Vrahem z povolání - Utrpení soudce Karla Vaše

Vrah z povolania - Utrpenie sudcu Karla Vaša

(festivalový název)

Dokumentární

Česko, 2013, 83 min

Študoval som dejiny a s veľkým záujmom zvlášť tie československé. Tam bol K. Vaš, ako to už býva spomínaný v jedinej vete ako sudca prípadu Píka. Myslel som si, že zhliadnem obyčajný dokument, pri ktorom párkrát zývnem od nudy. Nestalo sa! Udržať počas projekcie emócie v sebe nebolo ľahké a navyše život toho chlapa vydá za jeden hrubý román. Samozrejme môžeme diskutovať o "objektivite, či kvalite" dokumentu, ale čo bolo raz povedané, to si každý musí v sebe spracovať sám. Ja sa plne stotožňujem s pohľadom tvorcov dokumentu!(16.3.2013)

Dokument o človeku, ktorý bol presvedčený o svojich zločinnostiach ako o konaní v prospech spoločnosti. Film je veľmi natiahnutý a pritom to nie je životopis, lebo to je len nahromadenie všetkých jeho významných zlých skutkov. Má mnohé veci, detaily, ktorými je doplnený, no pri niečom takomto sa mali snažiť pokúsiť odsúdiť to zlé a naposledy mu do očí povedať pravdu a pokúsiť sa ho zmeniť. Ja totiž neodsudzujem nikoho a ako kresťan ani nezdieľam tie nenávistné snahy zabiť niekoho takého, pretože ak ste niekoho ochotný zabiť, aj keď vám zabil napríklad príbuzného, deti, nájde sa spôsob kde by ste boli ochotný to urobiť aj pri inej veci, o vojne ani nehovorím a potom to postupnými krokmi vedie k rovnakému charakteru ako mal za života Vaš. Od toho sa máme líšiť. V dokumente mi vadili zbytočné nahromadené fotky Havla a ľudí s ktorými sa stretol, to tam nepasovalo k tomu, čo hovorili, naviac Havel pre mňa nie je žiaden hrdina, keďže som informovaný o mnohých jeho činoch. Vadilo mi tam aj viac nevýrazných momentov, taktiež ak sa hovorí o Sovietskom zväze je hlúpe ukazovať budovu s ruskou vlajkou a podobne, proste bol to dokument po ktorom si poviete, že čo to bolo za človeka, nuž takých bolo a je viac, ale môžete si povedať aj to, že dnešný režim sa nechce vyrovnať s minulosťou, no to je aj tým, že mnohí prezliekli kabáty. Dnes napríklad niektorí podobne fanaticky obhajujú kapitalizmus, v USA kedysi tiež robili podobné monsterprocesy s komunistami, proste takýchto ľudí bolo a je veľmi veľa, sú to šialení karieristi. Trocha mi tam vadili tie reči o židoch, veď aj on ním bol, navyše komunisti sú vraj ich výtvorom a navyše pomáhali vytvoriť štát Izrael, ich postoj k nim sa nedá úplne zrovnávať s nacistami, no to už vnímam ako dnešné malé nepresnosti a manipulácie vo vyjadrovaní sa. Čo sa týka teda obsahu áno som pohoršený tými skutkami tohto človeka, čo sa týka formy mám dosť výhrad a zo spracovania tiež, ale myslím že to treba vidieť.(9.3.2013)

Skoro to tak vypadá, že Karel Vaš by mohl být vyučován jako klasický příklad lidské zrůdy. Tolik napáchaného zla v kombinaci s absolutní absencí sebereflexe jsem snad ještě neviděl. Minimálně v českém prostředí ne.(23.11.2015)

"Jednoho krásného dne se objevil případ Píka." Tenhle dokument je přímo symbolem české polistopadové historie. V osobě Karla Vaše se totiž mísí lži, polopravdy, postupné zapomínání i údiv nad tím, jak je možné, že spravedlnost by měla být věc nadčasová. A když si režim nelegitimně uchopí moc a pak vládne skoro půlku století půlce Evropy a svoje smrtonosné činy zlegitimizuje, jeho nedílnou součástí jsou lidé jako tento prokurátor, divící se a unikající pouze kvůli nám. Rozhodně to nepíšu poprvé, ale z těchto všech důvodů jsou mi určité inscenační chyby a nedostatky snímku celkem jedno. 90%.(26.8.2013)

Prvotriedna komunistická špina, ktorá by nemala mať vlastný hrob. Kvalita dokumentu mohla byť o dosť lepšia.(4.10.2014)