Birdman

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

• Austrálie

Drama / Komedie

USA, 2014, 119 min

Rozpočet $18miliónovTržby USA $42,340,598Tržby Celosvetovo $103,215,094Tržby za predaj Blu-ray v USA $4,409,218Tržby za predaj DVD v USA $2,944,888 ║ určite treba uznať originalitu poňatia a samotného podania snímku, minimum strihu, teda slušný konkurent pre blízkeho kolegu Alfonsa Cuaróna(Gravitácia), má to zbesilé tempo, dravé výstupy hercov, uťahovanie si z popcornu ale aj tak ma to nezasiahlo ako iné jeho filmy, takže nakoniec len zaujímavý priemer /60%/(8.2.2015)

Neuvěřitelně pohlcující "bez-střihová" forma a meditace nad integritou osobnosti a herectvím fungují na 100%. Pokud nepočítám reklamu na BMW jde o můj první střet s Iñárrituem a totálně mě smetl. I po humorné rovině (přítelkyně se smála, já se smál a zbylých 5 návštěvníků sálu se smálo taky) a bicí orchestrálkou narvanou emocemi. Zahryzávání kritiky, satira na divadlo, film i komiksové bláboly je míchaná s poctou všem právě zmíněným věcem. Obrovský návrat Keatona i Nortona a i Galifianakis umí hrát. Parádní podívaná narvaná drobnostmi, které nutí k dalšímu shlédnutí.(8.2.2015)

Oscar 4 : Nejlepší film, Režie, Kamera, Scénář + 5 nominací: Herec HR - Michael Keaton, Herec VR - Edward Norton, Herečka VR - Emma Stone, Zvuk, Zvukové efekty ... .... .... .... .... Zlatý Lev - výběr(10.1.2015)

• Djoker

Keaton po 20 letech vylezl z kanálu a ztvárnil postavu herce, který 20 let v kanálu žije a chtěl by ven. Všichni si tedy vsugerovali, že hraje sám sebe, o to větší na něho pějí ódy a jako bonus ještě dostane Oscara ze soucitu. Fakt bravo! Práce kameramana je příjemným zpestřením jinak velice nezáživné podívané na zdegenerovanou skupinku osob snažící se přežít na Broadwayi. Všem jasně kraluje Norton, který se na přelomu tisíciletí dost hlasitě ucházel o herecký trůn a teď se snad už konečně vrátí do první ligy, kam jednoznačně patří, jen to chce lépe vybírat role a hlavně filmy. Jeho společné scény s Emmou navíc zastiňují oceňovaného Keatona. Hudba je příšerná, Rigganovy stavy otravné a závěr ve stylu "domysli si sám" je pouze ukázkou tvůrčí impotence. Tohle Iñárritu hodně posral.(24.1.2015)

Michael Keaton snažící se zbavit škrabošky opotřebovaného komiksového hrdiny, celebrity v nekompromisním světě kritiků. Obnažit tělo nestačí (ačkoliv to trhá rekordy), pro restart kariéry je potřeba obětovat ideálně sám sebe. Birdman (aneb Nečekané kouzlo lhostejnosti) je takovým tím líbivým filmem se všemi potřebnými ingrediencemi, aby si z Hollywoodu odnesl co nejvíce pozlacených plešounů. A oprávněně, protože jakémukoliv z herců není co vytknout, Lubezkiho kameru lze vychvalovat do nebes (ona v nich vlastně často poletovala) a Sanchezův drum sound je docela neotřelý nápad (i když mi občas trhal uši). Samozřejmě pochvalu zaslouží také ten, kdo tuhle rubikovku dokázal poskládal a barvy na kostce mu ladí, tedy Iňárritu. Jenže, po všech těch pozitivech z komentu, mi nějak dochází, že se po filmu nedostavila ona potřebná erekce (= nadšení), tedy podobný pocit, jaký zažíval Edward Norton na prknech, která (pro něj) znamenají svět ..(17.2.2015)

• - Pro mexického režiséra Alejandra Gonzáleze Iñárrita je to celkově pátý celovečerní snímek, ale zároveň teprve druhý, který je ryze pod americkou produkcí. Tím prvním byl snímek Babel (2006). (geklon)

• - Spoiler: V poslední scéně filmu přinese Sam (Emma Stone) svému otci do nemocnice kytici šeříku. Existuje pověra, podle které je tato květina nositelkou neštěstí, obzvláště pokud je přinesena do domu nebo do nemocnice. Pověra nejspíše pochází z dob, kdy byla její výrazná vůně používána k překrytí pachu mrtvých lidí uložených v domě. (HellFire)

• - Za takmer dve hodiny filmu je viditeľných len 16 strihov. Ich skutočný počet však producenti odmietli odhaliť. (adako)