Kosti a skalp

(festivalový název)

Bone Tomahawk

Horor / Western / Dobrodružný

USA, 2015, 133 min

Pomalá atmosferická putovačka se skvěle zahranými charaktery. Kurt Russel se ve westernu našel, Fox je přesvědčivý arogantní zmrd a Wilson obyčejný chlápek se ženou v jeskyni lidožravých indiánů. Děj odsýpá a když v závěru dojde na akci je naturalistická a řádně krvavá. Řezničina v jeskyni je jednoznačným vrcholem filmu.(8.12.2015)

Komorní western s fajn postavami a hereckým obsazením, který beze spěchu spěje k drsnému finále.(7.11.2015)

Pomalé tempo a hodně suchý průběh, který v počátku působí celkem příjemně, se bohužel ve finále převrátí ve značnou nevýhodu. Na režijní debut dobré, spojení horroru a westernu tu funguje na výbornou, ale chtělo by to zásah střihačových nůžek a to alespoň o dobrých 20 minut. 65%(14.12.2015)

Zííííííív. Bone Tomahawk pustit přítelkyňi už si v životě nevrznu. 90% filmu se nestane vůbec nic, což při stopáži 133 minut je pro mne doslova Martyrs největšího kalibru. ( Kdo rád nudu a pomalé vyprávění bude ve svém živlu). Bezcílné putování pustou krajinou s né příliš zajímavým story a s nezajímavými dialogy, nad kterými se neusmějete ba ani nezamyslíte, zkratka nejevíte zájem. Co potěší je překvapivě slušný áčkový cásting a v závěru asi 3 pěkné gore scény, ale to jsem mohl zhlédnout na youtube za 5 minut a mohl jsem si ušetřit 2 hodiny 20. Zaujmou i divoši, kteří mají působivý řev, ale vytasit karty na stůl v době, kdy je divák znechucen, zhnusen a znuděn by nezachránil ani pobíhající Indiana Jones. 50% tedy za uznání jisté produkční kvality a herce, ale jinak nezájem. Nejděsivější na filmu je dosavadní hodnocení. Story 5/10, Atmosféra 3/10, Gore 5/10, Vizuál 6/10, Akce 1/10, Zábavnost 2/10.(25.10.2015)

V malom meste so zabehnutým rádom prichádza k niekolkým vraždám a záhadným zmiznutiam. Šerif s pomocou obyvatelov zisťuje, že tieto udalosti má na svedomí nepoznaný indiánsky kmeň. Vznikne štvorčlenný tím, ktorý sa vyberie hladať stratených obyvatelov. Na území necivilizovaného kmeňa ich však čakajú nástrahy, s ktorými sa ešte nikdy nestretli. - Prvý Horor skombinovaný s Westernom, ktorý som videl vo svojom živote. Nevedel som, čo mám od toho očakávať, ale tešil som sa na Sida Haiga. Vo výsledku som ale velmi spokojný. Musím však podotknúť, že velkým defektom tohto hororu je prvá časť, počas ktorej je dej strašne ubíjajúci. V druhej polovici sa už tempo rapídne zvyšuje, ale ani extrémne brutálne scény patriace k top gore scénam tohto roku to u mňa nevytiahli na plnú, čo ma dosť mrzí. Pre diváka ktorý má radšej pomalý dej a dlhú stopáž by tento fakt ale nemal byť problémom. Prekvapila ma úžasná americká angličtina a neustále ain't. K hereckému obsadeniu nemám žiadne výhrady, možno tak k žene Patricka Wilsona, ktorá bola na môj vkus doslova škaredá, ale to je znovu len otázka osobných preferencií. Ostatne väčšina hereckého obsadenia má s hororom viacero skúseností, takže moja trápna "rubrika" na konci komentárov je tentokrát extrémne dlhá. Vizuálne je všetko v poriadku, aj keď sa občas objaví roztrasená kamera, ale tieto detaily nebudem rozoberať, pretože ide o tohtoročný nadpriemer. Posledná pol hodinka má dokonale zvolenú hudbu, ktorá buduje dosť dobrú atmosféru aj vďaka tomu, že divák má po hodine a pol filmu len mizivú predstavu o tom, ako členovia kmeňa vyzerajú a čoho sú schopní. Obyčajne mi takýto prístup tvorcov a ich skrývanie zla v hororoch vadí, lenže v Bone Tomahawk je tento štýl úplne ideálny, hlavne vďaka silnému záveru a brutalite v ňom. Musím pochváliť aj názov, ktorý sa mi zdal pred pozretím trochu divný, ale aj ten má v tomto horore svoju podstatu. Definitívne jeden z najlepších hororov tohto roku a nebyť vyčerpávajúcej stopáže, bol by to pre mňa jeden z najlepších hororov posledných dvoch rokov. + Sid Haig + herec z The Thing + herec z The Cabin in the Woods + herec z Insidious, Insidious 2 a The Conjuring + herec z World War Z a Welcome to Harmony + herec z A Perfect Vacation a The Vatican Tapes + herec z The Human Centipede III (Final Sequence) + herec z House of 1000 Corpses(24.10.2015)