za pomoci svého rudého bratra. Toto pochopitelně do filmové verze příliš převést nešlo, a tak bylo zvoleno jiné paradigma, a to zlá banda bělochů, většinou pod vedením ďábelsky vyhlížejícího černovlasého Maria Adorfa (mimochodem v osobním životě velký přítel Piera Briceho), která je postupně "masakrována" Old Shatterhandem, hodnými indiány či vojáky. A jak se ukázalo funguje to na jedničku!(13.1.2005)

85% - Film, který ve mně vyvolává nostalgii po mém dětsví, a po naivitě, jež byla tak krásná. Člověk vyroste, vidí propracovanější, akčnější a drsnější westerny a dobrodružné filmy. V žádném z nich ale není nikdo, jako Old Shatterhand a jeho rudý bratr (to teda zní krásně, že?), kteří byli pro mě, i pro mnoho dalších opravdovými vzory. Naprostá klasika, které nemou dát pět hvězdiček pouze z jednoho jediného důvodu: Ještě před filmem jsem propadl jinému, a mnohem lepšímu zpracování Mayovy knihy - staré gramofonové desky. Petr Kostka, Rudolf Hrušínský... Oproti tomu bude film vždy o krok pozadu.(4.1.2006)

S románovou předlohou to má, stejně jako u jiných zfilmovaných mayovek, pramálo společné, ale jinak je to docela příjemná zábava. Sice zub času za ta léta původní dojem notně nahlodal, ale nostalgie je vážně mrcha a já pod čtyři* nepůjdu.(1.6.2002)

• - Při rvačce Old Shatterhanda (Lex Barker) s bandity v salónu je v jednom záběru nad jeho hlavou vidět mikrofon. (Hans.)

• - Snímek se může pyšnit oceněními jako: predikát wertvoll (hodnotný), Zlaté plátno za více než tři miliony návštěvníků v průběhu 12 měsíců a cenu Bambi za obchodně nejúspěšnější film roku 1964. (hippyman)

• - Ve scéně, kdy Old Shatterhand (Lex Barker) ujíždí v kanoi, plní se kánoe vodou. Když se však o chvíli později převrátí, je prázdná. (CrownThomas)