Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti

In the Valley of Death

Winnetou and Shatterhand in the Valley of Death

Western / Dobrodružný

Západní Německo / Itálie / Jugoslávie, 1968, 86 min

Když u kormidla nestál Harald Reinl, bylo takřka s železnou pravidelností zle. Po úspěších „slavné čtyřky“ chtěl každý trochu toho zlata ukousnout a mayovky vznikaly bohužel jak na běžícím páse. Narychlo splácané, bez podpory alespoň průměrného scénáře a především bez kouzla a náboje těch příběhů, které jsme v dětství mlčky hltali. Reinl přesto ještě jednou naskočil do sedla, a i když chronologicky patří „údolí smrti“ jinam, tak naposledy (před brzkou smrtí) využil služeb Lexe Barkera. Ten coby Old Shatterhand znovu brázdí prérie se svým pokrevním bratrem, aby mohli znovu vyškolit hordu nebezpečných banditů, kteří potřebují pár dobrých rad o právu a spravedlnosti. Vrací se i dobře známý záporák s tváří italského herce Rika Battaglia, osudová kráska Karin Dor, krásné exteriéry i trochu jiná hudba Martina Böttchera. Tenhle souboj dobra a zla samozřejmě zdaleka oné čtyřce nekonkuruje, ale lehká nostalgie tam i tentokrát přeci jen zůstala. PS: Vladimír Ráž zní jinak, ale nakonec to se ctí udýchal.(17.4.2013)

Buď nebol Karl May úpne pri zmysloch keď toto písal, alebo účastníci tohoto filmu posrali toho omnoho viac ako je prijatelne. Slaby herecky výkon strieda neprirodzené počínanie, nelogickosť a miestami mi to prišlo ako keby úlohov hercov bolo chovať sa ako slabomyselní dementi. Z Vinnetoua a Old Shatterhanda spravili superhrdinov čo sa môžu radiť po bok supermana, spidermana, terminatora a podobne. Indijáni alias kamikadze behali do striel ako keby vypili omnoho viac ohnivej vody ako je zdravé. Z úcty a obdivu k prvým dielom (Poklad na striebornom jazere, Vinnetou I,II,III a Old Shatterhand) dám aspoň 3*, ale musím konštatovať, že tieto komerčne vynútene časti kazia celkový dojem.(28.3.2012)

Náčelník Rudý buvol padl, ale přežilo Bílé péro a to je podstatné.(22.4.2016)

Příjemná , lehce najivní Máyová westernovka....ostatně jako všechny ostatní "pif, paf, au" s Vinnetuem a Oldou. 80%(13.7.2011)

Symbolické rozloučení na sto a jeden způsob. Harald Reinl se nemohl dívat na to, jak jím započatá série končí a rozhodl se dát zlatému a neopakovatelnému období filmových Mayovek ještě jeden kousek. Vždyť poslední dva filmy, které diváci viděli, byly roku 1966 nepříliš povedená Apanači a ostudný Old Firehand. Proto se za kameru musel postavit právě Reinl a stvořil film, který dal divákům všechno, co měli nejradši. V hlavních rolích zbožňovanou dvojici, která se jako v nejlepších filmech velmi efektně tahá z bryndy, oba vtipné sidekicky i hudbu Martina Böttchera. Když pak jako hlavní ženská postava září Karin Dor a jako záporák brojí tradičně krvežíznivý Rik Battaglia, není co dodat. Je to právě Údolí smrti, které je v mých očích kvalitou nejblíže zlaté čtveřici. Ta iluze "řadového" dobrodružství pokrevních bratrů totiž nikdy předtím nebyla takhle blízká a za to můžu připsat zásluhy právě panu režisérovi. Po letech jsem navíc konečně přivykl odlišnému dabingu a naopak na mě působí s ještě větší nostalgií. Sedmdesátiletý Vladimír Ráž snažící se udýchat srdnatého Old Shatterhanda mě zkrátka k zbláznění dojímá.(2.12.2011)

• Lex Barker