Gunman: Muž na odstřel

Scénografie:

Andrew Laws

Kostýmy:

Jill Taylor

Pomerne inteligentný, neprehnaný akčný film s dobrým Pennom, pri ktorom, neviem prečo, sa všetci vzrušujú že si zahral akčnú rolu. Prečo by si akože nezahral?? Bardem bol chvíľami ako sfetovaný, ale potešilo ma, keď sa na pár sekúnd objavil prestarnutý Stringer Bell. Jedno a dvojhviezdičkové hodnotenia by mali radšej sledovať Fontánu...(12.10.2015)

Rozpočet $40miliónovTržby USA $10,664,749Tržby Celosvetovo $16,031,000▐ prestarnutý Penn ale zas na druhú stranu je to obratne natočené, akcia má grády a príbeh ujde /65%/(13.7.2015)

• novoten

Dokud jsem se snažil pospojovat Rambovsky lidumilná pokání, finanční čachry, prázdné milostné trojúhelníkování a samotnou Jimovu minulost, držel Gunman jednou rukou moji pozornost a druhou si dalšími a dalšími charaktery podřezával větev. Jenže po odchodu z kina se dojmy z akce rozmělní do pouhého přemítání nad tím, jak dokáže Sean Penn po padesátce takhle napumpovat svaly a proč se Idris Elba stavil až ve chvíli, kdy už měl film pomalu končit. Mužem na odstřel je tak bohužel i Pierre Morel, který dokazuje, že 96 hodin bylo vrcholem jeho kariéry, od kterého už jen padá dolů.(18.3.2015)

Hloupé? Možná. Naivní? Určitě. Špatné? Zase tak moc ne. Pierre Morel se s Gunmanem usazuje v hlubinách lehce akčně dramatického průměru, který nepozvedne ani v celku parádní obsazení (s výjimkou Javiera Bardema, který byl neskutečně špatný), solidní hudební složka Marca Beltramiho a poměrně slušná kamera.(27.6.2015)

Po vzore niekoľkých ďalších hereckých veteránov sa úlohu akčného hrdinu rozhodol skúsiť aj môj najobľúbenejší západný charakterný herec, Sean Penn a to pod režisérskou taktovkou Pierra Morela, tvorcu dvoch perfektných akčných filmov, 96 hodín a Okrsok 13, ktoré už beriem za klasiky hodné mnohých pozretí a našťastie to nedopadlo vôbec zle. Síce sa v tomto prípade už nejedná o dynamický priamočiary akčný film s množstvom akcie, tempo je väčšinu času skôr pomalšie, ale nemám s tým problém. Dej je o dosť rozsiahlejší s množstvom doplnkových prvkov, ktoré tiež majú svoj priestor, ale až na tú chorobu, ktorá ma skôr rušila a prišlo mi, že je tu len na to, aby mohol Penn predviesť zo svojho herectva o trochu viac, než je v štandardnej žánrovke bežné sa mi tu vlastne páčilo úplne všetko, teda nielen hlavná línia so zisťovaním dôvodov, prečo sa stal nepohodlným a s tým súvisiace strety so zabijakmi, ale napríklad aj romantická línia mi tu bez problémov sadla, podobne aj vzťah s bývalým priateľom, teraz konkurentom v láske, ale aj všetko ostatné. Jedine ma trochu mrzí, že sa exotické prostredie Konga nevyužilo ešte o trochu viac, predsa len v západnom meste sa odohráva takmer každý akčný film, ale to je skôr len detail. Čo sa týka akcie, skôr sa ňou šetrí, čo vzhľadom na zaujímavý príbeh nie je problém, ale kvôli jej kvalitám ma to predsa len trochu mrzí, keďže je výborná. Súboje sú dynamické a surové, pričom nesklame ani ich choreografia, nesklamú ani prestrelky a veľmi ma potešilo aj viacero efektných likvidácií. Konečne zase americký akčný film, v ktorom akčný hrdina nemá problém použiť nôž alebo občas niečo zlomiť, toto mi skutočne chýbalo. Najviac ma bavilo prepadnutie skupinou žoldnierov vo vile alebo finálny súboj, no všetka akcia sa mi páčila. Jednoducho už dlho som si v americkej áčkovej produkcii akciu takto nevychutnával. Kladom je určite aj obsadenie, Sean Penn ma nesklamal herecky, ale ani fyzicky, akčného hrdinu zvládol bez najmenšieho problému, k tomu Javier Bardem, ktorý kľudne mohol mať aj viac priestoru, veľmi sympatická Jasmine Trinca a dostatok slušných vedľajších postáv, len ten hlavný záporák mohol byť charizmatickejší. Takže Gunman sa síce pre mňa nestane až takou klasikou, ako 96 hodín alebo Okrsok 13, ktoré v rámci akčného žánru fungujú o niečo lepšie, ale aj tak som dosť spokojný, kladov je tu plno a minimálne kvôli akčným scénam si to určite ešte niekedy pozriem. 77%(2.8.2015)