Vinnetou - Poslední výstřel

• Kanada

• Austrálie

Western / Dobrodružný

Západní Německo / Itálie / Jugoslávie, 1965, 89 min

Vynechání reprízy v televizi se rovnalo velkému prohřešku, ostatně jako v případě třech předchozích dílů „slavné čtyřky“ od Haralda Reinla. Konec udatného náčelníka se blíží, sám to cítí, jen divák celou dobu doufá (ač zná díl nazpaměť), že závěr bude vypadat přeci jenom jinak. Velký hospodářský rozmach láká do Středozápadu obrovské množství bílých přistěhovalců toužících po pozemcích. K těm jim pomůže banda spekulantů, pro které mají být indiáni jen drobnou překážkou. Vyvrcholení je poměrně příběhově pestré, rychle střídáme lokace (Santa Fé), nenudíme se, nemusíme sledovat množství naivních situací (dokonce i Sam Hawkens děj jakž takž někam posouvá), navíc je vše znovu vyvedené v zářivých barvách a širokoúhlém formátu. K tomuhle naivně bezelstnému pohledu na dávnou dobu pochopitelně dokonale sedí i pod kůži se vrývajícího hudba Martina Böttchera. A já vím, že budu tuhle sestavu z nekonečných dálav prérií hltat i za dalších deset let.(29.1.2017)

Na tento diel, nech je akokoľvek kvalitný sa teším vždy najmenej. Hlavne kvôli záveru, ktorý ma dokáže vždy rozcítiť. Najlepšia séria westornov, aké som kedy videl a možno je to aj preto, lebo sú to vlastne jediné indiánovky. S tým sa spájajú všetky tie posolstvá a ideológia, ktorú pri Indiánoch kvitujem. Takže znova sú tu všetky aspekty, ktoré som už spomínal pri predchádzajúcich dieloch, obzvlásť hudba a znova Sam Hawkens rulez! 95%.(26.11.2007)

Břečely davy, břečela sem taky. Budou břečet davy, budu brečet taky...(21.1.2007)

No já nevím, ale tenhle díl jsem nikdy tolik nežral jako jedničku, dvojku a poklad. Uznávám, že patří k původní trilogii jako dítě jsem z toho konce byl smutnej, ale ne zase tolik jako kdyby sejmuli Oldu i když ho měl původně Battaglia na mušce. měl jsem ho prostě vždycky o něco radši co naplat. Každopádně tenhle film už není až taková hitparáda. Chybí mi tu nějaká zásadní nezapomenutelná akční scéna jako byl v Pokladu přepad Butlerovy farmy v jedničce masakr v Roswelu nebo ve dvojce pyrotechnická extáze v New Wenango. Každopádně oproti těm blbostem který začali po tomhle filmu vznikat je to ještě o level nahoru o tom žádná. Old Shatterhand opět neskutečnej bourák co rozdává pěsti i hlášky. Battaglia řekl bych spíš průměrnej už jsem ho v Mayovkách viděl hrát lepší záporáky. Na druhou stranu jeho Rollinsovi už nikdo neodpáře titul ten kdo poslal do věčných lovišť Vinetoua. takže nadprůměr to je, ale zase taková zásadní pecka pro mě ne.65%(23.6.2014)

"Posledný výstrel". Pierre Brice mal týmto snímkom skončiť s postavou neohrozeného, chrabrého červenokožca, náčeľníka Apačov - Vinnetoua. Ďaľšie filmové návraty ku tomuto hrdinovy Divokého Západu boli už kvalitou spracovania omnoho nižšie, až to celé skončilo odpadovým televíznym seriálom. Táto časť však ešte má svoje naivne romantické kúzlo a spoločne s jej dvoma prechodcami patrí ku tým najlepším Vinnetouvkam. ***(16.3.2008)

• - Při pronásledování Vinnetoua (Pierre Brice) v horách je v jednom záběru společně s bandity vidět krčící se člověk u skály. (Mirokukii)

• - Spoiler: Před natáčením byl producent Wendlant pod nátlakem fanoušků, kteří prosili, aby Vinnetoua nechal naživu. Wendlant byl ale pevně rozhodnut nechat Vinnetoua zemřít. (Filcooper)

• - Stejně jako Poklad na Stříbrném jezeře a Vinnetou 1. a 2. díl, obdržel i tento snímek cenu Bambi za "obchodně nejúspěšnější německý film roku 1966" a Zlaté plátno za více než 3 miliony návštěvníků v průběhu dvanácti měsíců, které mu bylo uděleno 19. srpna 1966 v Essenu při příležitosti premiéry filmu Vinnetou a míšenka Apanači (1966). (hippyman)