Lidský rozměr

Andreas Dalsgaard

Heikki Färm

Jan Gehl

Søren B. Ebbe

Veľmi nadhodnotený dokument s výpovednou hodnotou maximálne na 30 minút. Prišlo mi to skôr ako reklama na Jana Gehla. Ako pedagogická pomôcka fajn, alebo vybojujme si späť chodníky, lebo mesto z nás sformuje auto! Zaujal ma predovšetkým robotický hlas rozprávača.(22.3.2014)

Co se dívám na hodnocení, je to pravděpodobně ojedinělý názor, přesto se ho nedokážu zbavit. Tenhle snímek má všechno, co mít má - nejen dobré téma, ale i dobré zpracování, má dobré záběry, argumenty, klade otázky a pokouší se dávat odpovědi, má přesahy a taky návrhy, co s tím. Přitom v drtivé většině není "radikálně aktivistický" a ten idealismus tam také není (až na výjimky) v takové míře, jak by se mohlo zdát. Téma citizen-friendly měst je v dnešní době hodně důležité - a ono, není divu, že ho za takové považujete, když pocházíte z Liberce. My Češi sice nikdy nebudeme trávit tolik času na ulici a na venkovním posezení jako Italové nebo Francouzi, to ale neznamená, že bychom ven nechodili vůbec. I pro nás je důležité, jak naše města vypadají, jak se v nich cítíme a jestli pohyb v nich nepřipomíná spíš hraní Assassin's Creed. Je pěkné vidět v něčem dobře natočeném, že to alespoň trochu zlepšit jde...(14.3.2013)

Zajímavý dokument o městké struktuře. Líbily se mi některé úvahy, příklady a myšlenky, které zazněly od těch povolaných. Chválím také už zrealizované města či jen centra a náměstí, které jsme mohli díky porovnáním dvou pohledů poznat. Všeobecně mám rád dokumenty o našem světě, o člověku, přírodě a Lidský rozměr mi nabídl další oblast, která je určitě zajímavá a ani si ji moc neuvědomujeme. Human Scale dávám 75% - slabší čtyři hvězdy, ale prostě čtyři.(2.11.2014)

Ocenil by som viac informácií a menej hudby na efekt. Ale napokon - je to viac aktivizmus než plnokrvný dokument. S myšlienkami sympatizujem, pri filme je to s výhradami.(24.3.2014)

Modernistický mestský design v spojených štátoch a západnej európe sa stal de facto štandardnou šablónou ktorú opakujú krajiny po celom svete. Human Scale pojednáva o zaujímavych trendoch a faktoch, napríklad ako sa momentálne modernistický design uplatňuje v Ázijských krajinách, ktoré však narážajú na doposiaľ nevídané probémy (hlavne škála problému je dramaticky odlišná vzhľadom na výrazne väčšiu populáciu v Ázií). Naopak na západe môžeme (konečne) pozorovať pozitívne trendy ako prioritizovanie chodcov pred automobilmi, premiešavanie mestských a business častí (modernistický design historicky prísne oddeľoval rezidenčné časti, industriálne časti, downtown atp.) a podobne. Dokument to hrá dosť na city a dojmy (možno trošku zbytočne) a niektoré scény sú podľa mňa zbytočne umelo vynaťahované. Mám také zmiešané dojmy - ani ryba ani rak. Na dokument je to zbytočne ukecané a rozcitlivené, na film zasa málo hrané a dramatizované. 60%(14.12.2014)

• - Natáčelo se v Austrálii, Bangladéši, Číně, Dánsku, Itálii, Novém Zélandu a USA. (Cheeker)