Celnice (TV pořad)

Colnica alebo Československo po 20 rokoch

Talk-show / Dokumentární

Česko / Slovensko, 2013, 13x90 min

• Havenohome

Viac ako uvedené dokumenty hovorí o kríze elít réžia celej talkshow a vystupovanie Adely Banášovej. :D(15.4.2013)

Pro mě, jako patriota, velice zajímavý pořad. Co se mi velice líbí je rozvržení pořadu: dokument a následná diskuze. Plus jsou samozřejmě mně příjemní moderátoři. Těším se na další díly.(29.5.2013)

Celú som videl dnes prvú, a veľmi sa mi ten koncept páči. Zaujímavý hostia, podporené dokumentami, kde sa dajú vidieť ďalší zaujímaví ľudia, ktorí v našej spoločnosti pôsobia, vyváženosť oboch krajín...(23.6.2013)

Ja mam taku smolu ! Celkom fajn relacia to moze byt - a ja si zrovna pozriem diel, kam pozvali hosta, od ktoreho zaznie tolko tuposti - myslim tym pana Jaroslava Duseka. Ze okrem treskutej zimy (vtedy nosi sandale naboso, bez ponoziek) chodi bosy - to je jeho vec. Energia zeme prijimana cez choddla, nejake /zabudla som ten terminus technicus/ nemeratelne pole - dobre. Ale aby ovplyvnitelnych ludi presviedcal o blbinach ... Nador v mocovom mechuri, ktory v priamom prenose zmizne zo sonografickeho obrazu pri zariekavani mnichmi ... Zdravy je preto, lebo 20 rokov neje lieky .. boze. Kde je hranica medzi naivitou a hlupostou ? Ja tiez nejem lieky - lebo som zdrava. Nie naopak. Inak, Adelu mozem a tu bola velmi fajn. Vysoky obdiv vyjardrujem psychologovi prof. Fabianovi a psychiatrovi Dr. Černakovi. Nehviezdickujem, neda sa. Urcite si to pozriem aj nabuduce.(20.5.2013)

• Radko

Program Colnica mal zmysel len vďaka samostatným polhodinovým dokumentom. Dodnes sa dajú pustiť na stránkach slovenskej aj českej televízie (s výnimkou dokumentu Jana Němca Môj proces s TGM, ktorý je Boh vie prečo stiahnutý, resp. nedá sa prehrať). Tieto dokumenty režírovali rôzni dokumentaristi. Vo "federálnom" páre (jeden český, jeden slovenský) sa púšťali v rámci 90 minútového bloku s názvom "Colnica". Vatu medzi filmami v programe vypĺňali tliachy dvoch moderátorov a pozvaných ľudí. Objavovali Ameriku. Predbiehali sa vo vyhláseniach o tom, ako sme si my Česi a Slováci kultúrne, ľudsky a neviem ako blízki aj keď rozdielni. To už lepšia je ozajstná cukrová vata ako naplánovaný a do bodky dodržaný koncept vzájomnosti dvoch národov napriek rozdeleniu. Ani snaha postihnúť bezdomovectvo to nezachránila. Naopak, skladba hostí aj tohto dielu ukázala, že na téme sa priživuje množstvo požieračov štátnych grantov, hrkotajúcich kovovými náramkami a okamžite chŕliacich generálne odsudky na ľudí v dokumente. Rozumných názorov v diskusiách všeobecne bolo v celej tejto trápnej kolekcii ako šafránu (Tomáš Havlín, Eliška Wagnerová). Poznámka: Pani Banášovú nemusím v žiadnom tv formáte - ako čítam komentáre, nie som sám.(22.3.2015)