Dřív než půjdu spát

S.J. Watson (kniha)

Rowan Joffe

Ben Davis
  • MartinezZ

Trochu škoda, ale ne tragédie. I během devadesáti minut dokážete začít nudu - například když se setkávala s Claire na lavičce, už jsem si říkal, že by to mohlo končit. A jestli to v tu chvíli byla tak polovina...? Všichni zahráli dobře, ale to "budování napětí", každou chvíli svým způsobem zvrat v tom, komu věřit a komu ne, a do toho občasné zbytečné lekačky (zbytečné ne, měly probudit usínající diváky) mě začínaly nudit a po dni v práci jsem si nejednou zívnul. Přesto tomu čisté ** dát nemůžu - nemá to špatný námět a nápad, nevypadá to vizuálně vůbec špatně a herci jsou dobří, ale divákovu pozornost dokáže udržet jen tak první a třetí třetina filmu - prostředek není nedůležitý nebo nezajímavý, ale poměrně nudně zpracovaný. A kdyby se autoři drželi jednoho pořádného dějového zvratu, udělali by lépe. ~~~ SPOILERY!!! PS: Když věděl, že si nic nepamatuje, proč jí rovnou netvrdil, že jako MIke je její manžel a že měli syna...? Proč si prostě nevymyslel svůj příběh úplně jiný? To čekal, že si začne vzpomínat? To je ale celé v ostrém kontrastu s jeho hotelovým "Už mě to nebaví". - Nebo když kamarádka na telefonu zjistí, že Cristy žije s někým, kdo se za Bena vydává, byla poměrně klidná, já už bych asi volal policii, číslo telefonu na síti by měli. - A když mu ona vykdákala, že si všechno nahrává a že má doktora, proč nějak nezatrhl telefon (domácí) a foťák nesbalil, vždyť by si nic nepamatovala... Moc otázek, kterými se raději nebudu zabývat, jinak to hodnocení ještě srazím.(22.9.2014)

Průměrná žánrová jednohubka s třemi výbornými herci, jíž by slušel ještě propracovanější scénář. Rozjezd byl více než slušný, hlavní obrat dobrý, ale závěr mě zklamal. Viděno, odškrtnuto, stačilo, téměř zapomenuto.(7.2.2015)

Všichni Nicole Kidman lžou. Teď jde hlavně o to zjistit, jestli jí lže její manžel, její psychiatr, popřípadě, co se za její více než podivnou amnézií skrývá. S hrdinkou příběhu Christine se to má tak, že si každý den po probuzení nepamatuje na nic z předešlého dne. Prý za její stav může úraz hlavy po brutálním napadení, k němuž došlo před deseti lety za záhadných okolností. Christine si na doporučení svého terapeuta pravidelně z každého dne pořizuje obrazový záznam, jež je jakýmsi video deníkem, který je jediným připomenutím předešlého dne a v podstatě jen do něj vkládá veškerou svoji důvěru. K tomu se postupně začnou přidávat další pochybná fakta - úmrtí dítěte, rozvod manželství, nejasná minulost, a zase jen pochyby a lži, a tak pořád dokola. Mohl to být poutavý a působivě vystavěný mystery thriller, ale tak docela se to nepovedlo. Scénář by musel dostat k realizaci někdo schopnější, než je zhola průměrný Rowan Joffe, jehož scénář je všechno, jenom ne systematický a do detailu propracovaný. Snad až příliš spoléhal na silné herecké trio Kidman-Firth-Strong, které překvapivě nepředvedlo nic mimořádného. Nicole Kidman byla podivně nehezká a tím i nesympatická. Firth se Strongem by zřejmě předvedli herecký nadstandard, ale jejich výkony ve slabším režijním provedení zanikly. Předně, první hodinu film nemá šťávu. Určitým způsobem si budoval lepší výchozí pozici do druhé hodiny, respektive do druhé poloviny příběhu. Ta je sice o něco výraznější, napínavější a má snahu o gradaci, ale režisér to utne v nejlepším. Film vlastně nemá ani pořádné finále.To sestává jen z krátké sekvence, ve které se nebohá Christine brání útočníkovi, jehož identitu lze odhadnout předem, i když výsledná pointa není nikterak ostudná. Je fakt, že režisér Joffe tak nějak po celou dobu pilně pracoval s atmosférou, ale zkrátka svůj scénář udělal málo poutavý, vloudily se mu do něj i značné nelogičnosti, u kterých nelze zabíhat do podrobností, aniž bych nevyzradil něco, co se s ohledem na příběh nemá vyzrazovat. Jak postupně docházel k rozkrývání záhady, zapomínal na to, co bylo předem dáno, a až příliš ledabyle to předchozí odhodil v dál. Divácké procitnutí na konci příběhu může být různého charakteru, neboť zajímavost filmu spočívala v tom, že se nevědělo, co způsobilo stav hrdinky příběhu, a spolu s ní se chtěl divák dobrat pravdy. Pokud divák tušil, jak by to asi s hrdinkou mohlo být, k tomu se nabízelo hned několik variant, a nebylo úplně nudné a od věci během filmu určovat, která mohla být ta správná. Z filmu sálal i nepřehlédnutelný evropský "feeling". To všechno je jistým plus. Nicméně, od filmu z produkce Ridleyho Scotta a s takovými hereckými veličinami, čekám víc než jen zdařile maskovaný průměr. Knižní román, na jehož motivy film vznikl, neznám, znát nechci, protože literaturu mrdám. To se knížka strčí do prdele a mrdá se. No není se pak co divit, když výsledný film jde tak trochu do prdele. 50%(22.1.2015)

