Žut

Yellow Devil

Shoot, The

Dobrodružný

Západní Německo / Francie / Itálie / Jugoslávie, 1964, 114 min

Old Shatterhand utekl od indiánů k muslimům a stal se Karlem z Německa. Ano, z toho Německa, ve kterém Alláh trestá pracující lidi daněmi. Karel přitom předvádí standardní střelecký i boxerský výkon, ale ve výsledku se musí sklonit před svými spoluhráči. Třeba takový Hádží Halef Omar ben hádží Abú'l Abbás ibn hádží Dávúd al Gossarah je v souladu s knihou zábavně neschopný, ale ani on nemá na sehrané hláškující duo lord Lindsay - sluha Archibald. A taky musím ocenit, kterak se Nšo-či proměnila v ještě krásnější Džitu. To je pro heterosexuálního diváka opravdu příjemný pohled.(2.12.2015)

Mohu svému dědovi - westernovému fanouškovi každým coulem - jen poděkovat za to, že mě s sebou brával do obývacího pokoje k televizi na všechny Vinnetouovi dobrodružné výpravy...(28.5.2009)

Ale jo, proč ne - jen je prostě divné vidět ty stejné herce v naprosto jiných rolích :) A je také znát zas návrat k původnímu skladateli, protože je zpět zase nějaké poslouchatelné téma. Nepřijde mi, že bych kdy film dříve viděl, a vím, že po druhé se tak již nestane.(22.12.2015)

Nejlepší mayovky točil Harald Reinl. U filmů natočených jinými režiséry se nemůžu zbavit pocitu neumělého napodobování. Všechno vypadá stejně, ale něco tomu chybí. Bavila jsem se, je tu napětí i humor tak jak má být, ale marně hledám to "něco". Pro příznivce Hadžiho Halefa Omara přidávám jeden bonbónek: http://www.youtube.com/watch?v=V-aVr92R-dQ(27.2.2011)

Kvalitní Mayovka, jedna z nejlepších z těch bez Vinnetoua. Lex Barker jako Kara ben Nemsi má velký prostor ukázat své umění a Ralf Wolter jako jeho průvodce Halef je taky dobrej. Navíc krásná Maria Versini jako Džita a Rik Battaglia v roli záporáka Žuta. Žut je asi nejdrsnější záporák ze všech Mayovek. Filmu dominuje krásná autentická příroda a mohutná hudba. Čtyři hvězdičky po právu zasloužené.(21.2.2005)