Kosti a skalp

Krvavý tomahavk

(festivalový název)

Horor / Western

USA, 2015, 133 min

Třetina úvod, třetina cesta, třetina brutální zúčtování s lidožrouty v závěru. Chvíli si počkáte a celý to nikam nespěchá, přes což se spousta lidí nepřenese, ale mně to nevadilo vůbec, protože tu máme hereckou sestavu jak z pohádky (Russell? Arquette? Sid Haig??), vtípky a dějově jasný směr. Zkrátka zjevení, co si rád ještě někdy zopáknu. “You say goodbye to my wife and I'll say hello to yours.”(23.10.2015)

Pomalé tempo a hodně suchý průběh, který v počátku působí celkem příjemně, se bohužel ve finále převrátí ve značnou nevýhodu. Na režijní debut dobré, spojení horroru a westernu tu funguje na výbornou, ale chtělo by to zásah střihačových nůžek a to alespoň o dobrých 20 minut. 65%(14.12.2015)

Mix pravé westernovské atmosféry (zvuky prérie, městečko, interiéry) s nekompromisní řezničinou, kterou uvídíte v mainstreamu takhle explicitně cca jednou za 5 let (naposledy podobně pouštně vyprahlé Hills Have Eyes 2), protože jde daleko za hranice normálu. Zahler obecně vzato klade důraz na postavy, jejich symbiózu s divokou přírodou a interakci mezi sebou. Scénář naprosto nepředvídatelný až do doby těšně před finále, kdy se z toho vyklubou jatka. První polovinu prostříhat/zrychlit, druhou natáhnout a asi by to bavilo o něco víc.(24.4.2016)

Slušná přehlídka charakterů, ustálených slovních spojení i praktikujícího feminismu - tedy na dobu soudce Beana... no a o mnoho, mnoho dialogů později se děj rozvine takovým způsobem, že by s ohledem na žánr zaskočil i Roba Zoombieho, který by si poté u S. Craiga Zahlera rád zaplatil pár hodin doučování v oboru násilnických fantazií... na druhou stranu, kdo byl někdy u domácí zabijačky, moment překvapení by jej měl minout - přesto, nějak vám to nebylo totéž! Zvláštní pozornost si zaslouží make-up a kostýmy... no, i když kostýmy, snad jenom ten make-up :-)... ačkoli, u dobře živených a vyskákaných lidožroutů bych čekala mnohem hezčí zadky. Krom mírně nadprůměrného zážitku z leknutí nabízí Bone Tomahawk něco survivalových tipů v případě srážky s podobně zaměřenou kulturou - vlastní, vyjímatelná protézka výhodou, ateismus překážkou :-)(5.4.2016)

Tady člověk musí smeknout skalp, protože za dva miliony natočit něco takového, navíc s takhle lákavým obsazením, to chce mít kurva talent. Snímek by se dal téměř s chirurgickou přesností rozřezat na třetiny, v níž se nejdříve seznámíme s hlavními postavami, pak s nimi vyrazíme na záchranářskou misi, abychom v posledním dějství byli svědky nečekaného masakru. A můžu vám zaručit, že třeba Rothovo Green Inferno se může jít zahrabat, protože tady nejen, že se dějou mnohem horší zvěrstva, ale skutečně bolí každá zlomenina nebo postřelení. A i právě díky téhle syrovosti a brutalitě odpustíte filmu ono lážo plážo tempo. Jinak casting fakt parádní, a přesto, že Russell si hraje to svoje, já mu to žeru pořád.(25.10.2015)