Gunman: Muž na odstřel

Prone Gunman

(neoficiální název)

Akční / Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA / Francie / Španělsko / Velká Británie, 2015, 115 min

Tady je zase v komentátorských alejích nablito. Někdy mi připadá, že si uživatelé berou totožné brýle jak na „bad boys vs. good one“ akční filmy, tak na ptačího muže plachtícího nad Broadwayí. Sázet Gunmanovi stejný počet hvězd jako si zaslouží posledních patnáct vývozů septiku Válečka Seagala, to už vypadá na rozsáhlou přítomnost Tarkovského plaku na mozku.. Kvarteto Penn, Bardem, Winstone, Elba je už na startu solidní lep. Akční scény jsou natočeny přehledně, syrově a bez střihačských exhibic ala Megaton. Když se podíváme na autora knižní předlohy (Jean-Patrick Manchette, levičácký autor často násilných kriminálních novel s podtextem bídného stavu společnosti), lze triviálnost dějové kostry předpokládat a v těchto typech filmů rozhodně není překážkou. Klouzání po povrchu nezákonné činnosti nadnárodních firem se zájmy v rozvojových zemích bylo ku prospěchu věci, nechci žádného Pollacka. A hlavně, není to proboha Buñuel či Vorel, ale Morel, takže by měl člověk vědět, do čeho jde. P.S.: Vysoustružený Sean, nový zajíc na poli „action hero over fifty“, dává svou roli životem zfackovaného muže s výsostným klidem. Jestli chce papá Neesonovi vkráčet do zelí, má ode mě zelenou..(23.6.2015)

El Jerko sice strávil nějaký čas v posilce a vždycky v sobě měl kus drsňáka, ale nic to nemění na tom, že je to pořád prcek s malinko skřetí vizáží a nevím, to člověk během sledování těžko potlačí. Jinak sice časově přetažený, ale slušný akčňák s lehkým politicko-humanitárním obalem snad ve snaze o přesah. Potěší Bardem a škoda, že víc prostoru neměl Elba - na scéně jen pár minut.(11.1.2016)

Sean Penn síce ešte nie je taký Oldman, aby nemohol byť Gunman a na svoj vek má závideniahodnú fyzičku, takže mu toho drsňáka verím viac ako Liam Neesonovi, ale ten pokus z neho urobiť druhého Neesona a ďalšiu old-star akčnú hviezdu v tomto prípade nevyšiel. Gunman by chcel byť niečím medzi Taken (96 Hodín) a Krvavým Diamantom, ale to spojenie priamočiareho akčňáku a príbehu s politickým pozadím, kde ide o nerastné suroviny kdesi v africkom Congu nefunguje až tak ideálne ako si pravdepodobne všetci pred i za kamerou mysleli. Na priamočiary akčňák je Gunman, aj napriek tomu, že akciu má kvalitne nasnímanú, zostrihanú aj zrežírovanú, veľmi málo akčný; na politický thriller zase zlyháva na mdlom scenári, do ktorého mieša zbytočný milostný trojuholník a aj tú špinavosť si film vynucuje iba tým, že oproti súčasnej kino-konkurencii chce byť o niečo málo drsnejší. Vo výsledku by sa tak Gunman chcel tváriť ako prepracovaný akčňák, ale je to iba štandardný akčňák s málom akcie. Sean Penn to celé slušne tiahne a jeho morálne nejednoznačná postava je celkom zaujímavá, akurát s ňou film nijako zvlášť nepracuje a pohybuje sa len v mantineloch obohraného príbehu. Pierre Morel síce dostal k dispozícii ďalšieho charizmatického zostarnutého oscarového herca a slušný rozpočet, no úspech Taken sa mu zopakovať nepodarilo. Natočil akčný thriller, ktorý je síce dobre nasnímaný, s prehľadom akciou, avšak kvôli nezaujímavému scenáru a pokulhávajúcemu tempu (nevyvážený pomer medzi akciu a nezaujímavým príbehom) hapruje viac ako by sa žiadalo a nakoniec sa nijako neodlišuje od žánrovej konkurencie ... pritom mal rozhodne na viac. CELKOVO: 3* (6/10)(3.7.2015)

Tak jsem přemejšlel, proč všichni kritici a páni recenzenti tento film po jeho uvedení, tak jednoznačně odjebali a asi jsem na to přišel. Je to daň za to bejt svůj. Jedni totiž asi čekali akční jízdu a druzí zase pro změnu ukecanej politickej thriller kde je akce minimum no a Gunman je něco mezi tím. Morel na to jde opravdu po svém. Nesnaží se nikomu zalíbit, nesnaží se bejt cool, snaží se bejt jenom poctivým oldchol kouskem, kdy politické pozadí a konspiraci na nejvyšších místech občas protne nějaká ta drsná akce (Rko potěšilo) body strhávám za to, že je tu spousta scén a dějových linií bez kterých bych se obešel a klidně bych film tak o 20 minut zkrátil. No a taky i když se asi nějaká invence nedala čekat, tak je fakt, že pointa filmu (proč se to hrdinovi děje) je opravdu snadno odhadnutelná, takže originalita nula, ale jinak je na zabití nudnýho večera tenhle film jak dělanej.60%(30.3.2015)

Čo viedlo Seana Penna od oscarových hereckých výkonov a réžie Úteku do divočiny k postave akčného hrdinu v spoluprodukcii s Joelom Silverom? Zárobok, o akom kedysi iný charakterný herec Liam Neeson ani nesníval a teraz ich má tri do roka? Gunman nechce byť moderne štýlový, chce byť špinavý a temný, s nejednoznačne čistým hlavným hrdinom. Osobne mi tento smer vyhovuje a ani s Pennovou postavou nemám problém. Naopak je tým jediným, čo robí film zaujímavým a odlišným od žánrových súrodencov, nad ktorými ináč v ničom nevyniká. Scenár je akoby napísaný pred dvadsiatimi rokmi, v dobe Fordovho Jacka Ryana (kedy by bol k nemu zaujímavou "temnou alternatívou"). A hlavne sa zbytočne zdržuje s romantickou linkou, na ktorú divák v okolitom dianí nie je zvedavý.(26.3.2015)