Země zítřka

Krajina zajtrajška

Sci-Fi / Mysteriózní

USA / Španělsko, 2015, 130 min

• verbal

Tak tohle převelice bolelo. Snad skoro víc než kdybych dvě hodiny musel sledovat, jak pedofilní, sedmdesátiletý vynálezce Merkuru za asistence Verna s Orwelem po lobotomii análně przní už tak mentálně retardovaného Pítra Pana. Prostě klasické, tisíckrát přežvýkané, násilně vydávené a do hamburgerů ledabyle pomleté pseudofantaskní zvratky zdegenerované americké provenience, do naprosté odpornosti dokořeněné v současnosti tolik cinkající matricí uvědomělé premenstruační piče, sveřepě zachraňující svět před globální katastrofou. Božskému Žoržovi asi ta slizká modelka plivla Dolče gusto do xichtu, protože se jako obvykle nedalo pít, a tak, aby nechodil ve vietnamkách, musel holt zpátky do práce. Mohl to ovšem udělat důstojně a střihnout si například nějaký ten rymejk parkinsonem pokrouceného Mártyho Mekfláje a ne se upsat snad nejdebilnějšímu a nejotravnějšímu dyznyjovskému prefabrikátu všech dob, stravitelnému jen pro ty nejtupější americká selátka. Čistý hnus, kvůli kterému by bylo vhodné rozšířit zdejší žánrovou kategorizaci o „Kýčovité zvěrstvo pro mentály“, aby příště to „Sci-Fi / Mysteriózní“ soudné diváky nemátlo!(19.6.2015)

Už produkcia Walt Disney naznačuje, že pojde o rodinnú fantasy pre všetkých, hoci budú deti ( ja som bol tiež ) prvú tretinu poriadne dezorientované. Nápaditý vizuál a príjemný záverečný odkaz zachraňujú rozpačitý úvod. Vyzdvihol by som aj mladú Britt Robertson.(8.11.2015)

Skôr než Tomorrowland, taký Yesterdayland. Sci-fi pre celú rodinu s pozitívnou atmosférou po vzore naivných celorodinných sci-fi zo 60. rokov, akurát v tomto prípade o niečo menej zábavné. Pokus o dobrodružné sci-fi s objavovaním nového „lepšieho“ sveta, ktorý by v divákoch vyvolal pro-ekologické pocity veľmi nevyšiel a ostalo iba pomerne nudné, neepické, gýčovité sci-fi, z ktorého sa vytratila hravosť, vizuálna nápaditosť a aj ten originálny námet ostal trestuhodne nevyužitý. Ostalo tak len záverečné, zjednodušené eko-posolstvo, ktorá mohlo pôsobiť pútavo pred 30 rokmi, no dnes si divák iba povie „už zase?!“. Niektoré momenty síce fungujú viac ako dobre a je v nich skutočne badať tá detská hravosť, úžas a nadšenie (napríklad prvé poletovanie po Tomorrowlande, hrátky so sponou a prelínaním nášho sveta a sveta zajtrajška), občas sa vydarí aj nápaditá akcia (útok na dom Clooneyho, Eiffelovka), no medzitým sú desiatky minút, ktorú sú buď nudné, zbytočné, nezáživné alebo občas až vyslovene „wtf“ (záverečné vyznávanie lásky dôchodcu Clooneyho trinásťročnej robotke, ktoré pôsobí až jemne pedofilne). Úmysel vytvoriť ľahko prístupný sci-fi film pre všetkých nevyšiel a Tomorrowland bude pre najmenšie deti priveľmi náročný (existenciu mesta v inej dimenzii a pár vysvetľovačiek ohľadom fyziky nepoberú) a pre dospelých bude zase priveľmi detinský (tých pár akčných pasáži tu prevažne zaobstaráva robot v podobe trinásťročného dievčatka, ehm). Zo začiatku ešte Tomorrowland pôsobí svojou premisou o lepšom svete v inej dimenzii, ktorý vytvorili najznámejší vedci našej planéty pomerne zaujímavo a divák čaká čo nové si film prichystá, no tá nie je následne nijako dotiahnutá, rozpracovaná a film sa nakoniec dopracuje k nevýraznému, nijako nápaditému záveru, ktorý skôr než veľkolepé sci-fi pre celú rodinu pripomína ďalšie pokračovanie Spy Kids, než blockbuster za 200 miliónov. Skutočne neviem, kde sa stratil ten rozpočet, pretože tu dosť často haprujú aj dosť mizerné efekty. Verím, že Tomorrowland vznikol s tými najlepšími úmyslami, tie sa však trestuhodne nepodarilo preniesť do filmu a namiesto nenáročného sci-fíčka pre malých aj veľkých vznikol film, ktorý v sebe iba recykluje všetok ten gýč a klišé z Disneyho repertoáru. Síce to nijako neurazí, ale nemá to ani absolútne čím nadchnúť. Je to taký typický Disney v tej najvykalkulovanejšej celorodinnej blockbusterovej podobe, akurát tentoraz bez potrebnej záživnosti. Brad Bird je síce vynikajúci režisér animákov, no hraný film si žiada niečo iné. CELKOVO: 2,5* (5/10)(9.10.2015)

Ze začátku se mi sice zježily všude chlupy jak jsem uslyšel Český dabing a viděl produkci Walt Disney, ale nakonec film předčil má nízká očekávání a bavil jsem se nadprůměrně. Do první půlky jsem byl lehce dezorientován kvůli retrospekci, ale poté jsem si zvykl a přistoupil na tvůrčí hru, že se jedná o Teen Sci-fi, nikoli o temný trhák, v kině převažovaly děti. Slušné efekty, úchvatný svět zítřka ( Obdivuhodné atrakce a nápady), poměrně neokoukaný námět, příjemní herci a slušné tempo. Highlightem byl definitivně útok robotů na Georgeův dům, který svými vynálezy a vychytávky všechny přechytračil. PS: Potěšilo cameo Keegena Michaela Keye. 70%(26.5.2015)

No tohle byla ale blbost. Je to vážně slabé. První hodinu se skoro nic nestane. Je to asi určené spíš dětem. I když si tou cílovkou nejsem úplně jistý... Celý svět je sice zajímavě vymyšlený, ale nepřináší nic nového. Taky není tak veselý, jak by člověk čekal. Takže Casey Newton hraje vyvolenou, která má zachránit celou Zemi. Ta tomu sice ze začátku nevěří, ale nakonec se svého úkolu zhostí. Pomáhá jí v tom George Clooney. Ten hraje starého nerudného vědce, který už se dávno vzdal všech nadějí. Hugh Laurie tu trochu netypicky hraje záporáka, ale moc mu to nejde. Až na pár zajímavých scén a nápadů opravdu není o co stát. Asi jsem čekal něco trochu jiného. Konec je až přehnaně optimistický. "Jsou to roboti?"(27.10.2015)