Baahubali: The Beginning

• Indie బాహుబలి (více)

První díl velkolepé ságy o mocném indickém království Mahishmati. Tomu vládne tvrdou rukou neohrožený válečník Bhallaladeva (Rana Daggubati). Na hlavním nádvoří dlouhá léta vězní v okovech Devasenu (Anushka Shetty), sesazenou bývalou královnu, kterou se její věrní přívrženci marně snaží osvobodit. Ve stejný čas u řeky pod vysokým vodopádem žije chlapec jménem Shiva, který roste v silného a odvážného muže (Prabhas). Celý život upírá oči k vodopádu a touží zjistit, co je nad ním, protože nikdo z jeho rodu na tuto otázku nedokáže odpovědět. Zatím se mu ale nikdy nepodařilo vyšplhat proti proudu vody až nahoru. Když mu z vodopádu k nohám spadne tajemná dřevěná maska, je odhodlán konečně vylézt nahoru a naplnit svůj osud... (Dont)

Jirka_Šč

Indická verze příběhu o Héraklovi. Dítě, posléze muž s ohromnou silou. Mistr světa ve volném lezení, trhající skály i srdce krásných žen. Předurčený osudem. Nejprve úsměvné, ale zhruba v polovině mě to chytlo a je mi upřímně líto, že na pokračování musím čekat. Některé digitální triky jsou úžasně nedodělané (nejvíc mě udeřil do očí kmen jednoho stromu), ale beru to jako určité "přiznání" pohádkovosti a zase naopak - jiné triky jsou naprosto na standardní vysoké úrovni současné kinematografie. Po skončení jsem googlil výrazy jako Tollywood, telugština, drávidské jazyky a zjistil, že království Mahishmati doopravdy existovalo (zmiňuje se o něm epos Máhabhárata), ale příběh o Baahubalim je smyšlený. ■ P.S. Okamžik s nohou na hlavě je epic. Hudbu, která zní při závěrečných titulcích, jsem si pouštěl dvakrát. ()

rikitiki

Rozhodně je to velkoryse natočený film. Už úvodní scéna, kdy se žena noří do prudké řeky a nad hladinou drží jen batole v jedné ruce, ohromí. Naznačí, že tahle žena je skutečnou královnou. Výtvarně se vydařil i nekonečný vodopád a pyramidové město nad ním. Příběh je legendou o hrdinovi, který nepoznán vyrůstá v cizím městě a až v dospělosti se mu povede najít svoji identitu a svůj cíl. Ohromující bitvy, poněkud nepřehledná zrada v královské rodině a nějaká ta láska. Z romantických scén vyniká taneční, kdy dívka se snaží svůj protějšek zabít, zatímco mladý muž ji při boji svádí a zkrášluje ji. Film končí v polovině, useknutě, takže bez druhého filmu se nedozvíte, co se stalo a jak to dopadlo. /2. 8. 17./ ()

marrjaana

První půlka je taková indická verze Plaváčka zkříženého s Herkulesem. I když trochu epičtější a velkolepě zpracována a vlastně je to takové hezky koukatelné a zajímavé fantasy. Ovšem poté se dostaneme do druhé půlky, kdy je vyprávěna minulost a film dostane pořádný koule. Na první půlku rázem zapomenete a necháte se unášet jednou z nejepičtějších filmových bitev, která opravdu zabere skoro celou půlku filmu. Jasně občas jim tam něco ujede, ale celkový dojem z filmu( hlavně z druhé půlky) je WOW! Upřímně mně po zhlédnutí filmů Jodhaa Akbar, Magadheera a (hlavně) Baahubali mrzí, že se Indové do výpravných filmů nepouštějí častěji, protože jim to zjevně pravdu jde. PS: velmi mně zaujalo upozornění na začátku filmu, že pády zvířat jsou výsledkem CGI a upozornění, které běželo při těchto pádech v spodní liště obrazovky. ()

Nettrass

Vizuál výborný, hodně se inspirovali Čínou... Sice méně létali, ale zase měli obrovský kus síly, lámali kámen, drtili býky snad i plivanec by zvedli nad hlavu... Výborná věc, žasnout a pobavit se:-). Na to hodnocení světové databáze v tomto případě moc nedejte. Polovina Indů v tomhle snímku hrála a ta druhá to hodnotila 5 hvězdama:-). ()

