Celnice (TV pořad)

Colnica alebo Československo po 20 rokoch

Talk-show / Dokumentární

Česko / Slovensko, 2013, 13x90 min

60 % za Adelu, na ktoru sa este stale dobre pozera /zatial/.(16.4.2013)

Presne toto je ten typ programu,ktorý patrí na Dvojku.Slovenskí a českí dokumentaristi nás prekvapili dobrými filmami a tešili sme sa o to viac,že slovenské dokumenty hrali prím.Moderátorom sa zväčša darilo vytvoriť pútavú diskusiu a hoci si Adela Banášová vypočula aj kritické poznámky,no aspoň jej typický odľahčený štýl moderovania mal tendenciu získať pre reláciu aj mladých divákov.(15.7.2013)

Celú som videl dnes prvú, a veľmi sa mi ten koncept páči. Zaujímavý hostia, podporené dokumentami, kde sa dajú vidieť ďalší zaujímaví ľudia, ktorí v našej spoločnosti pôsobia, vyváženosť oboch krajín...(23.6.2013)

Tak to áno. Pohľad dvoch bratských národov na rovnaké problémy pomocou dokumentov, rozobratie daných tém pomocou hostí a divákov, to je dobrá tvorba. Zatiaľ však rozpačité a nikto nevie, čo od toho chce, niekedy to skĺza do hádok a nepochopení, no to je vec moderátorov. Som tiež rád, že nám tam nejaký pseudoodborníci nevnucujú koho máme mať radi, či čo máme zastávať alebo že to nie je politicky nekorektné a čiernobiele. Škoda len, že tá diskusia a dokumenty sú tak krátke, je to len také jednoduché zhodnotenie a rozobranie tém.(15.4.2013)

• Radko

Program Colnica mal zmysel len vďaka samostatným polhodinovým dokumentom. Dodnes sa dajú pustiť na stránkach slovenskej aj českej televízie (s výnimkou dokumentu Jana Němca Môj proces s TGM, ktorý je Boh vie prečo stiahnutý, resp. nedá sa prehrať). Tieto dokumenty režírovali rôzni dokumentaristi. Vo "federálnom" páre (jeden český, jeden slovenský) sa púšťali v rámci 90 minútového bloku s názvom "Colnica". Vatu medzi filmami v programe vypĺňali tliachy dvoch moderátorov a pozvaných ľudí. Objavovali Ameriku. Predbiehali sa vo vyhláseniach o tom, ako sme si my Česi a Slováci kultúrne, ľudsky a neviem ako blízki aj keď rozdielni. To už lepšia je ozajstná cukrová vata ako naplánovaný a do bodky dodržaný koncept vzájomnosti dvoch národov napriek rozdeleniu. Ani snaha postihnúť bezdomovectvo to nezachránila. Naopak, skladba hostí aj tohto dielu ukázala, že na téme sa priživuje množstvo požieračov štátnych grantov, hrkotajúcich kovovými náramkami a okamžite chŕliacich generálne odsudky na ľudí v dokumente. Rozumných názorov v diskusiách všeobecne bolo v celej tejto trápnej kolekcii ako šafránu (Tomáš Havlín, Eliška Wagnerová). Poznámka: Pani Banášovú nemusím v žiadnom tv formáte - ako čítam komentáre, nie som sám.(22.3.2015)