Vrahem z povolání - Utrpení soudce Karla Vaše

Vrah z povolania - Utrpenie sudcu Karla Vaša

(festivalový název)

Dokumentární

Česko, 2013, 83 min

Skoro to tak vypadá, že Karel Vaš by mohl být vyučován jako klasický příklad lidské zrůdy. Tolik napáchaného zla v kombinaci s absolutní absencí sebereflexe jsem snad ještě neviděl. Minimálně v českém prostředí ne.(23.11.2015)

Nechci nijak shazovat snahu tvůrců při přípravě dokumentu, jeho informační hodnotu, kterou v mnoha pasážích bezesporu má a ani to, jakým zlým a zvráceným člověkem Karel Vaš zcela jistě byl. Nicméně s tak silným tématem se má zacházet jinak. Bohužel často až amatérské zpracování (celkově se mi grafika a titulky vůbec nelíbily, informační titulky u jednotlivých osob používány zcela nahodile - jednou měla funkci daná osoba tu, podruhé zas jinou), někdy urputná snaha tvůrců udělat z Vaše padoucha a fanatika za každou cenu - tím určitě neříkám, že nebyl, ale s množstvím zdrojů a následně faktů se mohlo pracovat ještě mnohem důsledněji, 60. a 70. léta mi přišla úplně zbytečně marginalizována a bagatelizována. Co mi ale vadilo ze všeho nejvíc, byl výrazně zkrácený sestřih promluv Vaše, který spíše dění glosoval a jeho slova do konceptu až nápadně přesně a okatě zapadala. Jestli Vaš v dokumentu celkem mluví deset minut, tak je to moc. Tohle mělo být přesně obráceně nebo alespoň měli tvůrci dát ve výsledné formě dokumentu Vašovi více prostoru se "obhájit" (čti shodit/zesměšnit atp., protože pán, ač 96-ti letý, to měl v hlavě velmi dobře "srovnáno" i po letech), zvlášť když se v zajímavostech k tomuto filmu dočteme, že rozhovor trval přes osm hodin. Suma sumárum - téma za silné 4*, zpracování za 2*, celkem 3*.(26.11.2013)

Dokument, který morální hnus z dob minulých úspěšně stupňuje vycpávkovou účastí Davida Černého, aby žaludek nezůstal ani chvíli v klidu a i bulvární prázdnota si přišla na své. Škoda devalvace slušných odborných rešerší, osvětlujících ještě hlouběji, než bylo dosud širší veřejnosti známo, válečné počátky sovětského modelu vládnutí v komunistickém Československu. 96letý Vaš vzpomíná a šance konfrontovat ho s protiargumenty je obětována šíři jeho bezostyšného vyprávění. 4+* za vysněnou verzi bez kavárenského artisty se školáckým, svazácko-lajdáckým hlasovým projevem.(24.2.2014)

"Jednoho krásného dne se objevil případ Píka." Tenhle dokument je přímo symbolem české polistopadové historie. V osobě Karla Vaše se totiž mísí lži, polopravdy, postupné zapomínání i údiv nad tím, jak je možné, že spravedlnost by měla být věc nadčasová. A když si režim nelegitimně uchopí moc a pak vládne skoro půlku století půlce Evropy a svoje smrtonosné činy zlegitimizuje, jeho nedílnou součástí jsou lidé jako tento prokurátor, divící se a unikající pouze kvůli nám. Rozhodně to nepíšu poprvé, ale z těchto všech důvodů jsou mi určité inscenační chyby a nedostatky snímku celkem jedno. 90%.(26.8.2013)

DOKUMENT O BEZKONKURENČNĚ NEJVĚTŠÍM ČESKÉM MASOVÉM VRAHU...neuvěřitelné je pak jeho nepotrestání... ZLÝ ČLOVĚK-ZLÉ ČINY...(12.2.2013)