• slovenský

Albert Berger, Ron Yerxa

Kevin Tent

Kostýmy:

Wendy Chuck

Krásny film, naozaj prenádherný, formou aj obsahom, pričom čiernobiele spracovanie dodáva ešte výraznejšie na clivosti, čo sa tu veľmi hodí. Je to predovšetkým film o starobe a sumarizovaní jedného ľudského života, plný smutných udalostí ako aj premárnených príležitostí, natočený veľmi citlivou nostalgickou formou. Tiež sa tu potvrdilo staré známe pravidlo, že ak sa má rodina na niečom rozhádať, tak sú to jedine peniaze. Však im to nakoniec Woody pekne natrel, má moje veľké sympatie. Na druhú stranu, mať doma takú ženskú, tak buď ujdem už dávno, alebo sa radšej niekde obesím, to sa ani nemôžeme čudovať Woodymu alkoholizmu, málokto by pri nej vydržal triezvy. Pre mňa je tento film aj v niečom osobný. Zhodou okolností som v Billingse v Montane strávil nejaký čas a ešte stále som spoznal hlavnú ulicu. Je to vlastne také jediné najbližšie väčšie mestečko od Yellowstonského národného parku, kde som si privyrábal. Možno som si práve v obchode kde predával syn Woodyho Granta kúpil aj CD prehrávač, neviem naisto. Jednoducho táto nádhera sa musí vidieť, škoda ďalších slov.(23.10.2015)

DETI MOJE, pán Payne je späť. Chvalabohu. Jednoduché a preukázateľné, že menej je často viacej. Žiadna Hawai, proste Nebraska. A Will Forte a June Squibb skrátka geniálni !(19.2.2014)

Neexistuje nic běžnějšího, než když si muž na stará kolena uvědomí, že celý život promrhal uvězněný pod pantoflem a že každý den lituje momentu, kdy své protivné a vrásčité manželce řekl ano. Ale to je jen první z mnoha přirozených životních motivů, které Nebraska tak krásně, vtipně a dojemně líčí. Snad poprvé se stalo, že Američané zvládli naprosto bezchybně zpracovat příběh, který je svými myšlenkami typický spíše pro klasickou českou tvorbu - svérázná rodinka plná charakterových kontrastů, malicherných sporů a majetkové závisti je však zásluhou skvělých civilních herců (mrzí mě, že Dern na toho Oscara asi nebude mít šanci), skvostných dialogů a účinně znázorněných emocí mnohem více sympatická a zábavná než všechny Homolkové a Škopkové dohromady. Černobílá výprava je sice jen trochu nadbytečná artová vložka, ale jinak jsou oscarové nominace absolutně na místě. 90%(23.2.2014)

"Starý človek - hotový kokot..." Túto pamätnú hlášku môjho bývalého podstatne staršieho nadriadeného citujem rád. Život s hlavou a mozgom, ktorý prestáva slúžiť nie je jednoduchý hlavne pre rodinu a blízkych príbuzných. Čiernobiela road movie, ktorá sa ako trefne poznamenal Malarkey možno zbytočne hrá na umenie, ponúka príbeh, ktorý nie je drámou ani komédiou, ale vyberá si niečo z každého z týchto žánrov a vo výsledku je film takmer bezchybnou sondou do života jednej rodiny, ktorá má po dlhšom čase príležitosť si veci vydebatovať. Ten nesilený humor ma vážne bavil. Dvojica podarených bratrancov mi sadla najviac. Kto by ich nechcel mať v rodine, že? Od úvodu je jasné, ako zbytočná cesta to je, ale ako to vo väčšine road movie býva, je samotná cesta dôležitejšia ako cieľ. Ak vám to trochu pripomenulo Príbeh Alvina Straighta , tak nie ste sami. Naoko "obyčajný" film bez trikov, streľby a výbuchov si svoju oscarovú nomináciu zaslúžil. A dá se to i bez peňez. (takmer.) 90%.(9.3.2014)

• Marek1991

Ak vyobrazíte film o demencii reálne, tak to bude s najväčšou pravdepodobnosťou nuda, no a tá tu aj bola. Upadnutá časť USA, skrachovanci a dôchodci, film ničím nevýnimočný, no nominovaný na Oscara, tak to už vážne neviem, čo je potom umenie. Ak si ale neviete vybaviť realitu, nejakú jej predpoveď ako to asi vyzerá a zrejme dokiaľ sa niečo významné nestane, tak bude vyzerať na mnohých miestach, či dlho ste nevideli film, kde by hlavná postava nepozerala televíziu, tak si pozrite toto.(4.4.2014)