Vinnetou

Winnetou I

• Jugoslávie

Vinetu I

• Itálie

La valle dei lunghi coltelli

• Československo

Winnetou I

Apache Gold

Winnetou

Western / Dobrodružný

Západní Německo / Jugoslávie / Itálie, 1963, 97 min

Docela zdarile prevedeni uchvatneho vypraveni Karla Maye o jednom statecnem indianovi, kteremu nelze uprit uprimnou snahu o realisticke ztvarneni zivota techto bojovniku.(28.7.2002)

• Dever

Soundtrack Martin Böttcher: 1. Old Shatterhand-Melodie ,2. Ölprinz-Melodie ,3. Old Surehand-Melodie ,4. Schut-Melodie ,5. Mason-City-Melodie ,6. Banditen-Thema ,7. Tramp-Melodie ,8. Winnetou-Melodie ,9. Unter Geiern ,10. Grand Canyon-Melodie ,11. Holidays for Bees ,12. Liebesthema ,13. Chinla-River-Song ,14. Apanatschi ,15. Rib-Melodie(6.5.2011)

První čtyři zfilmované Mayovky (Old Shatterhanda nepočítám) o Vinnetouovi patří dnes již dávno do pokladnice světové (no dobře - evropské) kinematografie a baví se při nich již několikátá generace chtivá romantiky starého západu, akce i vymírajícího přátelství. Vinnetou (natočený jako druhý v pořadí), Poklad na stříbrném jezeře, Rudý gentleman a Poslední výstřel - to jsou čtyři milníky, čtyři vykřičníky v kariérách všech zúčastněných tvůrců, kteří se na vzniku této legendární série podíleli. Ať už jsou to představitelé slavné ústřední dvojice, režisér Reinl, skladatel slavné melodie Böttcher, Ralf Wolter či kdokoli jiný z celého štábu. Bylo natočeno ještě několik dalších filmů s těmito oblíbenými hrdiny a na každý se pokaždé rád podívám, ovšem první čtyři zůstanou navždy zářit pěti hvězdičkami. Pro mě určitě.(15.12.2013)

Úžasně naivní, ale tak nějak od srdce, stejně jako ten pozdrav, který jsme použíali ve školce i na základce... "Kanoe Old Shatterhanda bude děravá jako ústa staré ženy..."(13.11.2005)

Na tomhle filmu mi nejvíc vadí onen infantilní humor postavy jménem Tuff-Tuff. Tenhle humor a Chris Howland lépe fungovali ve snímcích Orientální série. Jinak všechno ostatní zde klape. Exteriéry, odzbrojujícím způsobem nevinná Marie Versini, hudba. Ale ten humor... No tak jo, 90%, dejme tomu... Na hvězdičkovém hodnocení ten jeden a zároveň veliký zápor však musí být vidět!(18.3.2003)

• - Ve scéně, kdy Old Shatterhand (Lex Barker) ujíždí v kanoi, plní se kánoe vodou. Když se však o chvíli později převrátí, je prázdná. (CrownThomas)

• - Když se projedete po chorvatské řece, okolo které se natáčelo, uvidíte vybetonované kostky ve skalách, kde stály kamery. (vlachino)

• - Producent Wendlandt se pro natočení filmu rozhodl už několik dnů po premiéře snímku Poklad na Stříbrném jezeře. (hippyman)