Spoilery! Překvapivě poměrně solidní drama. Člověk, který si doposud neuvědomoval, jak důležitá je v lidském životě dlouhodobá paměť, si to zaručeně nyní uvědomí. Nicole Kidman a Colin Firth si střihli svoje role vynikajícím způsobem. Samozřejmě snímek mírně postrádá jakoukoli logiku, ale je to na úkor napětí. Divák podezírá jednoho člověka za druhým. Ženy, když už se rozhodnete býti kurvami a podvádět své drahé polovičky, dbejte prosím na výběr svých milenců. Takový milenec se totiž může bláznivě zamilovat a udělat vám ze života peklíčko.(21.12.2016)

• Terva

CITÁT - Jsem tvůj manžel, a jsme spolu již čtrnáct let. Ty si nic nepamatuješ, přes noc jsi to všechno zapomněla............. Na první pohled je to mix příběhů 50 x a stále poprvé, Tváře v davu a Na hraně zítřka. Akorát to není komedie, tváře si hlavní hrdinka pamatuje, jen netuší co si o nich mám myslet a není to akční sci-fi, ikdyž se ráno vždy probudí do úplně nového světa. CITÁT - Co jsem dělala na letišti?................. Po hodině koukání jsem začal narážet na dějové chyby a díry ve scénáři. Nemá to napětí není to mrazivé je to prostě jen příběh beze špetky dramatu. Příběh může mít několik zakončení. Buď se vrátí na počátek, nebo se tvůrci "vrátí na počátek". Ale vše je vyřešeno jinak a to tak, že se vrátí na počátek. CITÁT - Měla jste nehodu...........(24.1.2015)

• - Film sa natáčal v Londýne. (Hudakfilms)

• - Jedná se o poslední film, který byl natáčený na 35mm film firmy Fuji, která v době filmování zastavila jeho výrobu. (Mr.Hawkeye)

• - Autorem předlohy je S. J. Watson, vystudovaný fyzik, který vystřídal řadu zaměstnání v nemocnicích a sanatoriích, kde se zabýval audiologií. V rámci "The Faber Academy", série kurzů nezávislého britského vydavatelství Faber and Faber, absolvoval kurz "Writing a Novel" a přestože je román "Dřív než půjdu spát"  jeho prvotinou, všiml si ho hned po vydání Ridley Scott, producent filmu. (Mr.Hawkeye)