Klajnik

Baahubali je velmi špatným filmem, což ho trochu zachraňuje. Dokáže být totiž natolik absurdní, natolik směšně patetické a přepálené, že se u toho divák vlastně občas zasměje. Jen malý výčet: 1.) Na začátku se Ind, neustále snaží vyšplhat na horu, ale nedokáže se dostat přes jeden úsek. Zvládne to až tehdy, když se mu na skaliscích začne zjevovat zpívající a tancující žena. Až tehdy je schopen toho nevídaného fyzického výkonu a přeskočí asi 30m propast. Vidina sexu je holt silným motivátorem. 2.) V momentě, kdy tu paní nalezne, tak se ho snaží zabít. A není divu. Vypadá jak osmdesátkovej pornoherec, pohazuje knírem a dělá jí neslušné návrhy. Začnou boj, ale on z ní během něj postupně svléká oblečení, rozčese jí vlasy, ohodí jí pod vodopádem, natře jí rty (šťávou z vína) a namaluje stíny (saze). Až když žena uvidí, jak krásnou jí učinil v odlesku vodní stěny, tak se mu poddá. 3.) Princ indického království nad horou zas přepere v souboji býka a ani se nezapotí. V levém spodním rohu během toho bliká nápis "CGI", což je bizardní, protože jde poznat, že je to CGI jednak proto, že ty efekty jsou zde velmi špatné a jednak proto, že snad nikdo nemůže být tak debilní, aby si myslel, že muž skolí býka. 4.) V závěru se strhne "epická" bitva, která však vůbec epická není, protože je to celé extrémně vyumělkované a stupidní, takže to není vůbec napínavé. Nepřáteli pro ono indické království je nějaká sta tisícová špinavá horda cigánských n*grů. Je to vtipný, protože takhle si nepřátelskou armádu představuje českej ovar hlásající "Islám v Česku nechceme!" ---> Já teda nevím, do jaké míry tenhle film Indové berou vážně a do jaké s rezervou, ale vzhledem k tomu, že i zde Češi píší, že závěrečná bitva byla epická nebo že to Prabhasovi s Tamannou slušelo, tak se obávám, že s tí m nadhledem to nebude žádná sláva. Baahubaliho ale samozřejmě nelze brát vůbec seriózně, protože kadence nesmyslů je enormně vysoká, ale přijde mi, že na nějakou vážnou notu přecijen hraji - jakoby se snažil vyprávět inspirativní příběh o hrdinství. Celé je to však pouhá pohádka, ačkoliv se obávám, že pohádka v podobě hraného filmu, kde lidi dělaj to, co tady, to prostě nefunguje, protože hraný materiál je příliš konkrétní (ta konkrétnost je však jeho předností, ale nehodí se do ní určitý typ látek). V animáku můžeme prezentovat s mluvící Sluníčko, ale v hrané podobě to bude podstatně náročnější zpracovat - pokud to vůbec lze a neselhat. I kdybychom však pominuli, že zde lidi jsou schopni vypnou býká nebo skákat 30 metrů, tak nelze přimnouřit oči nad nekvalitním scénářem. Ta dějová výstavba je dost slabá. Občas je to matoucí, nikdy to není napínavé ale vždy je to předvídatelné a vyumělkované. Výpovědní hodnota je nulová, protože celý film je pokleslým produktem, který má bavit diváka chvílemi "hezkou" písničkou, chvílemi "krutopřísnou" akcí. Estetický dojem je ohavný: Když pominu tu přemíru kýče a patosu, tak také nutno poukázat na, že měřítko autorovi vize přesahovalo rozpočet či technické dovednosti tvůrčího týmu. Proto to také vypadá tak, jak to vypadá. () (méně) (více)

• S rozpočtom 40 miliónov amerických dolárov je Baahubali najdrahším indickým filmom. (ambron)
  • Jméno Baahubali (Prabhas) vychází ze sanskrtu a je používané i v indických jazycích. „Baahu“ je paže a „bal“ je síla. Spojení „Baahubal“ tak znamená sílu paží. Z tohoto základu pochází Baahubali, tedy ten, který má sílu v pažích. Uvedená síla nemusí být nutně jen fyzická, ale může vyjadřovat i moc. (Muffino)
  • Film vydělal 10 milionů amerických dolarů a stal se tak druhým nejvýdělečnějším telugu filmem všech dob. Na prvním místě skončilo pokračování tohoto filmu Bahubali 2 (2017). (marrjaana)