Raketa (festivalový název)

Kim Mordaunt

Kim Mordaunt

Andrew Commis

Caitlin Yeo

[SFF 2013, Sydney] Z distribučného hľadiska chápem striktné označenie "dráma", predsa len, ústredný konflikt záujmov je zrejmý hneď po silnej expozícii (technológia vs. príroda) a smutné upozornenie na dozvuky Vietnamského pekla takisto netreba bližšie špecifikovať, ale pri voľnomyšlienkovej interpretácií by som sa nebál vyrukovať aj s označením "rodinný"…tým prínosným spôsobom. Maurant totiž pracuje s optimistickými tézami tak živočísne a zároveň obozretne, že ony životné ponaučenia/kopance mladého Ahla sú hodnotným apelom na dočasné zocelenie duše i tela nielen pre dospelého, ale aj dospievajúceho jedinca. Očistná záležitosť ktorá sa síce drží osvedčenej schémy zavrhnutie-osvietenie-vzkriesenie, ale vyžaruje z nej nesmierna srdečnosť a to bez lacného sentimentu. Casting je výborný (deti ma konečne nesrali + ázijská verzia Jamesa Browna fakt stojí za to), pozvoľné tempo rozprávania dovoľuje hlboké ponorenie sa do neidealizovane exotických scenérií Laosu a celok sa elegantne pohráva s prvkami účelnej karikatúry, tvrdého pragmatizmu i snovej nádeje. Nezvyčajný mix ktorému som neodolal.(9.6.2013)

Nádhera i s plejádou neherců. Pohled to života lidí, kteří nemají žádná práva, ani životní úroveň. Přesto dokáží být šťastní a trochu pohádkově si vydobýt své místo na světě.(22.5.2014)

Názov The Rocket je metaforou premeny života chlapca, ktorý bol od narodenia považovaný za prekliate dieťa a všetko zlé čo sa v jeho okolí stalo bolo pripisované na jeho účet a práve tá raketa značí konečne obrat v jeho zatracovanej existencii. Prirodzené podané (nielen vďaka hercom, ale aj scenáru). Exotické prostredie Laosu. Zdemolované obydlia ako následok predchádzajúcej vojny. Technologické pokroky (hydroelektráreň), ktoré ohrozujú tradičné a pokojné životy laoských komunít. 75-80%(30.9.2014)

Trochu klišovité, trochu roztříštěné a konec předvídatelný, ale říkejte si co chcete, krásné prostředí drsné přírody a perfektní herecké výkony.(23.7.2014)

Laos po hollywoodsku. Což je špatně. Možná se dá pousmát nad naivitou, v níž celý film bezděčně plave, ale ten konec je jako z říše snů o nejhorším klišé všech dob. Asi jako kdybych teď vyrazil do nejbližší autoopravny a s prstem v nose tam ze součástek pohozených za garáží seskládal utranařachanou káru, co zítra v závodě Bystr-Veverská Bítýška vyhraje první flek. Zbytečný vám říkat, že pod kapotou nenajdu ani svíčky... Cinema Mundi, 2014.(5.3.2014)