Operace: Bílá bouře (festivalový název)

• Sao Du

(festivalový název)

White Storm, The

Krimi / Thriller

Hong Kong / Čína, 2013, 134 min

No. Čakal som čosí iné. Viac akcie a menej citového vydierania. Kto sa teší na kung fu. Poradím alt-ctrl-del. Kto sa teší na dobré strielačky. Už možno môže ostať pozerať. Sú tu tri menšie prestrelky, jedna jedna veľká strielačka vo finálne a jedno mega akčné divadlo v strede. Bitiek je tu pár. Ale stoja za hovno, alebo sú krátke. Za to chlapských sĺz je tu na môj vkus priveľa. Benny si mohol ten zákerný útok na emócie čiastočne odpusiť. Keby tu je len trochu menej melodrámy a viac pästných výmen, hodnotil by som snímok kladne. Takto je to rozpačité. Čo ma ale dostávalo je nezničiteľná čínska anatómia. Scéna keď dolujú z krivého policajta informácie by vyradila dve kompletné rugbyové družstvá na otras mozgu. To je ale nič. Borci očividne znesú množstvo guliek v tele, explodujúce granáty pri prdely, roztrhanie krokodýlmi. Tak tri tucty kopancov tiež nie sú problém. Proste vstanem a začnem absolútne nedôverihodnú bitku. Náboje dochádzajú zásadne keď to scénar žiada. Inak je ich v zásobníku aj pädesiat. Všetko toto by som odpustil, keby to je jasný akčný film. Ale keď toto často pôsobí ako dojímavá dráma o priateľstve zrade a špatných rozhodnutiach. 60-65% 3*(2.9.2014)

Je to vydarená akčná krimi dráma od Bennyho Chana. Má veľmi dobrý príbeh o trojici policajtov z protidrogového, ktorí sú síce dosť odlišní, ale aj tak sú najlepšími priateľmi už od detstva, čo pre nich veľa znamená, aj keď práve kvôli práci v utajení jedného z nich musí ich priateľstvo často čeliť veľkému tlaku. Práve majú možnosť zapojiť sa do rozsiahlej medzinárodnej operácie v Thajsku, v ktorej ide o najvlyvnejšieho drogového kráľa v celej oblasti, lenže tu sa situácia skomplikuje a výrazne to ovplyvní životy ich všetkých. Ale po rokoch sa vyskytne možnosť pre nápravu, čo sa rozhodnú využiť. Spracovanie sa mi páči, ale neubránim sa čiastočne rozporuplným pocitom. A môže za to celková nevyrovnanosť filmu. Vtiahlo ma to už od úplného začiatku, perfektné hlavné trio, ktorým som to priateľstvo skutočne veril, osobná línia policajta v utajení a samozrejme samotná dlhotrvajúca policajná akcia, pričom práve ten prvok práce v utajení je skvelo využitý, čo vyvrcholí počas práce v Thajsku, kde nie je núdza o viacero napínavých a vynikajúco gradovaných sekvencií a zároveň tu nechýbajú ani emócie. Takže z prvej polovice som bol mimoriadne nadšený, keďže mi prišla prakticky dokonalá. Ale potom to už upadne, síce samo o sebe je aj táto časť stále nadpriemerná a výborné tempo bez hluchých miest si film drží stále, ale v porovnaní s predchádzajúcou polovicou je to výrazný rozdiel, ten zvrat to dosť pokazil a už takmer nič nefunguje na takej úrovni ako predtým, čo potvrdí aj finále. Akcie je tu dosť a je skvelá. Tvoria ju hlavne rôzne veľkolepejšie akcie, ktoré sú perfektne natočené, nadmieru dynamické, odohrávajú sa v skvelo zvolenom prostredí, poteší slušný počet zabitých a navyše väčšinu času pôsobia aj pomerne realisticky a surovo. Najviac sa mi páči akcia s vrtuľníkom, ale až na finále, kde zaujme iba séria krátkych súbojov, inak je v štýle Johnnieho To, čo sa tu vôbec nehodí a navyše ani nedosahuje jeho kvalít je všetka akcia prvotriedna. Herecké obsadenie je skvelé, hlavné trio v zložení Louis Koo, Nick Cheung a Lau Ching-Wan už takmer ani nemohlo byť lepšie a k tomu plno výborných vedľajších postáv. Réžia a technická stránka sú vynikajúce, prvá polovica je bezpochyby to najkvalitnejšie, čo Benny Chan doteraz vytvoril, prvotriedna vizuálna stránka, akcia, napätie, emócie a práca s postavami, to už ani nemohlo byť lepšie, len škoda, že v druhej polovici už naplno funguje len ten vizuál. Škoda, po prvej polovici som si bol istý plným hodnotením, tá sa mimoriadne vydarila, potom to už upadne, ale aj tak White storm určite stojí za pozornosť, veľmi kvalitný akčný blockbuster. 80%(9.2.2014)

