Dejte nám peníze (festivalový název)

• Švédsko

Give Us the Money

Dajte nám peniaze

(festivalový název)

Dokumentární

Švédsko, 2012, 58 min

Bosse Lindquist

Bill Gates

Když se mluví o akcích spojených s humanitární pomocí, ve spoustě lidech nastane troška skepse a obecně to nastartuje jakousi vlnu kontroverze mezi lidmi, kteří akce podporují a mezi lidmi, kteří mají zato, že mnohdy nadělají více zla než dobra. Dokument se zaměřuje na angažovanost dvou umělců, Bona a Boba Geldofa, kteří uspořádali sérii nejen koncertů, ale i jiných akcí spojených s humanitární a následně i rozvojovou pomocí Africe. Give Us the Money nás provází cestou Boba Geldofa a Bona, kdy se snažili sami vzdělávat v této tematice, aby mohli, jakožto známé osobnosti, zatlačit na těch správných místech. Kvituji to, že nám dokument nabízí pohled z obou stran. Na jedné straně tady máme velkolepé plány dvou odvážných mužů, kteří věří, že skutečně něco pro svět, potažmo pro Afriku, udělali. Na straně druhé tady máme pohled lidí skeptičtějších, kteří nadšení z kampaní nesdílí a podávají divákovi svůj pohled na věc, ať už jde o odborníky z řad ekonomů, nebo aktivisty v oblasti rozvojové pomoci. V zásadě tedy zbývá na každém člověku, jak se k akcím typu Live Aid a Live 8 postaví.(19.12.2013)