Unaveni sluncem

Unavení slnkom

Burnt by the Sun

Drama / Historický

Rusko / Francie, 1994, 152 min

Michalkov zlvádl téma a dokáže působit na diváka, na druhou stranu je jiná krev (ústy postavy, kterou hraje) z ranější historie SSSR bagatelizována a zdůvodňována, takže je to vše důležité i pro soukromý a politický život režiséra. Klasická situace, ruská duše, důležitý film. 70%.(30.9.2010)

Propletenec vztahů, starých křivd, pomsty a nelidskosti. Můj osobní názor je, že jediný důvěryhodný obraz totalitního systému musí pocházet právě z té země, které se týká. Jako např. těžko někdo natočí lepší obraz posledních Hitlerových dnů, než Němci v Pádu třetí říše. Nikdo z venku kdo to zná jen zprostředkovaně, nikdy nevystihne skutečný život lidí uvnitř. P.S. Je to nošení dříví do lesa, ale Michalkovova souhra s jeho dcerou je fantastická.(20.10.2005)

Pekný film ktorý mi aj napriek svojej metráži zbehol ako voda, divná doba, zaujímavý pribeh a skvelý herci. Hlavne Naďa malé dievčatko (dcéra režiséra filmu Nikity Michalkova) bola úplne k sežrání. Doporučujem.(1.3.2005)

Režisér Nikita Michalkov měl šťastnou ruku, když roli hlavního geroje Kotova svěřil svému oblíbenému herci Nikitovi Michalkovovi. Usměvavý Kotov je největším kladem snímku, sympatický křivák Míťa za ním ovšem moc nezaostává a cvičení civilní obrany mi řádně roztáhlo koutky úst. Tím u mne ovšem klady končí. Děj neodvratně směřuje k očekávanému konci, svéráz figurek sovětského národa mne nechává poměrně chladným a pomalé tempo vyprávění naprosto nevyhovuje mému časovému zaneprázdnění.(16.12.2011)

Velice dobrý a neskutečně atmosferický snímek ve výborné režii Nikity Michalkova, který zde zároveň podává famózní výkon v hlavní roli. Nebýt několika slabších míst, neváhal bych dát plný počet. Ale taková scéna s tanky v poli byla vynikající.(23.12.2010)

• - Populárne tango "Unavení slnkom" bolo napísané až v roku 1937, dej filmu sa odohráva v roku 1936. Text bol pre film zmenený. (cica)

• - Predstaviteľ agenta NKVD Vladimír Rjabov bol v roku 2004 odsúdený na 21 rokov za vraždu. (cica)

• - Reštaurácia "Aragvi" bola v Moskve otvorená v roku 1938 v budove bývalého hotela "Dresden". Sergej Kotov teda nemohol pozývať agentov NKVD do Aragvi. (cica)