[IFF 2014] Stav hongkongskej kinematografie je mi dobre známy, ale nemám dôvod lamentovať nad ním. Predne, originalita je už takmer zabudnutý pojem a pokiaľ robíte to, čo vám ide najlepšie, zákonite prakticky nemôžete sklamať. Podmienkou správneho akčného filmu z lokálnej produkcie je zábavnosť, a tá Sao Du nechýba. Benny Chan neskladá len prostú poctu žánru, ale posúva hranice znesiteľnosti pre bežného diváka šialene preexponovanými prestrelkami a teatrálnymi emočne vyhrotenými scénami za sprievodu clivých husličiek a klavíra. Striedanie exotických lokácií a hviezdne obsadenie (i keď sa musím priznať, že som môjho obľúbenca Nicka Cheunga takmer nespoznal) dotvárajú skvelú kombináciu, ktorá je pre mňa ako nenásytného požierača žánrových filmov povinnosťou. 75%(17.11.2014)

Meno Johna Woo sa pri sledovani tohto filmu musi vybavit kazdemu. Po dlhej dobe sme sa dockali dalsieho zastupcu z podzanru heroic bloodshed. Ja som si naviac niekolkokrat spomenul na film Bullet in the Head vdaka ustrednej teme o troch kamaratoch a dokonca aj vdaka niektorym akcnym scenam. Tym padom som s celkom spokojny, ale s niektorymi jednotlivostami som mal problem. Dockame sa niekolkych solidnych krvavych prestreliek, ale nie su ani zdaleka tak stylovo natocene ako vo filmoch Johna Woo. Chybali mi spomalovacky a naviac ich kazia zbytocne hnusne CGI triky. Zaujal ma len nekompromisny utok vrtulniku a zaverecna prestrelka. Zvysok mi pripadal tuctovy. Stopaz je prehnana a tak film obsahuje aj hluche miesta. Skratenie o 20 minut by filmu vyrazne prospelo. Zvrat ktoreho sa dockame v polovici filmu mi pripadal dost prehnany. Spôsob akym jedna postava prezije je proste prilis absurdny. Nakoniec som ho akceptoval lebo to zapletke dodalo grady, ale mohli to previest uveritelnejsie. Hlavnou devizou filmu je vztah ustrednej trojice postav, ktory nastastie funguje na jednotku a scena ked navstivia matku v nemocnici jedneho z nich je dokonala a plna emocii. Konecne som behom noveho HK filmu nemal neprijemny pocit, ze sa snazi zavdacit cinskym cenzorom. Takze vysledkom je film, ktory zdaleka nie je dokonaly, ale vzhladom na to, ze sa jedna o prirastok v zanri v ktorom dlho novy film nevznikol, tak ma tento film potesil. Nebuduce si snad odpustia aj tie chyby a bude to pecka. 7/10.(24.11.2015)

Od začátku tisíciletí se hongkongská kinematografie vzpamatovává z úpadku, který přinesl odliv tvůrců a financí kolem roku 1997. "The White Storm" je jednou z řady spektakulárních produkcí posledních let, které ukazují, že Hongkong je zase zpět v plné síle. Jenže toto zdání ne zcela odpovídá realitě. Je pravda, že štědrý rozpočet, důraz na opulentní akci a především přesazení části vyprávění i akčních sekvencí do exotického zahraničního prostředí (v tomto případě Thajsko) ukazuje na finanční sílu hongkongského filmového průmyslu. Ponechme teď stranou, že ona síla je vykoupená financemi čínských koproducentů a vidinou zisku z čínských kin. Stejně jako "The Viral Factor" evokuje "The White Storm" zlatou éru hongkongské kinematografie, kdy právě produkčně náročné natáčení akčních filmů v zahraničí bylo nejen další atrakcí, ale také jedním z průvodních jevů stability průmyslu. Jenže tehdy nebyly zahraniční lokace výsadou jen hrstky vysokorozpočtových projektů, ale zcela běžně je využívaly i béčkové produkce. Stejné dobře udržované, ale dvousečné zdání vyvolává "The White Storm" i v ostatních ohledech. Zatímco jedni budou nadšeně aplaudovat návratu stylu heroic bloodshed, stejně tak lze film vidět nikoli jako poctu či nový příspěvek žánru, ale prostě jako bezzubou snahu navázat na minulé úspěchy. Jenže navzdory pyrotechnickým eskapádám a snaživé choreografii přestřelek film postrádá grácii stěžejních snímků žánru – od woovek přes zapadlý klenot "A War Named Desire" (natáčený také v Thajsku) po Toovy "Psance" (točené na Macau). Paradoxně byť se zde hongkongská herecká smetánka (Louis Koo, Lau Ching Wan, Nick Cheung) snaží sebevíc, postrádají postavy osobité charisma a pouze se utápějí ve věčném variování plochých schémat. Ve výsledku tu máme film, který by ve zlaté éře hongkongské kinematografie představoval pouze solidní béčkový standard, ale dnes je vydáván za jeden z vrcholů roku. Bohužel nutno dodat, že jím opravdu je. Lze jen doufat, že když už průmysl disponuje financemi, začne se po vzoru svých největších úspěchů obracet k originálním konceptům a ne jen pateticky vzpomínat na zašlou slávu a donekonečna variovat své dávné úspěchy (v tomto případě scénář nepokrytě kopíruje "Kulku v hlavě" a "Volavku"). 7/10(14.9.2014)