Reklama

Reklama

Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti

  • Západní Německo Winnetou und Shatterhand im Tal der Toten (více)
TV spot

Obsahy(1)

Nebojácný náčelník musí zabránit, aby do rukou banditů padl dopis, jenž obsahuje cestu k ukrytému zlatu... Vinnetou se pokouší pomoci svému příteli majorovi Kingsleymu, ale nedokáže již odvrátit jeho smrt. Kingsley ještě stačil před bandity ukrýt vůz naložený armádním zlatem a odeslat dopis naznačující jeho polohu své dceři Mabel. Ta se s pomocí Old Shatterhanda vydává očistit otcovo jméno, neboť zvěst o jeho skonu se nedostala na velitelství, kde naopak předpokládají, že major se zlatem zběhl. V patách se jim vydávají bandité, kteří mají majora na svědomí a brousí si zuby na kýžené zlato... Chronologicky naprosto poslední film z klasické řady mayovek vznikal již poté, co producent Horst Wendlandt, jenž celou sérii započal a je podepsán pod většinou snímků zasazených na Divoký západ, ohlásil konec série filmů s Vinnetouem. Situace využil konkurenční producent Artur Brauner ze společnosti CCC-Film a coby samozvaný spasitel vinnetouovek se rozhodl znovu shromáždit hlavní hvězdy s cílem navázat na dávno minulý úspěch. Vedle Pierra Brice a Lexe Barkera se tak před kameru vrátili také Karin Dorová, Ralf Wolter, Eddi Arent i Rik Battaglia. Na režisérskou stoličku byl znovu povolán Harald Reinl, režisér čtyř nejslavnějších titulů série. Brauner původně zvažoval možnost točit film v koprodukci s Rumunskem, ale nakonec zůstal věrný Jugoslávii a využil řadu ikonických lokací přítomných již v předchozích filmech. Po dokončení prací v Jugoslávii dokonce zafinancoval krátké natáčení v USA, kde Harald Reinl za užití dublérů pořídil několik záběrů v Grand Canyonu. Paradoxně tak je Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti jedinou z klasických mayovek, která obsahuje scény americké krajiny. Nicméně ani to nepomohlo obnovit zašlou slávu, a snímek tak zůstal posledním titulem série. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (193)

Mirokukii 

všechny recenze uživatele

Výborné zakončení (né z hlediska obsahu, nýbrž poslední natočený film) velké, filmové, romanticko dobrodružné série z divokého západu. Harald Reinl zvládl stvořit ty-velmi kvalitní a se svým posledním filmem z tohoto prostředí se vrací k osvědčené formě prvního úspěchu. Cestě za zlatem skrze indiánská loviště, na které vypomáhají Old Shatterhand a Vinnetou. Vykonající zároveň spravedlnost na zlých banditech, tolik toužících po zlatu. Opět krásné scenérie, okořeněné americkým Grand kaňonem. Známé tváře v podobných rolích. Krásná hudba, avšak bez známého motivu. ()

tron 

všechny recenze uživatele

„Tedy past!“ Ak nerátame zabudnutý seriál z roku 1980 a absurdný sequel Winnetou sa vracia z roku 1998, tak historicky posledná winnetouvka s Pierreom Briceom. Samozrejme tu má za parťáka verného Old Shatterhanda a nechýbajú ani dve obľúbené staré komické postavy – Sam Hawkins a lord Castlepool (tentokrát nezberá zážitky, ani motýle, ale bylinky). Scenár je príjemne priamočiary a jednoduchý a finále sa odohráva na mieste s desiatkami reálnych živých hadov, za čo automaticky a bez reptania dávam pár bodov k dobru navyše. ()

Reklama

Pepinec 

všechny recenze uživatele

Koukám, že mezi dětstvím a dospělostí je rozdíl tak zhruba tří hvězd... No nic, nebudu srabácky měnit hodnocení. Ona nás ta prdel všechny brzo přejde, protože ještě chvilku a bude takhle vypadat každej průměrnej film. Teda minimálně ten americkej. Teplí hoši na koních, spousta barevnejch, mrtví běloši, holky s obočím Brežněva, a náčelník Bílý Péro. Západ se vrací ke svejm divokejm kořenům, on to ten May nakonec docela dobře trefil. ()

anli 

všechny recenze uživatele

Další dobrodružství Vinnetoua a Old Shatterhanda na divokém západě,tentokrát vcelku slušné,i když do zlaté čtyřky má daleko.Knihy jsou zde opět úplně ignorovány,což vůbec nechápu,protože stačilo vzít jakoukoliv Mayovku a materiálu na film je tu dost a dost,stačí to jen přepsat pro film.No,s tím si hlavu nikdo nelámal a prostě se psalo.Producenti spoléhali,že lidi budou chodit na herce a příběh je nezajímá.No nechodili a návštěvníků rapidně ubývalo.A přitom je tolik materiálu!!!Údolí smrti je obdařeno celkem slušným příběhem i dobrodružstvím,takže je na co se koukat.Je tu spousta logických a časových chyb,vzhledem ke kontinuitě všech filmů(i když má patřit mezi druhý díl trilogie a "Old Shatterhanda"),ale tím trpí skoro všechny Mayovky,protože si s tím tehdy nikdo nelámal hlavu.Spíše mě vadí obsazování stejných herců pro jiné postavy,neb například taková Karin Dor(ač žena režiséra)je prostě Rybanna a tady nemá co dělat.To jsou pro fanoušky dost podstatné chyby.Taky několik záběrů je použitých z mimulých filmů(úspory),což se mi taky nelíbí.Vzhledem k ostatním Mayovkám je tahle celkem slušná,takže dávám 65% a mírně si povzdechnu. ()

jojinecko 

všechny recenze uživatele

Filmy Poklad na Striebornom jazere a Vinnetou 1-3 sú pre mňa kultom a videl som ich snáď aj 10-krát. Sám nechápem, prečo som tento filmík vzhliadol až teraz... Na údolí smrti sa podielali všetky známe osvečené ksichty cez režiséra, hlavných hrdinov, kameramana, atď...aj prostredie Plytvických jazier zostalo zachované, čiže teoreticky by všetko malo fungovať...Pravda je taká, že negunguje celkom ideálne a niekedy to poriadne škrípe. A to najmä v scenári (tú naháňačku s Old Shatterhandom a následný útok včiel snáď scenárista nemyslel vážne!!!). Čiže- mierne sklamanie, určite aj preto, že spomínané staršie filmy nasadlili laťku príliš vysoko... ()

Galerie (23)

Zajímavosti (26)

  • Místa natáčení - Jugoslávie: Popovo Polje u Trebinje, Zupci u Trebinje, vodopády řeky Krky, Starigrad-Paklenica, Zrmanja-Canyon u Obrovacu, Vransko Jezero u Biogradu, Benkovac. USA: Grand Canyon, South Rim, Arizona (natáčeno se dvojníky). (hippyman)
  • Jugoslávec Voyo Goric alias náčelník Siouxů Rudý Buvol producenta Artura Braunera natolik okouzlil, že ho jako jediného jugoslávského herce pozval na premiéru. (hippyman)

Reklama

Reklama