Petrolejový princ

Rampage at Apache Wells

Western / Dobrodružný

Západní Německo / Jugoslávie, 1965, 87 min

• Lima

Po úspěchu "Pokladu na stříbreném jezeře" Němci točili mayovky jak na běžícím pásu. Jenom v roce 1965 jich vzniklo osm. "Petrolejový princ" je jednou z nich - narychlo zplácaný, nepovedený film, stejně jako ty ostatní (až na světlé vyjímky).(1.6.2002)

A mě se to celkem i líbilo. Řadím Petrolejového prince přece jen výše než Mezi Supy, kde jsem sebevědomého Surehanda na konci nemohl ani cítit. Nejhorším momentem filmu jsou nepochybně scény vytrhané z Rudého Gentlemana. Jinak zde dostává veliký prostor Terence Hill. Postavy Old Wabble a Kantora Aureliuse Hampela dodávají dostatečnou komickou vložku.(2.6.2007)

Zákeřný proradný Petrolejový princ, jež je velkým podvodníkem, chce zlikvidovat přistěhovaleckou kolonu...k tomu mu pomáhají bandité...Surehand se ho snaží zastavit, ale zprvu mu plán nevychází, neboť i jeden z nebohých přistěhovalců nemá čisté svědomí...(21.1.2007)

Mně tedy Petrolejový princ hodně připomíná předešlou surehandovku Mezi Supy, jisté kvality mu ovšem upřít nelze. Old Wabble (je mi jedno, co to bylo za postavu v knize) je vcelku zábavný mužíček. V roli profesora Hampela německý komik Heinz Erhardt, jehož filmy, kde hrál hlavní roli, u nás neznáme a tak aspoň tady je malá ukázka jeho umu. Každopádně pro film se plánoval úplně jiný závěr. Na konci se měli objevit Old Shatterhand a Sam Hawkens, Old Surehand se rozloučit s Vinnetouem a vypravěč říci něco ve smyslu, že Old Surehand netuší, že vidí Vinnetoua, který zakrátko přijde do věčných lovišť, naposledy. Ovšem z důvodu Barkerova časového vytížení k tomu nedošlo. Jinak proti Stewartu Grangerovi nic nemám. Jeho výkon film nekazí, narozdíl od příšerného dabingu, který nezachraňuje ani už trochu starý Stanislav Fišer.(23.5.2007)

For ME 69%(16.8.2007)