Jak vycvičit draka 3

• USA How to Train Your Dragon: The Hidden World (více)

Ostrov Blp je dračí ráj obývaný Vikingy, nebo vikinský ráj obývaný draky, jak se to vezme. Bývalí odvěcí nepřátelé tu žijí v záviděníhodné harmonii. Vládne jim mladý náčelník Škyťák, který miluje létání s okřídleným parťákem Bezzubkou. A miluje i svoji kamarádku Astrid, jen jí to ještě nestačil naplno říct. Paradoxně právě láska se stane předzvěstí mračen, která se nad Blpem začnou stahovat. Škyťák je v tom nevinně, může za to rozkošná bílá dračice Bleskoběska, jež doslova omráčí Bezzubku, který se pod jejím vlivem promění z obávaného Nočního běsu na nejistého puberťáka. Možná i proto včas ve vzduchu neucítí nebezpečí pro všechny draky, které se ke břehům ostrova blíží. Ve snaze najít pro ně nové útočiště se Škyťák a Astrid vydají pátrat po mýty opředeném Skrytém světu, v němž by se všichni draci mohli před touto hrozbou ukrýt. Najdou ho? A najdou ho včas? (CinemArt)

Vxxx

Krásné zakončení dračích příběhů. Stejně jako předešlé díly je to roztomilé a barevné. Animace je opravdu úžasná a o kousek lepší než v předchozích dílech. Ačkoli mi Hiccup, Toothless a ostatní budou chybět, doufám, že toto opravdu bylo finále a nebudou to dojit dál. Takhle je to totiž perfektní. 5* ()

filmfanouch

Takže je to tady! V roce 2010 studio Dreamworks nabídlo naprosto parádní animák Jak vycvičit draka, jen aby ho v roce 2014 obohatilo v několika směrech snad ještě lepším pokračováním a nyní v roce 2019 se má celá trilogie Jak vycvičit draka uchýlít ke svému konci. A, že byl hype budovaný vskutku fenomenálně. Samotný Steven Spielberg měl tu čest si scénář v předstihu přečíst a potvrdit, že je to jeden z nejlepších příběhů, který kdy četl. Sám se dle svých slov rozbrečel a bylo tak zajímavé sledovat jak moc parádní Jak vycvičit draka 3 bude. Proměnil se snad ve finále závěr trilogie v jedno velké zklamání? Ani náhodou! Jak vycvičit draka 3 je totiž perfektní závěr trilogie, který definitivně pomáhá uskládat jednu z nejlepších animovaných trilogiích v dějinách kinematografie. Zdá se to možná brát jako příliš velká slova, buďte si ale jistí, že je Jak vycvičit draka 3 vizuálně dokonalý, dějově parádní a emocemi zdatně podojený film, který se ve finále zaslouží o to, že se celá trilogie dostane do seznamu TOP 100 nejvlivnějších filmů dekády. Ten film je jednoduše prostě těžký nenávidět. První díl Jak vycvičit draka nastartoval silně emocionální příběh, který není jen o dobrodružných eskapadách jednoho vikingského chlapce a na první pohled děsivého draka. Je to silný emocionální příběh, který vydojil vikingskou kulturu a mix fantasy co nejvíce to šlo. Dvojka si dovolila jít ještě o trochu dál a spoustu nápadů a rozhodnutí na které většinou tvůrci animovaných filmů nemají odvahu, film u mně zvedá nahoru. Vizuálně či dějově je za mně dvojka přece jen o trochu výš než jednička. A trojka i když možná není nejlepším dílem, nastavuje laťku pro zbytek animované produkce taky velmi vysoko. Animace je prostě parádní. Každý díl má tak trochu svůj specifický vizuální styl a právě proto není možno styl dračí trilogie okoukat. Navíc je tu v rámci trilogie pravděpodobně nejvíc moneyshotů, které jsou fakt parádní, nádherné a strkají do kapsy většinu kamerových záběrů z hrané produkce. Tvůrci na animovaný film celkem důstojně zvládají i akci. Hned úvodní akční scéna ve mně vzbudila pocit, že se jedná opravdu o nejdospělejší díl série a měl jsem pravdu. Navíc od druhé půlky jsem prostě už jen držel tlamu, vůbec nepřemýšlel a nechal jsem se jenom unášet. Unášet perfektními záběry, perfektním vizuálem, perfektním vývojem postav, perfektním dějem..... co v tom filmu vlastně není perfektní? Hudbu navíc znova skládal John Powell a divák nedokáže udělat nic jiného, než se jen jeho hudbou unášet. Powell zvládá poklidnou hudbu i hudbu především pro zápornou stranu mince (tu ve trojce tvoří především záporák Kruťas, který sice nedosahuje kvalit Draga z předchozího dílu, ale pořád je to minimálně zajímavý záporák) a především dokáže zahrát hudbu smutnou. A právě o smutek jde ve finále v tomto filmu nejvíc. Především jak Spielberg sliboval, konec je emotivní jako prase! Posledních 10 minut už člověk nemá opravdu na výběr nic jiného, než jen pomalu strkat prsty do kapsy plné kapesníků a říkat si, že je to pořád jenom film. Emocionální završení společné poutě Škyťaka a Bezzubky ve finále funguje opravdu parádně. A i když jsem se z trailerů bál, že bude postava Bleskoběšky nezajímavá a zbytečná, ve finále není vůbec těžké si jí oblíbit... Jinak je tu zajímavá myšlenka: Emocionální poselství o kterém jsem mluvil se ve finále nosí v tom, že lidé nejsou připraveni na to žít s draky. To by se ve finále dalo zsituovat do dnešní doby, akorát draky bychom mohli prohodit za uprchlíky a třeba lovce draků Kliďˇase vyměnit za hubenějšího Donalda Trumpa. Neříkám, že to v tom nutně musí vidět každý... paraely ale v tom rozhodně jsou! Jak vycvičit draka 3 pravděpodobně nemusí uspokojit všechny, počítám s tím, že stejně jako u Temného rytíře povstal bude většina diváků zklamaná jednoduše proto, že čekala víc. Já ale odcházel spokojený. Házím plnou palbu a prohlašuji to nejen za jeden z nejlepších animáků posledních let, ale zároveň jako jeden z nejlepších filmů posledních let celkově! Velký palec nahoru Dreamworks a děkuju za parádní trilogii! Trilogie Jak vycvičit draka se hrdě může může hlásit mezi legendární trilogie jako Star Wars IV-VI, Star Wars I-III, Trilogie o Temném rytíři, Matrix. nejnovější Trilogie Planet opic, Toy Story nebo Pán Prstenů. Až tak je celá ta trilogie výborná! () (méně) (více)

