Volný pád (festivalový název)

• Německo

Freier Fall

Free Fall

Německo, 2013, 101 min

Záver vyslovene NASERIE. Ale žijem v popieraní, takže až taký problém s ním nemám. Úprimne, niečo tak krásne ako tieto dva nemecké mužské exempláre v hlavných úlohách, som už velice dlho nevidela. A z tej chémie medzi nimi by sa pokojne dalo vybudovať aj laboratórium. Spokojnosť nesmierna. Dýchaj rovnomerne. Pussy!(23.1.2015)

Takovy typicky festivalovy film z evropske produkce, tedy kvalitni a s uveritelnym dejem. Z meho vzdalenejsiho okoli jsem jiz slysel o dvou pripadech, kdy chlap kvuli druhemu opustil rodinu. Myslim, ze uz davno neplati to, ze homosexualu jsou jen 4%, podle vseho se vsak jejich blizke okoli jen malokdy s realitou umi vyrovnat a zvlast usmevne je, kdyz si rodice sexualni orientaci ditete berou za vinu v ramci nedostatecne vychovy. Vyborni herci a dobre vystizene emoce hlavniho hrdiny, ktery nevi kudy kam. Zcela urcite lepsi film nez proflaknuta Zkrocena hora, pokud ale opomenu fakt, ze mi je prijemnejsi koukat na dve libajici se holky, tak objektivne musim uznat, ze Zivot Adele je zanrove nejlepsi drama, ktere jsem o homosexualech kdy videl:-). Jinak si myslim, ze ti co dali 1-2 hvezdicky tomuto filmu ji dali spise ze strachu, nebot se boji, ze se v nich onen gay jeste probudi...(1.5.2014)

Mark míří k ideálním vrcholům společenského i soukromého života, má našlápnuto ke skvělé kariéře u zásahové policie, darem získal moderní a velký rodinný dům, má pěknou přítelkyni a očekává potomka. Ale potom se do jeho života zatoulá muž s příznačným jménem Angel a najednou je všechno jinak. Dosud pevné hodnoty jsou během krátké doby totálně rozmetány ve jménu spalující lásky k muži, kterého se sice Mark snaží vypudit ze svého života i srdce, ale citům se nedá poručit. Svým způsobem klasická situace, jakých na filmovém plátně ožilo možná už několik desítek, nicméně vývoj událostí a především závěr není tak předvídatelný, jak by se na první pohled mohlo zdát. Film velice dobře pracuje s otázkou coming outu v jak pracovním (přísně homofobní prostředí policejní akamedie), tak v soukromém (rodina, přátelé) životě a předkládá nebanální důsledky, které sebou nečekané rozhodnutí hlavního hrdiny nese. Následky jsou katastrofální a situace je bezvýchodná. Mimo to jsou Hanno Koffler s Maxem Riemeltem jedním z nejpřirozenějších homosexuálních párů, jaké kdy stříbrné plátno oživilo. Jen výjimečně se stane, že by člověk mohl pocítit takřka neznatelné chvění při pouhém dotyku, vnímat každý pohled a přitom nebýt obelháván laciným předstíráním emocí. Opravdové je opravdovým a nezáleží pak příliš ani na tom, zda je to právě láska mužů.(19.10.2013)

• fallangell

cela rodina byla homofobni, on byl gay a naucil se behat. jakykoliv presah 0.(17.8.2014)

Myslel jsem si, že Život Adele bude jediným letošním queer filmem o skutečném životě, ale jsem rád, že jsem se mýlil. Freier Fall je dalším milým překvapením. Jistě, námět zněl papírově obehraně, ale debutant Stephen Lacant překonal veškerá očekávání a natočil nesentimentální film, který se vzpírá žánrovému uchopení, jaké mívají obdobné filmy. Oba protagonisté Hanno Koffler (Sommersturm) a Max Riemelt (Napola, Die Welle) jsou nádherným párem a jejich společné scény - nejen ty milostné - jsou... nevím, jak to nazvat. Živočišnost se tu potkává s úžasnou chemií a interakcí. Jejich milostnému vztahu lze bez obav věřit. Filmu hodně pomáhá výtečná kamera, režisér se obratně vyhýbá přepjatému patosu a citovému vydírání, což hodně pomohlo k silnému diváckému zážitku. Jen je škoda, že se tento film vyhnul letošním Mezipatrům, určitě by nebyl bez divácké odezvy. 9/10(8.12.2013)