Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti

Winnetou and Shatterhand in the Valley of Death

Western / Dobrodružný

Západní Německo / Itálie / Jugoslávie, 1968, 86 min

• Marek1991

Miešali sa vo mne rozpačité pocity, keď som počul ten starnúci dabing a odlišné, najmä kľudnejšie správanie dvoch hlavných postáv. Takisto mi k lepšiemu nepridali ani tie scény, kde Old Shatterhand unikal pred banditami a oni po ňom nestrieľali, naopak on rozdráždil včely, tie prirobili zvláštnymi efektmi a tých, ktorých popichali, tak tí okamžite opuchli. Taktiež ten extra presný hod nožíka k Old Shatterhandovi od Winnetoua pri súboji bol šialený a záver v údolí k tomu už vôbec nepridal. Posledná naozajstná Winnetouovka 60. rokov skončila podpriemerne, jednoducho už to nebola žiadne sláva a bol čas prestať natáčať.(19.6.2012)

Symbolické rozloučení na sto a jeden způsob. Harald Reinl se nemohl dívat na to, jak jím započatá série končí a rozhodl se dát zlatému a neopakovatelnému období filmových Mayovek ještě jeden kousek. Vždyť poslední dva filmy, které diváci viděli, byly roku 1966 nepříliš povedená Apanači a ostudný Old Firehand. Proto se za kameru musel postavit právě Reinl a stvořil film, který dal divákům všechno, co měli nejradši. V hlavních rolích zbožňovanou dvojici, která se jako v nejlepších filmech velmi efektně tahá z bryndy, oba vtipné sidekicky i hudbu Martina Böttchera. Když pak jako hlavní ženská postava září Karin Dor a jako záporák brojí tradičně krvežíznivý Rik Battaglia, není co dodat. Je to právě Údolí smrti, které je v mých očích kvalitou nejblíže zlaté čtveřici. Ta iluze "řadového" dobrodružství pokrevních bratrů totiž nikdy předtím nebyla takhle blízká a za to můžu připsat zásluhy právě panu režisérovi. Po letech jsem navíc konečně přivykl odlišnému dabingu a naopak na mě působí s ještě větší nostalgií. Sedmdesátiletý Vladimír Ráž snažící se udýchat srdnatého Old Shatterhanda mě zkrátka k zbláznění dojímá.(2.12.2011)

Tento díl není zas tak úplně zlý. Jak píše Xmilden: Nejlepší díl mimo klasickou čtyřku.(26.12.2015)

Mayovka, která opět vypráví především o zhoubné moci zlata, používajíc mladou dívku opatrovávanou Old Shatterhandem, Vinnetouem, jedním sympatickým vojáčkem na ženění a dvěma kouzelnými "nahými opicemi" Samem Hawkinsem a tentokráte sběratelem bylinek lordem Castlepoolem. V tomto filmu se kupodivu skrývá poměrně hodně "hororových" prvků (vražedná zvířata) a vůbec postupná likvidace zlé bandy je pojata zajímavě individualisticko-vyvražďovacím způsobem.(17.1.2005)

Nejlepší díl mimo klasickou čtyřku. Trošku škoda toho dabingu, ale přece jen už můžeme pouze vzpomínat na časy, kdy hlavního záporáka mluvil například Větrovec.(2.6.2007)

• - Rik Battaglia během natáčení onemocněl a musel být převezen do nemocnice v Zadaru, odkud následně přišla neblahá zpráva, že má herec hepatitidu. Přes improvizační změny a veškerou snahu štábu se muselo natáčení na čas přerušit. (hippyman)

• - K natočení erupce v Údolí smrti (NP Paklenica) filmaři spotřebovali na 500 litrů benzínu. (hippyman)

• - Plánované tituly filmu měly znít: Im Tal des Todes (V Údolí smrti), Winnetou im Tal des Todes (Vinnetou v Údolí smrti), Im Tal des Goldes (V Údolí zlata), Winnetou im Tal des Goldes (Vinnetou v Údolí zlata), Winnetou und Old Shatterhand im Tal des Goldes a nebo Winnetou und Old Shatterhand im Tal der Toten (Vinnetou a Old Shatterhand v Údolí mrtvých). Nakonec zůstalo u posledně jmenovaného názvu, přičemž u nás v Česku je snímek znám spíše pod názvem "V Údolí smrti" než "V Údolí mrtvých". (hippyman)