D.Moore

Vzhledem k tomu, že se předchozí dva filmy nebály vcelku drsných a nečekaných věcí, čekal jsem zakončení trilogie o něco působivější. Zapracovat se mohlo hlavně na záporákovi, který mě takřka nezajímal a byl tuctový. Ano, místy atmosféra potemněla tak, až jsem si říkal, jestli je to vůbec animák pro děti, jenomže vzápětí se dostavil ten klasický střelený humor, aby to dětem vynahradil... Měl jsem z toho smíšené pocity. Po technické stránce jsou třetí Draci nicméně vynikající (například John Powell má teď na kontě jednu z nejlepších soundtrackových trilogií vůbec), Bezzubkova romance je stoprocentně roztomilá a Škyťákův příběh se také podařilo uzavřít - jen zkrátka ne nijak nezapomenutelně, což je škoda.___P.S. Můj dojem možná zlepší verze s původním zněním, ačkoliv dabing nebyl špatný - Simona Postlerová má skoro stejný hlas jako Cate Blanchett, nicméně raději uslyším ji stejně jako Kristen Wiig v roli Rafany (rozhodně nejlepší postava celého filmu). ()

Xmilden

Od Třetího dílu jsem si sliboval zase o něco dospělejší podívanou než v předchozích dílech a mé očekávání se tak úplně nedostavilo. Pokud se příbeh v minulých dílech věnoval přecejen více Škyťákovi, tentokrát hraje v hlavní roli Bezzubka. Trojka se tedy zaměřuje podstatně více na něj. Zkoumá jeho potřeby a dodává mu partnerku, aby se na světě necítil tolik osamocen. Tentokráte zde proti hlavním hrdinům nestojí žádný obrovský drak, ale velice důmyslný a inteligentní záporák, kterého můžu označit za nejlepšího z celé série. Závěrečná rozlučka je přecijen krapet delší, ale chápu že by bylo necitlivé vše rychle utnout. 75%. PS: Se sérií jako takovou jsem velmi spokojený. ()

Chrustyn

Už ne tak kouzelné jako první díl ani tak velkolepé jako díl druhý, ale pořád jeden z těch nej animáků, kde si maminky zapláčou, děti potěší celá plejáda krásně animovaných draků a tátové si vychutnají vizuální hody. Jen zde chybí nějaký wow moment, nebo scéna, na kterou si při vybavení třetího dílu divák vzpomene. ()

• Steven Spielberg měl možost si přečíst scénář v předstihu. To později komentoval s tím, že se u scénáře rozbrečel, a že je to jeden z nejlepších příběhů, které kdy viděl. Stejně oslavovala scénář i autorka předlohy, animační tým, scénář pochválil i hlavní přestavitel Škyťáka Jay Baruchel, i když měl možnost přečíst jen malou část. (Spinelion)
  • Původní scénář se studiu nelíbil, proto ho Dean DeBlois poupravil. Po úprávě film okamžitě dostal zelenou. Tato úprava také zapříčinila odklad premiéry. (Spinelion)

První významná filmová ocenění vyhlášena

První významná filmová ocenění vyhlášena

05.12.2019

První prosincové dny došlo k vyhlášení dvou ocenění a jelikož oba vyhrál stejný snímek, začíná tak velká spekulace o možném vítězi na Oscara. Před pár dny představil režisér Martin Scorsese na… (více)

Třetí drak letí k rekordním ziskům

Třetí drak letí k rekordním ziskům

25.02.2019

Třetí a závěrečný snímek trilogie Jak vycvičit draka o minulém víkendu konečně přistál v kinech a jak už je nyní jasné, bude z toho rekordní rozlučka. Jak vycvičit draka 3 totiž za víkend v Americe… (více)