Labyrint: Útěk

• slovenský

Labyrint: Útek

Akční / Mysteriózní / Thriller / Sci-Fi

USA / Velká Británie, 2014, 108 min

První knížka z TMR série byla úžasná, trochu jsem se bála filmu, ale zbytečně. Sice tam bylo pár pozměněných věcí, ale jinak se víceméně drželi knížky, což je rozhodně velké plus. Taky se mi líbilo herecké obsazení (když teda pominu Willa Poultera, toho kluka já prostě nemůžu brát vážně po Millerových), hlavně Dylan byl v hlavní roli dost dobrý. Film byl napínavý a opravdu tam nebyla chvilka, kdy by se člověk stihl nudit, jedna akce střídala druhou. Akorát teda to "vysvětlení" na konci bych udělala nějak jinak, kdybych nevěděla o co jde, tak bych to nepochopila, ale nulové, či zmatené vysvětlení byl problém i v knížce, takže za to film tak úplně nemůže. 5*(4.10.2014)

Zlaté Hunger Games. Vědecko-fantastická zábava pro mládež se rozpíná nesympatickými směry. Z post-twilightovské éry pro teenagery se nám už několikrát udělalo solidně zle, tady se dá hovořit o lehce dospělé látce. Mladí hošani netuší, co se s nimi děje a už jsou v robinzonovském prostranství obehnaném ohromnou betonovou stěnou. Skupina nesourodých mladíků vytvořila poměrně fungující komunitu, bojí se, pěstují, přežívají, umírají, ctí pravidla. Labyrint, který na prostranství ústí, je zřejmě jedinou cestou ven. Ono velké tajemství mě nelákalo, otázky jsou bez odpovědí, citová vazba na postavy chybí, že je v téhle grupě život drsný, jsem necítil, stejně jako tíživou atmosféru. Nepulsovalo to, nevěřil jsem. Objevit se mezi bandou náctiletých bruneta s tváří Kayi Scodelario, nedospala by bez poskvrny. Akce nestrhne, palce držet nenutí, nohy jí navíc podráží zmatená kamera i střih. Místy přesto působivé, to bych zase tvůrcům křivdil, dvojka mě ovšem i tak neláká/nezajímá.(2.12.2014)

Zprvu jsem na film vůbec nechtěl do kina jít, ale nakonec jsem mu šanci dal na popud ohlasů diváctva. Nakonec bych snímek definoval jako mírný nadprůměr, jelikož sliby v určité odlišnosti oproti divčím hrdinkám typu Hunger Games a Divergence (jedná se v podstatě o ten samý žánr, knižní předlohy jak přes kopírák) se ve mně nepodařilo naplnit. Klišé střídá klišé, tempo kolísá a příběh se alespoň trošku slibně rozjede až ke konci, aby (ne)velkolepý začátek trilogie zakončil - cliffhangerem (a to skoro až tím brutálním). Alespoň, že to obsazení nepříliš známých herců je ku prospěchu věci, hlavní hrdina Dylan O'Brien je celkem sympaťák a i na toho týpka z Millerových na tripu si zvyknete. Čekal jsem možná trošku víc, ale faktem je, že tyhle dětský romány teď jedou a to nejlíp tak, když se od sebe moc neliší...60%...[28.9.2014_Cinema City_Nový Smíchov](28.9.2014)

Slibný debut... a zároveň nic, co by se mělo schovávat za úderným slovem hit. Tam, kde skvěle funguje jakás takás atmosféra, kde mladičtí herci kupodivu obstojně hrají a kde je vlastně docela dobře ztvárněná osada "bez paměti", boří naděje na vyšší level tuny otravných klišé a šablon. Zářivým příkladem jsou členové komunity, neboť po skončení si budete z postav pamatovat nejspíše jen mlhavou kolekci "Thomas, asiat, malej tlusťoch, zlej kokot a kluk, kterej radí... jo a ten černej, co je měl na povel". Nikdo se nedočká rozvinutějšího charakteru, s nikým nebudete soucítit. Podstatnou většinu vůbec nepoznáte. Sociologický prvek v podobě zásadního rozporu ve skupině (riskovat v labyrintu, nebo bránit pokojnou louku?) působí křečovitým, ba až násilným dojmem a divák si ho všimne jen proto, že tam prostě je - nikdo s ním nepracuje, nebo přinejmenším ne moc dobře. Smutnou tečkou je závěr filmu, jehož otevřenost je to poslední, co bych tvůrcům vyčítal (jedná se o film na motivy prvního dílu knižní ságy). Mnohem větším průšvihem se stala snaha finálně rozhřešit konflikt komunity, což se odehraje v podobě naprosto nepravděpodobné, nelogické, stupidní, trapné a všeobecně blbé scény. Co s tím? Užít si docela fajn teenage scífko pro nenáročné, jehož povrchnost a prázdné šablonky místo postav se dají přežít (stále váhám, zda jisté chvíle v příběhu doplatily na nedořečenost, nebo byly jenom debilní). Bonusem jsou hororem líznuté akční scény a jejich fungující kinetika. V kombinaci se záhadnou atmosférou labyrintu a všeho okolo to není zase tak málo - uvidíme, co se bude odehrávat v pokračování tohohle teaseru na druhý díl.(19.9.2014)

Everything is change. I Wacoslav1 is change. Ano ano už tomu tak bude. Kdyby mi někdo před pár lety řekl, že vyrazím do kina na film plný náctiletých zasranů a ještě ho ohodnotím, tak jak jsem ho ohodnotil asi bych se dotyčnému vysmál, ale ono to nebylo vůbec špatný. Už trailer byl slibnej a samotnej film je příkladem snímku jakej mi osobně vyhovuje. Máme tu rozehranej zajímavej příběh kterej vtáhne do děje a donutí diváka přemýšlet, ale zároveň to na konci do sebe pěkně zapadne a dozvíme se co se děje a proč. Pravda ten konec není až tak šokující, a nepředvídatelnej a taky je tam jasnej prostor pro pokračování, ale ušlo to. Pravda hlavní hrdina byl ok a s tím zbytkem náctiletých blbečků z nichž někteří byli až extrémně nesympatičtí se nějak nedokážu ztotožnit, ale zase když už mě tu nějaká postava vyloženě srala, tak vzápětí chcípla což se mi líbilo. Jinak film má slušnou atmosféru a opravdu kvalitní zvukový efekty. Jenom škoda, že ta akce je zase strašně zběsilá a nepřehledná, ale tak takhle už se dneska točí skoro všechno. Nicméně jako celek dobrý. Líbilo se mi to.70%(23.9.2014)