Myš, která řvala

• Velká Británie The Mouse That Roared (více)

Vysoko ve Francouzských Alpách se rozprostírá na patnácti a tři čtvrtě čtverečních mílích nejmenší stát světa - velkovévodství Grand Fenwick, kde vládne stará velkovévodkyně Gloriana XII. (Peter Sellers). Poté co jeden kalifornský vinař začne vyrábět imitaci fenwického vývozního artiklu číslo jedna, Pinotu Grand Fenwick, stihne tuto jedinou anglicky hovořící zemi na starém kontinentě hluboká hospodářská krize. Dědičný ministerský předseda, hrabě Rupert Mountjoy (Peter Sellers), navrhne (s cílem zachránit svou vlast) vyhlásit Spojeným státům americkým válku. Dvacet dobrovolných lučištníků pod vedením velitele vojsk, dědičného polního maršála a vrchního nadlesního Tullyho Bascomba (Peter Sellers), zaútočí na liduprázdný New York, neboť byl vyhlášen cvičný atomový poplach. Uznejte sami, že jenom imbecil by mohl vyhrát takovouhle válku. (Bontonfilm)

Slarque

Peter Sellers byl prostě jedinečný komik! Tahle válečná satira je takovým předchůdcem pozdější geniální spolupráce s Kubrickem na Dr. Divnolásce. Krásně švihlá ústřední zápletka, na kterou jsou navlečeny drobné vtípky na Brity, Američany, Francouze a ve stručnosti i na zbytek světa. Do té doby ryzí béčkař Jack Arnold zřejmě překonal všechna očekávání (90%). ()

Rockerman

Pěkná protiválečná satira, která měla jistě větší dopad ve své době, v době studené války, kdy se závodilo ve zbrojení. Ale ani dnes tento film nenudí, vzbuzuje úsměv na tváři, když malá zemička Grand Fenwick vyhlásí a posléze i vyhrává válku proti Spojeným státům. Film, plný absurdního humoru je trochu naivní, ale pobaví a to je to hlavní. ()

Hellboy

Jako vždy výborný Peter Sellers v několika rolích poněkud televizní komedie, která hlavně díky své krátké stopáži nezačne nudit. Mám rád, když si lidé dělají srandu z vážných témat, jako je studená válka a zbraně hromadného ničení, zvláště pokud je to téma dobře uchopené. Což naštěstí je tento případ. ()

Radek99

Celkem vtipná satira beroucí si na paškál mezinárodní politiku a podivné kabinetní válečné hry, která překvapivě nezestárla a přežila nejen konec studené války, ale i kvapný rozvoj válečných technologií, stačí si jen za velkovévodství Grand Fenwick dosadit třeba takovou Severní Koreu.... Bizarnost rovnováhy postavené na atomovém zbrojení a až fetišistická náklonnost k ,,bombě" je tak předstupněm legendárního Dr. Divnolásky, možná nejlepší filmové protiválečné satiry vůbec... ()

Andronikos

Zápletka je dobrá. Humoru z toho ale nakoniec na môj vkus príliš nebolo. Po ukoristení bomby sa dej stal minimálne pre mňa neprehľadným a málo vypointovaným. Vidieť Sellersa ako vojvodkyňu by som si radšej odpustil, ľúbostný motív v závere sa mi zdal nechutne lacný. Neviem, či je to jeho vekom alebo jeho britskou provenienciou, ale tento film na mňa celkovo urobil dojem strašnej "zlátaniny," ktorá nič nedotiahla do konca. Škoda. ()

• Scény, odohrávajúce sa v prístavoch Marseille a New Yorku, sa nakrúcali v Southamptone, invázia do ulíc Manhattanu bola nakrútená priamo na mieste, v nedeľné ráno, keď boli ulice ľudoprázdne. (classic)
  • O několik let později byl Peter Sellers dotázán, zdali by si zahrál v pokračování Myš na měsíci (1963). To už byl Sellers mezinárodní hvězdou a odmítl. Dokonce veřejně prohlásil, že se mu Myš, která řvala vůbec nelíbila. (Pavlínka9)
  • Filmování začalo v polovině října 1958 třítýdenními exteriéry v Surrey a na pobřeží Lamanšského průlivu. 10. listopadu se produkce přestěhovala do ateliérů v Sheppertonu. (Pavlínka9)