Reklama

Reklama

Statečná srdce

(festivalový název)
  • Norsko Til ungdommen (více)

Obsahy(1)

Původním záměrem režisérky Kari Anne Moe bylo popsat podstatu politické scény v Norsku, která bývá označována za nejkultivovanější demokracii světa. Během jednoho roku sledovala osudy čtyř mladých aktivních studujících, zástupců odlišných politických stran, kteří se rozhodli kandidovat ve studentských volbách. Do příběhů Johanny, Haakona, Sany a Henrika a jejich osobních dilemat, pochybností a přesvědčení však uprostřed léta 2011 vstoupí samozvaný „zachránce evropských tradic“ Anders Breivik, který povraždí na ostrově Utøya desítky mladých členů Norské strany Práce. Hrůzný čin, motivovaný léta živenou frustrací z vývoje norské společnosti směrem k multikulturalismu a podpořený nesnášenlivostí vůči muslimům, otřásl celou norskou společností. Jednou z těch, kdo jen těsně unikne řádění vraha, je i Johanna. Vyrovnat se s otřesným zážitkem je pro ni, stejně jako pro celé Norsko, nesmírně obtížné. Stejně jako u většiny spoluobčanů a politiků však i u ní převáží názor, že překonat extremismus a nesnášenlivost je možné pouze otevřeností a důsledným lpěním na tradičních hodnotách demokracie. (Jeden svět)

(více)

Recenze (4)

Jacques1 

všechny recenze uživatele

Velmi pěkně natočený dokument, který sice za svou světovou zajímavost vděčí možná náhodě, nicméně Kari Anne Moe a jejímu týmu se podařilo s velikým umem zakomponovat zvrat, který přinesl masakr na Utoye do původní linie. Statečná srdce je radost sledovat, protože se v nich tak spojuje filmařský um se zajímavým tématem. Jediné, co snad lze vytknout (nad drobnou patetičností ve spojení s Utoyou přivírám očko), je fakt, že i tentokrát platí zlaté pravidlo, že většina dokumentů by mohla být nejméně o 15 min. kratší a nic by se nestalo. ()

dlouha_potvora odpad!

všechny recenze uživatele

Film, který opěvuje zpolitizovanou norskou mládež a představuje jí, jako elitu Evropy. Tihle "aktivní" lidé, vstupují do politických stran už v šestnácti a úplně zadarmo jim dělají kampaň a bojují za ně v debatách,ačkoli jejich politická gramotnost je přinejmenším sporná. To, že se hrdinové filmu přitočili k Breivikově útoku, by byla jediná "záchrana" toho snímku, ale i to filmaři dokázali přetočit v neskutečně patetickou ždímačku emocí podkreslenou tou nejpříšernější hudbou, kterou jsem kdy v dokumentu slyšela. A ano, mohlo by to být minimálně o tři čtvrtě hodiny kratší. ()

Reklama

Ixbalanke 

všechny recenze uživatele

Film není o Breivikovi, jak některá reklamní lákadla mohou zmást. Je to o angažovanosti mládeže do politiky a aktivity v tomto směru, dovednosti diskutovat a prosazovat své názory skrze umné argumenty. Do tohoto náhodou zasáhl Breivik svou nešťastnou psychózou a můžeme pak sledovat, co to s mladými politiky udělalo. Celé by to bylo docela zajímavé, ale celý dojem z filmu rapidně zhoršují emočně vyděračské scény truchlících lidí (dalo se to udělat jinak). ()

Katullka 

všechny recenze uživatele

Člověk si není jistý, jestli sleduje hraný film nebo dokument. Zinscenované všechno, snad až na to Breivika. I když to by byl asi vrchol manipulace. Nepopírám látku, ta byla nad míru zajímavá. Popírám uchopení, režii a celkově celý film. // Jeden svět 2013, Praha ()

Galerie (12)

Zajímavosti (1)

  • Film se původně jmenoval Braveheart, ale po masakru na ostrově Utøya se název změnil na Til ungdommen. Podle tvůrců film potřeboval norský název. Til ungdommen je pojmenován po stejnojmenné slavné norské básni od Nordahla Griega. (Cheeker)

Reklama

Reklama