Vrahem z povolání - Utrpení soudce Karla Vaše

Vrah z povolania - Utrpenie sudcu Karla Vaša

(festivalový název)

Dokumentární

Česko, 2013, 83 min

Filmařsky je to dokument poměrně průměrný, ale tématem a hlavně přítomností samotného Vaše (a několika dalších mužů) získavá neskutečnou výpovědní hodnotu. Nakonec ani ten David černý mi nevadil (a pokud tam byl jen kvůli tomu jednomu komentáři, byl vybrán správně...).(18.2.2013)

Veľmi zaujímavý námet tu narazil na katastrofálne spracovanie. Ako užívateľ vito_s trefne poznamenal: "pop dokument". Ani rozcuchaný, občasne dej stručne komentujúci umelec, mýliaci sa ústavný sudca, začudovaní zahraniční historici, hrané zábery mučenia, udávania a prechodu frontom (tie asi najviac pripomínali zlú insenáciu) nedokázali prebiť dôležitosť príbehu fanatického obhajcu štátneho kapitalizmu (čiže ľudovodemokratického socializmu) a najmä jeho najbrutálnejšej formy, kedy bolo treba tvrdo odstaviť všetky potencionálne pochybujúce mozgy, ktoré mali aspoň náznak mocenských alebo spoločenských ambícií. Pozoruhodná názorová kontinuita a obhajoba 50. rokov z pozície skoro storočného muža, ktorý si zachoval sviežosť mysle (v zmysle nezdementnenia) a jasné vyjadrovanie. Podobné neochvejné postoje, nenarušiteľnosť názorov a verbálne posielanie na šibenicu a do plynu dnes možno badať u viacerých skupín presvedčených obhajcov istých názorov a nepriznaných práv. A nemyslím tým len neonacistov či mladých komunistov.(14.3.2013)

Kardinální idiot, diletant, prašivý bídák či doktor práv - to vše je pan Kaše. Mně sic nikoho na provaz neposlal, avšak připojuji se k stádnímu názoru "Kšeho na kaši!". A pro ty co neví, co je Kaše, posílám vysvětlení z otevřeného zdroje informací (wikipedie): "Bramborová kaše se připravuje tak, že se oloupou, vyperou a uvaří brambory, pak se rozmixují a přimíchá se do nich mléko, sůl a máslo." Jelikož je to otevřený zdroj, tak prosím neinterpretujte tenhle poznatek dále - mohli by jste být za hlupáky. 74%(8.12.2013)

• NinonL

Musím uznat, že už dlouho jsem neviděla větší paskvil. Zprznit takové téma dokáže snad jen novodobý Ústřední výbor KSČ s Davidem Černým v čele. Výrazně převládají jakési úvahy a návody, co si má idiot divák o celé věci myslet. Všechny projevy Vaše střihli ještě dříve, než cokoli souvislého řekl. Nahradili ho ihned jakýmisi blábolivými strejci, kteří o tom jasně vědí víc. Stejně jako kdysi soudruzi. Tím nemyslím potomky popravených ani jiné pamětníky, ale novodobé ideology často ve věku Vašových vnuků. Nebo ty manipulativní komentáře v pozadí a drastické scény zahrané komparsem - co to je? Objektivní pohled nebo propaganda a la Josef Goebbels? A co ta opakovaná adorace Charty 77? Co měla Charta společného s Vašem? Jediné, co mě napadá je, že to asi byli jeho dobří kamarádi, když ho po převzetí moci po roce 89 nechali v klidu dožít téměř sta let s důchodem dvojnásobným průměru a všemi vojenskými hodnostmi. Zatímco Vašovy přeživší oběti byly asi jejich úhlavními nepřáteli, protože dožívaly s podlomeným zdravím, mizerným důchodem a nikdy se nedočkaly spravedlnosti. Celou tuto frašku završil svým halucinogenním tančením a feťáckým vzhledem David Černý, který v celém filmu předvedl jediné. Že mluví tak sprostě, až ho musí vypípávat a že neumí ani kloudně přečíst, co mu tvůrci napsali. Celkový dojem - odpad.(25.2.2014)

Študoval som dejiny a s veľkým záujmom zvlášť tie československé. Tam bol K. Vaš, ako to už býva spomínaný v jedinej vete ako sudca prípadu Píka. Myslel som si, že zhliadnem obyčajný dokument, pri ktorom párkrát zývnem od nudy. Nestalo sa! Udržať počas projekcie emócie v sebe nebolo ľahké a navyše život toho chlapa vydá za jeden hrubý román. Samozrejme môžeme diskutovať o "objektivite, či kvalite" dokumentu, ale čo bolo raz povedané, to si každý musí v sebe spracovať sám. Ja sa plne stotožňujem s pohľadom tvorcov dokumentu!(16.3.2013)