Pomsta netvora

• USA Revenge of the Creature (více)

Gillman (Ricou Browning, Tom Hennesy) je zajat muži poslanými Oceanáriem na Floridě, kde je studován zvířecím psychologem, profesorem Cletem Fergusonem (John Agar) a studentkou Helen Dobsonovou (Lori Nelson). Profesor se studentkou se do sebe rychle zamilují k zármutku Joea Hayese (John Bromfield), Gillmanova hlídače, který Helen miluje. Gillman získá okamžitou oblibu u Helen a s námahou přesvědčí profesora Fergusona, aby s ním hovořil. Kvůli pokusům prováděných na něm v nádrži se stává obojživelníkem. Pak Gillman utíká, zabíjí Joea a prchá do otevřeného oceánu. Stále však nemůže přestat myslet na Helen. Proto ji vystopuje a nakonec ji unáší z přímořské restaurace, kde zrovna baví s Fergusonem. Ten se ho snaží pronásledovat, ale Gillman utíká ve vodě se svojí zajatkyní. Clete a místní vymahač práva se proto musí pokusit vystopovat Helen a jejího obojživelného únosce...

Tento film je prvním snímkem dnes již slavného herce a režiséra Clinta Eastwooda, který si zde zahrál asistenta v laboratoři. (Javert)

Cimr

Dočkáme se prakticky všeho, co je pro americký horor z 50. let typické. Dialogy, kamera, zápletka, otáčející se noviny a rozhlasoví komentátoři, vše je tak průměrné a ohrané, až to bolí. I ten výchozí nápad není nic jiného, než suchá variace na krásku a zvíře či King Konga. Jediné dvě věci, co zaručené pobaví, jsou nerealistický kostým hlavního hrdiny a mimořádně hloupá hudba, která opakuje dva motivy (veselý a strašidelný) pořád dokola a absolutně nesedí k promítaným scénám - hudba burácí a v příběhu se nic neděje. ()

curunir

,,NIEKEDY MÁM POCIT, ŽE VŠETCI AMERIČANIA SÚ BLÁZNI." __ Už dlhší čas mlsám jazýčkom po Netvorovi z Čiernej lagúny, žiaľ doteraz som ho nemal možnosť vidieť no i tak som uvítal aspoň túto dvojku. Pre pozretie dvojky však znalostí ,,jednotky" zrejme príliš netreba, pretože všetko podstatné z nej sa tu niekoľko krát dôrazne zopakuje i tak sa ale čudujem názvu ,,Pomsta netvora", nakoľko som nemal pocit, že by sa nejaký revenge konal. Inak som sa s týmto sympaťákom vlastne už kedysi stretol, keď sa epizódne objavil v nevalnom seriálovom Tarzanovi. Nebudem sa ale dlho rozpisovať a komentár ukončím takto: film je typickým sériovým béčkom so všetkými neduhmi čo žáner prináša čiže by si vlastne zaslúžil 3*, mňa osobne však bavil (alebo nudil) zhruba rovnako ako rovnako stará Arnoldova Tarantula, ktorá má u mňa 4*, takže nemám dôvod byť ku človekovi-rybe ešte aj ja zlý. (60. hodnotenie, 11. komentár) ()

zelvopyr

Narozdíl od prvního filmu je zde mnohem méně důvodů, proč jej sledovat. Minulý existencialismus, měřítka dobra a zla u bytosti, která tento koncept nemá... to vše je nahrazeno doslovným a špatně adaptovaným příběhem King Konga. Což zase sice nefunguje z absence pompéznosti (letadla a Empire State Building těžko nahradíte bójkou, motorovým člunem a 2 policejními auty), ale funguje z jiného důvodu: King Kong oslněn krásou ženy, poté, co ji unesl, poznal, že mu není souzena (pro drobnou velikostní disproporci) a hyne tak nějak spíš doplňkově k žalu. Zde naopak logicky zapadalo do sebe, jak se prehistorický tvor udržel ve své nice tak dlouho (hrdinka jistě jako generace před ní po konci filmu nakladla Gill Manovi spousty jiker). Celkově nicméně mám stejné výhrady jako minule - pro snahu o technickou preciznost, "proveditelnost", "uvěřitelnost" v rámci fyzikálně možného se nějak vytratil spád, zábava, zajímavost... P.S. ještě mě samozřejmě iritovalo, jak dají tvora z Amazonky automaticky do mořského bazénu, ale co čekat, že. ()

Anderton

Dvojka podľa mňa v ničom za jednotkou nezaostáva, nemá síce tak súdržnú atmosféru jedného klaustrofobického miesta v Amazónii, zato ponúka široké spektrum lokalít. Džungľa, zábavný park, mesto. Arnold bol vysoko zručným režisérom, čo potvrdil aj v tomto diele a je dosť škoda, že nenabral, respektíve štúdio nenabralo odvahu zakončiť film tak, ako by bolo logické. Myšlienkovo sa téma osamoteného rybieho muža rozrastá o ďalšie aspekty nielen jeho údelu, ale aj spoločenského života 50. rokov. ()

SOLOM.

I já sám patřím spíše k těm, které druhý díl této série příliš neoslovil. Zatímco jednička je mnohými považována za „kultovní dílo“, tak tady mi vadila kromě slabšího scénáře především změna prostředí. Kouzlo Černé laguny nahradila vodní nádrž, dobrodružnou atmosféru přemíra romantiky a nudných pasáží, ale i zde se podařilo obsadit velice atraktivní herečku. Takže za to má Arnold u mě malé plus. Samozřejmě nesměla chybět scéna v bílých plavkách (kterou však stejně jako v prvním díle ve vodě podstoupila Ginger Stanley). Nevím, buď neuměly ty herečky plavat, nebo měly strach, aby mokré plavky neodhalily víc, než za co dostaly zaplaceno. Každopádně i zde jsem si vyloženě užíval podvodní záběry, které byli prostě nádherné. Jen byla velká škoda, že tu dostalo zbytečně moc velký prostor Ocean Harbor Oceanarium, ve kterém máme sice tu čest vidět na pár vteřin Clinta Eastwooda v jeho první roli, ale kromě útěku z nádrže to byla docela nuda. Navíc se samotný Gill-man v mnoha situacích choval dost podivně, měl neuvěřitelný orientační smysl a už prostě nebyl tolik okouzlující, jako tomu bylo minule. Nicméně pořád v tom vidím průměrný film, který s ohledem na dobu vzniku rozhodně nepatří do koše! 50% ()

• Film bol pôvodne vydaný v 3D. (westerns)
  • Tento film je úplně prvním, ve kterém si zahrál Clint Eastwood. (ČSFD)
  • Reštaurácia, z ktorej netvor unáša Helen Dobson (Lori Nelson), sa volala Lobster House v Jacksonville na Floride. Reštaurácia bola zničená pri požiari niekoľko rokov po natočení tohto filmu. (westerns)