Gunman: Muž na odstřel

Scénografie:

Andrew Laws

Kostýmy:

Jill Taylor

Morelovým filmům lze jen těžko upřít řemeslnou kvalitu, Gunmana nevyjímaje. I ten je totiž svým způsobem strhující, jenže docela jinak, než je tomu nejen u režisérových předchozích filmů, ale i u filmů několika posledních dekád. A to už může být problém. Zápletku má totiž aktuální, jenže konspirační tahanice ani problémy třetího světa se mu nepodařilo podat důmyslně jako ryze špionážním thrillerům, ani zábavně jako jiným dobrodružnějším filmům, a nakonec ani tak atmosfericky, jako několika moderním vlaštovkám. Gunman je tak jenom poctivým thrillerem, který působí jako by se v době, kdy tradiční pojetí tohoto žánru suší hubu, ocitl úplně omylem. I proto nakonec nejvíc vynikne jen ta skrovná akce. A přestože mi nevadí, že je jí tak málo, abych byl s tímto parádně obsazeným a mnou dlouze očekávaným filmem spokojený, musel by obsah mezi ní fungovat mnohem lépe.(17.10.2015)

Čo viedlo Seana Penna od oscarových hereckých výkonov a réžie Úteku do divočiny k postave akčného hrdinu v spoluprodukcii s Joelom Silverom? Zárobok, o akom kedysi iný charakterný herec Liam Neeson ani nesníval a teraz ich má tri do roka? Gunman nechce byť moderne štýlový, chce byť špinavý a temný, s nejednoznačne čistým hlavným hrdinom. Osobne mi tento smer vyhovuje a ani s Pennovou postavou nemám problém. Naopak je tým jediným, čo robí film zaujímavým a odlišným od žánrových súrodencov, nad ktorými ináč v ničom nevyniká. Scenár je akoby napísaný pred dvadsiatimi rokmi, v dobe Fordovho Jacka Ryana (kedy by bol k nemu zaujímavou "temnou alternatívou"). A hlavne sa zbytočne zdržuje s romantickou linkou, na ktorú divák v okolitom dianí nie je zvedavý.(26.3.2015)

• Tom Riddle

Zbytečná akčňárna plná postav, které buď nemají osobnost žádnou (čili vám je jedno, jak dopadnou), nebo mají osobnost naprosto otravnou (čili chcete, aby dopadly špatně). Mrhání hereckým talentem je tu prakticky zločinné (obzvlášť v případě Idrise Elby) a zdejší obsah psal nejspíš nějaký feťák (konkrétně ta část o úloze Javiera Bardema je skutečně úsměvná). Korunu tomu nasazuje fakt, že drtivá většina akčních scén nemá hlavu ani patu (dokladem toho budíž SPOILER scéna, kdy jeden z trénovaných zabijáků pozoruje několik vteřin zezadu Seana Penna v neprůstřelné vestě, jenom aby ho místo do hlavy střelil z nějakých deseti metrů několikrát přímo doprostřed zad. KONEC SPOILERU. Akční filmy nemusejí nezbytně mít skvělou zápletku či perfektně vyprofilované charaktery, pokud funguje akce. Gunman ovšem (až neomylně) selhává ve všem, a tak zbývá jenom obdivovat formu stárnoucího Seana Penna a pousmát se nad tragickým cgi efektem v samém závěru filmu.(18.3.2015)

Expozícia s informatizáciou Kongského konfliktu ma natoľko zaujal, že som tomuto inak bežnému sériovému trileru, stojacom na tých najzákladnejších vzťahových premisách nachvíľu podľahol. Ako sa ale začali vyťahovať scenáristické zámery a badajúc častú roztržkovitosť mizanscén, nemôžem konštatovať nič iné, než ťažký útlm. Penn sa na nebezpečné role skúšajúce jeho osud silou Ramba a s eleganciou čierneho kabáta hodí, ale musela by byť jeho postava napísaná ako v Tajomnej rieke. A to je v súčasnosti temer nemožné. Žiaľ, potom divák okrem bežnej rutiny nedostane vyššej satisfakcie..(3.10.2016)

Rozpočet $40miliónovTržby USA $10,664,749Tržby Celosvetovo $16,031,000▐ prestarnutý Penn ale zas na druhú stranu je to obratne natočené, akcia má grády a príbeh ujde /65%/(13.7.2015)

• Sean Penn

• - Muž na odstřel vznikl podle knihy francouzského autora drsných detektivek Jeana Patricka Manchetta. Podle jeho knih vzniklo na přelomu 70. a 80. let několik klasických krimi filmů, často s Alainem Delonem. U nás nejznámější jsou Tři muži na zabití  (1980). (Stoka)

• - Sean Penn (Terrier) vo filme ovláda izraelské bojové umenie pre boj zblízka, "Krav maga". (MikaelSVK)

• - Ve scéně, kdy Felix (Javier Bardem) leží na pohovce a hádá se s Terrierem (Sean Penn), má čistou dlaň, i když v předchozím záběru ji má celou od krve. (moznazitra)