V našich poměrech nadprůměrný časosběrný dokument zachycuje, zdá se, to skutečně nejpodstatnější z historicky první přímé prezidentské volby. Žádný z kandidátů tu není jen černobílý; střídá lepší momenty s těmi, u kterých by nejraději nebyl. Přesné zachycení Schwarzenbergova politováníhodného výroku o Edvardu Benešovi jako válečném zločinci de facto by kdekoliv jinde než u nás znamenalo předčasný konec politické dráhy. Na věci nemění nic ani to, že výrok byl řečen s vioditelnou bezelstností muže neznalého blíže věci (zdvořile řečeno). Lidsky na mne nejvíce zapůsobila Taťána Fischerová. Celkově: pod drobnohledem všetečné a nanejvýš všímavé kamery se většina kandidátů jevila podstatně lépe než ti, kdo tuto volbu umožnili nebo ti, kteří o ní psali. Ty nebo ony excesy, které nejde přehlédnout, nepřesahují to, co známe z vlastní zkušenosti z našeho okolí např. z komunálních samospráv. Je jen potěšitelné, že i když se autoři dokumentu netajili svými sympatiemi, dokázali odolat levnému pokušení průzračných preferencí svých favoritů a nikde nepřekročit meze nepodjaté novinářské profesionality. Těch 90 minut, po které dokument sledujete, se rozhodně nenudíte. A v ledasčems si doplníte své znalosti.(25.3.2013)

Je hezké sledovat jak to "tenkrát v Čechách" bylo, ale nic nového a podstatného nezjistíme. Jsou to vlastně jen momentky, které jsme mohli vedět pětkrát denně na Nově, Primě a ČT. Tvůrci nevysloví žádný názor a neprovedou žádnou konfrontaci.(6.5.2013)

Je škoda, že vše podstatné se vypíchlo už v traileru a ukázkách.(2.8.2016)

Myslím, že do značné míry se u hodnocení projevuje fakt, že většina hodnotitelů není spokojena s výsledkem. Protože těžko šla tahle látka udělat o moc líp. Je to poměrně pěkně zpracovaná reality show s hodně povedeným castingem. Je tu řada charakterů, které se starají o zábavu. Samozřejmě je jím především zasloužený vítěz této soutěže, Miloš Zeman, což je člověk, který nezavře ústa a co z nich vyleze, to je většinou perla. Ale není tu jen on. I Jiří Dienstbier se kvalitně staral o zábavu, stejně jako Jana Bobošíková. Překvapivě zajímavá byla i Táňa Fischerová a v těch několika málo scénách i Přemysl Sobotka. Škoda, že tak brzy vypadl Tomio Okamura, protože to, co tam do té doby měl, bylo opravdu krásné. Naopak zcela neviditená byla Zuzana Roithová. Bylo příjemné sledovat i pád Jana Fischera. Obecně je tu celá řada zajímavých situací. Dokument nikomu nestraní, prostě je to takový sběr toho nejpozoruhodnějšího...a pokud u někoho nic pozoruhodného nebylo, tak tu taky moc není.(24.3.2013)

• dobytek

Bylo to o něco lepší než podobnej dokument Spřízněni přímou volbou od Klusáka a Remundy. Problém je v tom, že zatimco Klusák s Remundou to svoje veledílo zveřejnili poměrně rychle po volbách, tak tohle se do televize dostalo až zhruba o rok později, takže už to všechno bylo poněkud vyčpělý. Navíc nejzajímavější a nejvtipnější momenty jsem stejně už viděl v trailerech a různejch ukázkách. Vtipný akorát bylo, jak na konci nějakej študentík s červenejma až fialově zbarvenejma tvářema se skoro rozbrečel, když Želé podpořil před 2. kolem Zemana.(9.1.2014)