Hrana

(festivalový název)
  • Slovensko Hrana - 4 filmy o Marekovi Brezovskom

Celovečerný dokumentárny film HRANA chce byť svedectvom o krátkom, ale mimoriadne dynamickom živote jedného z najtalentovanejších slovenských hudobných skladateľov novej doby – Mareka Brezovského. Zároveň podáva správou o celej jednej generácii, ktorá dospievala v chaotickom porevolučnom období prvej polovice deväťdesiatych rokov 20. storočia. O generácii, pre ktorú sa stala hudba Mareka Brezovského jej bytostným výkrikom a znie v jej srdciach ako hymnus. (oficiální text distributora)

E=mc2

Niekde medzi 3 a 4* Za všetkým utrpením muža hľadaj ženu? Žeby to bol prípad aj Mareka Brezovského? Najväčšou drogou nie je heroín, ale sebestredné samožerstvo, pocit, že okolo mňa sa točí celý svet - to je tou najťažšou a najtvrdšou drogou od ktorej sa musíme naučiť si odvyknúť. Marekovu hudbu mám rád. Škoda že nikomu z jeho (možno do seba zahľadených) priateľov nenapadlo v tom 93 zobrať Mareka niekam do New Yorku alebo na Berkeley, hrať po svete, nech vidí ako to tam vyzerá, myslím, že to by ho namotivovalo a dalo do obrazu. No možno jeho povaha a prežívanie predurčovali značne kolízny kurz už od samotného počiatku. Objektívne skôr za 3* ale za tú hudbu 4*. ()

haluska11

bohužel poměrně neznámá slovenská hudební hvězda, která vyhasla až příliš brzy. nadprůměrný talent génia brezovského ukončily drogy o sedm let dříve, než by jeden u hudebníka v dané době čekal - svět o něj přišel už v jeho dvaceti letech. dokument jako takový mu vzdává hold: mluvící hlavy od jeho rodičů přes bývalé partnerky a kolegy vzpomínají na jeho osobnostní specifika, zvyky i zlozvyky. tři tematické kapitoly - hudba, láska, rodina - doplňuje hořkosladký animovaný konec. výborně spracovaný a (na slovenské poměry rozhodně nadprůměrně) komplexní film o svojské osobnosti a lidech, které ji obklopovali. ()

zette

Dokument "Hrana" jsem znal drive nez samotneho Brezovskeho. Dle hudby ve filmu ci skladeb na youtube mel ocividne talent a jak to tak nezridka byva, pro vyjimecne lidi je svet maly, pak leccos zkousi a ne vzdy to dopadne dobre... Dokument je sam o sobe vyborny, spousta informaci, pohledu z ruznych stran, ukazek. Tleskam slovenskym tvurcum. Uprimne rikam, ze kdyby pojednaval o osobe memu srdci blizsi, dam pet hvezd bez rozmyslu. ()

blondboss

Slušne spracovaný dokument o talentovanom hudobníkovi, ktorý sa ani nestihol nadýchnuť k tomu, aby mohol ľuďom dať to, čo v ňom bolo. Hudbu. Na filme bolo vidieť emočné nastavenie autora, ako aj účinkujúcich. Ja osobne som o Marekovi Brezovskom vôbec netušil a som rád, že sa takéto dokumenty točia, a to práve pre takých ako ja. Nakoniec sa teda dá povedať, že Marek bol taký slovenský Kurt Cobain - človek s obrovským talentom, ktorého zničila vlastná zvedavosť. Posledný "film" už bol podľa mňa naozaj zbytočný. Inak spokojnosť. 80 % ()

Schuldiner

Dojemná záležitost o zmařeném talentu. Jednom z mnoha. Bohužel. Depresivní, ponuré, smutné. Nesoudím, nekritizuji, rozumím proč se ti lidé rozhodli natočit film o jejich blízkém. Moc jim chybí, měli možnost ho zvěčnit ve filmu a zároveň bylo o co se podělit. Logické. Musím se přiznat, že o Marekovi Brezovském jsem se poprvé dověděl až (!) ze skladby od Slobodné Európy - Smrť - tedy jen z několika měsíců starého alba (duben 2014). A pak jsem si náhodou zde na ČSFD všiml tohoto filmu jako novinky... Takže zvědavost zapříčinila, že jsem si už vědom, o koho vlastně jde. PS: Kurt Cobain, Jim Morrison, Shannon Hoon, Layne Staley, Jimi Hendrix, Richey Edwards .... ... a tisíce ´´bezejmenných´´ ... ()

PF 2015

PF 2015