Gunman: Muž na odstřel

Scénografie:

Andrew Laws

Kostýmy:

Jill Taylor

Morel chtěl ukázat, že nezvládá jen zběsilou akci, ale i hutný akční thriller. A povedlo se mu to.(17.11.2015)

Na dnešní dobu překvapivě staromilský thriller kde se víc mluví než střílí, čímž připomene klasické thriller 70.let, plné konspiračních teorií. Sean Penn si s rolí unaveného zabijáka docela poradil, ale scénář není natolik zajímavý aby bavil i v neakčních pasážích, kterých je až příliš. Přesto povedené a jiné, než můžete v současné době v žánrově podobných filmech vidět.(10.11.2015)

V Gunmanovi vidím Redforda, Pollacka a Tři dny Kondora a divím se, že kdejaké módní chujovině se tu sází maximum, zatímco akční thriller jak ze staré školy, dynamický, inteligentní, vzrušující, s mistrovským Seanem Pennem v hlavní roli paběrkuje 61%?(29.6.2015)

• tron

Toto nefunguje ani ako akčný film (jedna priemerná akčná scéna každých 30 minút), ani ako film s politickým presahom (naivné!) a rozhodne to nefunguje ako triler, dráma, romantika pre dospelých a špionáž. Pennovi na filme evidentne záležalo (okrem produkcie a hlavnej úlohy aj scenár). Nahodil solídnu kondičku, ale nemá veľa príležitostí predviesť ju a mimo akcie je sympatický asi ako hnisajúci vred posiaty mrviacimi sa larvami červov. Šarmantná Talianka Jasmine Trinca je super, hneď som utekal na Google a zadal „naked nude fake sex jasmine trinca“ (je ale každopádne trápne, ako filmoví päťdesiat a viacroční páni majú tendenciu na plátne chodiť s tridsiatničkami). Vo filme hrajú aj Idris Elba, Javier Bardem a Ray Winstone, ale každý z nich je na plátne maximálne 10 minút. Scenár je predvídateľný a plný klišé. Niektoré blbosti z neho možno vznikli nerozumným strihom (z deja záhadne zmiznutá postava Pennovho mladého afrického kamoša), no ak aj nie, divákovi môže byť fuk, prečo film obsahuje toľko kravín (hlavný zlosyn sa obklopí „až“ štyrmi búchačmi, zaujímavý je tiež Elba, ktorý si na konci pekne počká, kým zaňho všetko odmaká Penn a až potom víťazoslávne napochoduje na scénu). Nenápaditý, znudený a obschnutý mix 96 hodín a 3 dni na zabitie. Ale likvidácia hlavného zlosyna originálna.(6.12.2016)

Nerad pálím Morelovi tak nízké hodnocení, pač zbytek jeho akčňáků mám v oblibě a vždycky to bylo na plnou. Ale na jistotu se spoléhat nemůžu. V čem je vůbec hlavní problém Gunmana? Rozhodně málo akce a krocení Penna. Scénář je slušnej, překousl jsem i pár klišé, jenže mne to moc nevtáhlo. Sean Penn je v pohodě, vlastně celkově postavy sami o sobě nejsou vůbec špatný, já od toho ovšem očekával něco jiného. Pořádnou akční sekanou, kde ke konci hlavní hrdina vymlátí a vystřílí všechny bastardy. Akce je sice málo, za to je šťavnatě krvavá, bitky kontaktní, pěkně sestříhané, dynamické a surové, přestřelky jsou v mém oblíbeném režimu, přebijí se, kryje se, míří se a pár slušných průstřelů se taky najde. Navíc se jak souboje, tak aj přestřelky mají mojí oblíbenou kostru, tedy těsné prostory, kde jde zejména o využití všeho kolem, přizpůsobení se prostoru a improvizaci, takže nápady nechybí. Akce je správně živočišná, celkem inovační, je zde přehlídka Coltů, Vectorů 45 a dojde aj na řezné zbraně k tomu ta bolest z každého úderu je hmatatelná. Jenže to je ten problém, je toho sakra málo na můj vkus. Největší trable nastávají po chvilce, kdy přijdeme na to, že Jim Terrier trpí nějakým syndromem a proto se musí krotit. Já očekával pravej opak. Penn je v defenzivním stádiu, takže záporáci jdou po něm, né on po nich. Což skutečně zamrzí. A dál postavy, nejsou moc propracované, zahrané jsou dobře, ale bylo mi tak nějak jedno, kdo to schytá. Akorát Sean Penn mne bavil, nemá ovšem takové charisma, aby dvouhodinovku sám utáhl. Jinak však působí přirozeně, má parádní fyzičku na svůj věk, působí strhaně a takové já žeru. A chválím aj kvalitní hudbu. Takže je tu víc kladů než záporů, měl jsem sice tendenci konečné shledání s ženuškou přepnout, já ale vydržel. Romantická linie nezajímavá, příběh nezajímavej, akce brutální a výborná, je jí však málo a ani mi ten film nebyl moc osobní, velká škoda. Snad příště.(22.6.2015)

• Sean Penn

• - Muž na odstřel vznikl podle knihy francouzského autora drsných detektivek Jeana Patricka Manchetta. Podle jeho knih vzniklo na přelomu 70. a 80. let několik klasických krimi filmů, často s Alainem Delonem. U nás nejznámější jsou Tři muži na zabití  (1980). (Stoka)

• - V tajném bytě v Barceloně vyndavá Terrier (Sean Penn) zbraň a náboje. Podle krabiček se jedná o české střelivo spol. Sellier @ Bellot. (JohnSmith)

• - Športové auto červenej farby, ktoré sa objaví vo filme, je Alfa Romeo Guilietta Sprint z roku 1962. (MikaelSVK)