Síla života

• Francie

The Homesman

Western / Drama

USA / Francie, 2014, 122 min

Tommy Lee Jones za kamerou? Nemám s tím problém, zvykám si. I na to, že tíhne k westernu. A i jako scénárista má proklatě velký cit pro postavy. Hilary Swank táhne celou farmu sama. Když přijde dotaz na to, kdo se vydá na dalekou cestu s duševně nemocnými ženami, neváhá. Svérázný Jones se jí připlete do cesty a stává se jejím pomocníkem. Toť vše – žádné přestřelky dvacet chlapů proti dvěma, žádná explodující lokomotiva. Jednoduchý děj, postavy. Nic, na čem by si producenti chtěli namastit kapsy. Některé humorné chvíle mají nečekaně mrazivý dovětek, Tommy Lee Jones za kamerou občas překvapí (setkání s indiány, výtečná scéna zapáleného domu, flashbacky se šílenými ženami). Dojem zanechal, i když výsledek zdaleka nesedne každému.(28.11.2014)

Film o sile osobnosti, kde Mary, už aj tak duševne načatá sa rozhodne odviesť tri bláznivé ženy a myslí si, že tak naberie znovu strácajúcu sa duševnu pohodu, ale to sa kruto mýlila, lebo číre bláznovstvo žien ju nahlodovalo stále viac a viac a oslobodenie videla v razantnom ukončení toho útrpenia. Jej protiklad bol Georgea Briggse vnútorne veľmi silný, ktorého blaznovstvo žien vôbec nerozhodilo a ked sa rozhodol ich opustiť, ženy sa vybrali za ním, lebo cítili jeho nezlomnosť. Svoju úlohu splnil, zdravo sa opil zatancoval si a zaspieval.(11.5.2016)

• Sarkastic

„Dobrý sýr, Bobe. Tak proč se nevezmeme?“ Dosti utahaná (až nudná) westernová road movie. Ale není to jen o tempu a délce filmu. Postavy nejsou zrovna dvakrát nejsympatičtější, od některých v něco doufáte a nedočkáte se, u jiných naopak. Hlavní ženská hrdinka byla se zneuctěným hrobem strašně otravná, svým bulením zas hysterická a ten její čin po „večeru touhy“ (taktéž dost zoufalá pasáž) poněkud mimo (a že by mě Hilary v této roli zrovna nadchla, se opravdu říct nedá). Nicméně potom se film začal utápět v čemsi, co snad ani nebylo příběhem a hodně křečovitě a z posledních sil se nakonec doplazil až do finále, o kterém jsem moc nevěděl, co si myslet (a „proměna“ hlavního mužského hrdiny a vůbec jeho chování byly také dosti pochybné). Nevím, jaké byly Jonesovy předchozí snímky, mám na mysli ty, které režíroval či si k nim i sám napsal scénář, tento však silně nedokázal ukočírovat. A užití dánštiny moc nechápu (Sonja by jistě angličtinu zvládla), že by nový westernový trend? (žánrový The Salvation měl dokonce i téměř totožné datum a místo premiéry). Dávám 2*, slabota.(2.2.2015)

• Chrustyn

Jonesův další pokus o western, tentokrát šíleně zdlouhavý a neuvěřitelně nudný.(3.4.2015)

"Som ešte v dobrom stave, schopná plodiť deti..." T.L. Jones si témy vyberá rozvážne a tento jeho nový film nesie všetky znaky kvalitného príbehu hodného filmového spracovania. Je otázne nakoľko kvalitne sa to podarilo preniesť, ale mňa príbeh i postavy zaujali. Westerny som mal vždy v obľube a tento je z kategórie menej typických, ale o to vzácnejších. Postava Mary Bee Cuddy, ktorú opäť fantasticky zahrala H. Swank, ma asi v 3/4 filmu strašne šokovala, doslova som nemohol alebo skôr nechcel veriť tomu, čo vidím. Ani jeden z filmov v roku 2014 nemal tak silný a zásadný zvrat v príbehu ako tento, na druhej strane jej postava nebola v ľahkej situácii. Prekvapilo ma koľko známych tvárí sa podarilo dostať Jonesovi do filmu a ako sa mu podarilo natočiť tak trochu iný western. Ja mám rád tento reálnejší a drsnejší pohľad na divoký západ. Film 70%. Hilary Swank 100%.(25.1.2015)

• - Film se inspiroval stejnojmenným románem od Glendona Swarthouta z roku 1988. Práva na jeho zfilmování držel jistý čas Paul Newman, který chtěl adaptaci sám zrežírovat, kvůli častému přepisování scénáře ale nakonec od projektu upustil. (IlMagnifico)

• - Po filmu Dům duchů (1993) se jedná již o čtvrtý snímek, ve kterém si Meryl Streep zahrála se svou dcerou Grace Gummer. (Sadi)

• - Natáčení probíhalo v Tennessee, Nebrasce, Novém Mexiku a na různých místech Kansasu. Filmovat se začalo v květnu 2013 ve Westville Museum ve městě Lumpkin ve státě Georgia. (jezurka42)