Vinnetou - Poslední výstřel

• Austrálie

Western / Dobrodružný

Západní Německo / Itálie / Jugoslávie, 1965, 89 min

Taky jsem brečel.(16.1.2005)

Tak nám zabili Vinnetoua... Těžká romantika mého dětství.(15.2.2009)

Vinnetou přinesl dobu, kdy jsme si ve škole jako děti hrály na indiány a kovboje, tak si myslím, že si to zaslouží uznání. Protože kolik filmů změnil myšlení spousty lidí se něčím stát?(18.11.2005)

Podle mého názoru nejlepší film o Vinnetou. Viděl jsem ho dokonce 3x. Příběh je hodně silný, nostalgie se tu taky najde, akce, námět a tak dále. Na to, že tyhle filmy nějak nemam v obrovské oblibě, tak jsem celkem překvapen. Hodnotím na 68% = ***(28.11.2012)

Zduchlej Vyhnětů rozplakal nejedno oko, ale dnes už spíš smíchy. Kde jsem asi přestal vidět to, co jsem viděl jako dítě, a začal vidět to, co vidím jako cynický dospělý hajzl?(2.8.2011)

• - Vinnetouova smrt se natáčela na Mali Alanu u Obrovacu - tamtéž, kde zemřeli také jeho otec a sestra. Herecky patřila tato scéna k tomu nejnáročnějšímu, co Pierre Brice a Lex Barker natočili. Co se týče počtu fotografií, těžko bychom v nějaké mayovce našli scénu, která by byla častěji fotografována, než tato. (hippyman)

• - Spoiler: Před natáčením byl producent Wendlant pod nátlakem fanoušků, kteří prosili, aby Vinnetoua nechal naživu. Wendlant byl ale pevně rozhodnut nechat Vinnetoua zemřít. (Filcooper)

• - Premiéra se konala 14. října 1965 v essenském Lichtburgu, tedy tam, kde slavil svou velkolepou premiéru také Vinnetou - Rudý gentleman (1964). (hippyman)